Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 07 okladka

 

       7-8/2019

 

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

VITRUM Swiat Szkla Web

 

ift 480x105px RFT19 engl 

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

 

Nie lekceważ zagrożeń, możesz im zapobiec!
Data dodania: 08.12.09

 Image

 Zaparowane szyby
to oznaka słabej wentylacji
w pomieszczeniu, źródło: CIB.

Chociaż tegoroczna zima zaczyna się dużo później niż zwykle i jeszcze nie dała nam się we znaki, rozpoczynający się sezon grzewczy, już zbiera swoje śmiertelne żniwo.

Tylko od września w wyniku zaczadzeń zmarło kilkanaście osób, a kolejnych kilkadziesiąt zostało podtrutych.

Po zaklejaniu kratek wentylacyjnych, najczęstszym powodem zaczadzeń, są zbyt szczelne okna.

Ograniczając dopływ powietrza, nie tylko sprzyjają zatruciom, ale też parowaniu szyb i powstawaniu „grzyba” na najzimniejszych częściach przegrody.

Jednocześnie, systematycznie zaostrzają się przepisy budowlane dotyczące szczelności okien. Nie do pogodzenia?

Niekoniecznie, są sposoby żeby w mieszkaniu było i ciepło i zdrowo i bezpiecznie.

Szczelność to najważniejszy warunek decydujący o tym czy okno jest dobre czy nie. Nie tylko chroni nas przez stratami ciepła, zapobiega zalaniu czy wianiu przez ramy, ale również tworzy barierę przed hałasem zewnętrznym. Producenci, dwoją się i troją, żeby zapewnić oknom, jak najwyższy parametr szczelności.

Oszczędzając w ten sposób energię, nie zapominajmy jednak, że sami możemy sobie ukręcić wentylacyjny bat.
Użytkownicy, korzystający w domu z wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, dalej czytać nie muszą. To wystarczające zabezpieczenie, żeby pozwolić sobie na super szczelne okna, bez obaw o groźne zatrucia.

W Polsce, w większości domów, stosuje się jednak wentylację grawitacyjną, a ta ze szczelnymi oknami, nie bardzo chce już iść w parze.

O szczelności okien mówi parametr infiltracja powietrza i jest oznaczany symbolem „a”. Wartość współczynnika a to ilość powietrza, jaka przeniknie w ciągu jednej godziny przez jeden metr szczeliny okna przy różnicy ciśnień 1 daPa. Zgodnie z aktualnym wymogami przepisów budowlanych, w nowych budynkach mieszkalnych nie powinien być wyższy niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3).

Drugim sposobem opisywania szczelności okien, jest podział na klasy. Badając przepuszczalność powietrza dla okna, poddaje się je działaniu określonego ciśnienia próbnego i sprawdza ilość powietrza przenikającego na drugą stronę przegrody. W ten sposób wyodrębniono 4 klasy szczelności. Ze względu na dwa sposoby opisywania wyników, podajemy po dwie wartości dla każdej klasy, ale dla użytkowników okien, liczby te nie mają większego znaczenia, ważna jest klasa.

Tab. 1. Klasy szczelności okien

KLASA     123
max. ciśnienie próbne (Pa) jednostka 150 300 600 600 

Referencyjna
przepuszczalność powietrza
przy 100 Pa
 

m3/h *m2
lub
m3/h *m  
50
lub
12,5 
 
27
lub
6,75 
9
lub 
2,25 
 
3
 lub
0,75 


Okno w klasie 1 to uczucie chłodu na stopach, radzimy więc włożyć coś cieplejszego. Okno w klasie 4 jest z kolei całkowicie szczelne i w większości przypadków, wymaga zastosowania dodatkowych urządzeń nawiewnych.

Odnosząc klasy do opisanego wcześniej współczynnika a, wartość 0,3 m3/(m*h*daPa2/3) znajduje się pod koniec 3 i w 4 klasie szczelności. Oba sposoby opisywania szczelności okien są prawidłowe i stosowane przez producentów, a tak wyśrubowane parametry uzyskują wszystkie okna aktywne.

Ponieważ od stycznia 2009 roku, w nowych budynkach, trzeba stosować okna całkowicie szczelne, nie ma innego wyjścia, jak poszukać alternatywnych źródeł powietrza. Takim źródłem jeszcze kilkanaście lat temu były celowo wykute szpary pod parapetem. Wiało od podłogi, ale było bezpiecznie. Tylko po co wtedy montować szczelne okna? Czasy się zmieniły, sposoby na wentylację też i wcale nie mamy na myśli otwierania wszystkich okien w mieszkaniu, dwa razy na dobę.

Podstawowym urządzeniem nawiewnym, doprowadzającym powietrze do pomieszczeń w sposób kontrolowany, są różnego rodzaju nawiewniki, montowane na ramach ościeżnic i skrzydłach okiennych. Ze względu na sposób działania, dzielą się one na trzy podstawowe grupy:

 Image

Przepływ powietrza przez nawiewnik,
źródło: Aereco.
 

Nawiewniki higrosterowane - strumień przepływu powietrza jest uzależniony od zawartości pary wodnej (wilgotności) w pomieszczeniu.

Nawiewniki ciśnieniowe – ilość dostarczanego powietrza zależy od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.

Nawiewniki sterowane ręcznie – ilość dostarczanego powietrza zależy od ustawienia przesłony. Użytkownik samodzielnie reguluje stopień otwarcia nawiewnika w zależności od potrzeb.
 
Nawiewnik może być też zamontowany także w ścianie, ale decyzja o jego zastosowaniu musi zapaść na etapie projektowania, a najpóźniej budowy domu. To najkorzystniejszy sposób doprowadzania powietrza, bo nie narusza konstrukcji okna i nie szpeci ramy okiennej, choć nowoczesne nawiewniki, są tak dopasowane i precyzyjnie wykonane, że w zasadzie są niewidoczne.

Montując wybrany nawiewnik należy pamiętać o podstawowej zasadzie prawidłowej wentylacji - wielkość strumienia powietrza zewnętrznego, doprowadzanego do pomieszczeń, powinna wynikać  z wielkości strumienia powietrza wywiewanego. 

Żeby dokonać właściwego wyboru i odpowiednio dobrać nawiewniki do liczby okien i powierzchni mieszkania, warto skonsultować się z ich producentem i od niego uzyskać fachową poradę. Jednocześnie, warunkiem, żeby nawiewnik funkcjonował prawidłowo, jest profesjonalny montaż. Wszystkie informacje na temat nawiewników, porady i specyfikacje techniczne, znajdą Państwo na stronie www.nawiewnik.pl

żródło: Związek Polskie Okna i Drzwi

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik