Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 05 okladka

 5/2019

wydanie dwujezyczne (pol-ang)

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1

 

swiatszkla 750x240 1  

  

 LiSEC SS Konfig 480x120 

 

 gpd2019 480x100

 

 

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu – o znaczeniu szkła w kampanii #moreglass
Data dodania: 26.03.15

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby świat bez szkła? To pytanie stało się motywem przewodnim kampanii #moreglass, prowadzonej w mediach społecznościowych z inicjatywy Stowarzyszenia Glass for Europe.

Szkło jest materiałem o niezliczonej ilości zastosowań, a przedmioty, którym nadaje szczególnego znaczenia czy ostatecznego kształtu spotykamy na każdym niemal kroku. Szkło odgrywa kluczową rolę we współczesnym świecie. Jednak ze względu na swoje specyficzne właściwości, takie jak transparentność, korzyści, jakie wnosi do naszego życia często pozostają niezauważone.

 

201503199Trasa AK w Warszawie Fot. Pilkington Polska

 

W związku z tym Stowarzyszenie Glass for Europe zrzeszające pięciu największych producentów szkła płaskiego w Europie, w tym NSG Group, zainicjowało kampanię #moreglass. Celem przedsięwzięcia jest promowanie znaczenia szkła w otaczającej nas rzeczywistości.

 

201503199Presidents House Philadelphia  USA Fot. NSG Group


Kampania realizowana jest przy użyciu serii ekspresywnych grafik m.in. ze świata sztuki, filmu i nauki, których przekaz pogłębiają bardzo wymowne pytania dotyczące znaczenia szkła, także i w naszym codziennym życiu. Okna i elewacje budynków, szyby samochodowe, systemy solarne, takie jak moduły fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne, wyposażenie i dekoracja wnętrz, sprzęt elektroniczny – szkło wykorzystuje się wszędzie, a jego znaczenie wraz z rozwojem nowoczesnych technologii wciąż rośnie. To właśnie główny przekaz, jaki niesie kampania Stowarzyszenia Glass for Europe.


Jak muzea wyglądałyby bez szkła?
Pytanie jest motywem przewodnim jednej z odsłon kampanii #moreglass. Szkło jest nieodłącznym elementem ekspozycji obrazów i innych dzieł sztuki. Szkło niskorefleksyjne zapewnia doskonałą prezentację eksponatów, nie zakłócając odbioru sztuki zbędnymi odbiciami światła czy sylwetek zwiedzających. Z kolei szkło laminowane stanowi niezbędny element ochrony cennych eksponatów muzealnych przed zniszczeniem bądź kradzieżą. Dzięki temu koneserzy sztuki oraz pasjonaci historii mogą swobodnie podziwiać coraz bogatsze muzealne kolekcje, świadomi ich dobrego zabezpieczenia przed zagrożeniem ze strony przestępców.

 

201503199Focus w Warszawie Fot. Pilkington Polska


Jak życie w okolicy o dużym natężeniu hałasu wyglądałoby bez szkła?
W czasach gdy życie, szczególnie w aspekcie zawodowym, koncentruje się wokół dużych miast, a infrastruktura drogowa dynamicznie się rozwija, coraz trudniej o ciche miejsce do pracy czy mieszkania. Życie w niedalekim sąsiedztwie od dróg szybkiego ruchu, autostrad, linii kolejowych czy lotnisk byłoby niezwykle uciążliwe bez zastosowania szkła dźwiękochłonnego. Szkło, dzięki wysokiej izolacyjności akustycznej odseparowuje od męczącego i szkodliwego dla zdrowia hałasu zapewniając błogą ciszę, tak ważną zarówno dla odpoczynku, jak i pracy.

 

201503199NoveKino Siedlce Fot. Pilkington Polska


Czym współczesna architektura byłaby bez szkła?
Szkło w architekturze stało się obecnie synonimem nowoczesności. W budownictwie komercyjnym, jak i mieszkaniowym dominują przeszklenia. Modne obecnie duże okna zapewniają bardzo dobre doświetlenie i w znaczący sposób poprawiają komfort wewnątrz pomieszczeń. Dzięki postępowi w dziedzinie technologii produkcji i przetwarzania szkła, w ostatnim czasie stało się ono również niezbędnym elementem budownictwa energooszczędnego. Zastosowanie wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego umożliwia nie tylko ograniczenie strat ciepła zimą, ale i przegrzewania się pomieszczeń latem, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń.


Czym kino byłoby bez szkła?
Trudno wyobrazić sobie rozwój kinematografii bez kamer. Optyka sprzętu fotograficznego i filmowego spełniła ważną rolę w jej rozwoju. Jednak nawet jeśli w rozwoju światowego kina udałoby się ominąć te technologiczne przeszkody, brak szkła wiązałby się wciąż z ogromną stratą. W końcu gdyby nie szkło, Robert De Niro nie odegrałby legendarnej sceny przed lustrem w filmie Taksówkarz, Alfred Hitchcock nie nakręciłby kultowego Okna na podwórze, zaś gatunek science fiction najprawdopodobniej nigdy nie osiągnąłby tak wielkiej popularności, jak obecnie. Być może w czasie kolejnej wizyty w kinie warto zastanowić się nie tylko nad tym, jak znaczna część współczesnych technologicznych udogodnień opiera się na szkle, ale również nad tym, jak wiele filmowych emocji zawdzięczamy właśnie temu niedocenianemu materiałowi.

 

Teraz kolej na Was. Zamknijcie oczy i spróbujcie wyobrazić sobie jak Wasze codzienne życie wyglądałoby bez szkła…

 

Więcej na ten temat:  

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik