Aktualne wydanie

2019 10 oladka

       10/2019

 

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 LiSEC SS Konfig 480x120

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

 

Ministerstwo Środowiska w trosce o swój wygląd
Data dodania: 02.10.09

Znacznie więcej niż operacja plastyczna – Bawarskie Ministerstwo Środowiska Naturalnego wzniosło się na najwyższy poziom również pod względem energetycznym.

Osoby, które nie przychodziły systematycznie na Rosenkavalierplatz w Monachium, przecierały przed trzema laty oczy ze zdumienia: od kiedy stoi tutaj ten imponujący swą przejrzystością biurowiec? Co zostało zburzone, aby go postawić?!

Odpowiedź jest prosta: budynek stoi od lat sześćdziesiątych i nic nie trzeba było burzyć. To po prostu efekt udanej renowacji!

Image 

Oczka okrągłe w układzie prostym Rg 15-36,38;
aluminium; grubość: 2,0 mm; malowane proszkowo po perforacji


A na renowację był już najwyższy czas. Niewiele brakowało, żeby części elewacji spadały na ziemię. Było jasne, że coś z tym trzeba zrobić, podjąć radykalne dziłania. Zdecydowano się przeprowadzić gruntowną, energetyczną modernizację Bawarskiego Ministerstwa Środowiska Naturalnego, Zdrowia i Ochrony Konsumentów.

Budynek zestarzał się. W środku wciąż jeszcze nadawał się do użytku, ale pokryte płytami z wapienia muszlowego fasady kruszyły się i odpadały, a izolacja termiczna była przestarzała. Jednak największym wyzwaniem dla monachijskiego biura architektonicznego Bornschlegel+Kurth było to, że ze względów finansowych renowację należało przeprowadzić nie zamykając na ten czas ministerstwa.

Michael Bornschlegel wyjaśnia: „Staremu, ciężkiemu budynkowi chcieliśmy nadać nowy, lżejszy wygląd, przy czym miał on zachować swoją funkcjonalność, a jednocześnie pełnić funkcję reprezentacyjną ministerstwa. Przy okazji postanowiliśmy poprawić bilans energetyczny budynku.”

Zarówno architekt, jak i wykonawca, po rozważeniu opcji ponownego pokrycia elewacji kamieniem naturalnym, zdecydowali się na całkowite „odmłodzenie” budynku. Tę funkcję idealnie spełnia podwieszana szklana fasada. Jednak na pokrycie stalowej konstrukcji oraz nowej izolacji cieplnej wybrali blachę perforowaną, której estetyczny wygląd nadaje ciekawą strukturę ogromnym powierzchniom elewacji. Przy tym jest to materiał lekki i nie naruszający statyki budynku. Z powodzeniem nadawał się na zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Decyzja o zastosowaniu blachy perforowanej była nieodwracalna. W rezultacie blacha stała się podstawowym elementem strukturalnym całego budynku: w środku, m. in. w sali konferencyjnej, jako okładzina ścienna i sufit dźwiękochłonny, oraz na korytarzach, jako sufit przeciwpożarowy.

Co jest tak fascynującego w blachach perforowanych?”, pytamy. Michael Bornschlegel odpowiada: „Jest wiele aspektów. Oprócz już wymienionych urzeka mnie różnorodność wariantów bach perforowanych. Blacha jest również łatwa w montażu, można ją kantować, giąć i nadawać jej dowolną formę. Blacha perforowana to materiał trwały o nadzwyczajnie długiej żywotności, a w porównaniu z kamieniem naturalnym, również o wiele tańszy!”

Bornschlegel uważa także, że jest to materiał, który ma przed sobą przyszłość: “W związku z rozporządzeniem o oszczędności energii jej znaczenie będzie wzrastać. Nadaje się bowiem idealnie na izolujące fasady, chroniące przed nadmierną utratą ciepła oraz nagrzewaniem."

więcej informacji: www.mevaco.pl