Czytaj także -

Aktualne wydanie

ss 11 2018 okladka

20180813-BANNER-160X600-V1-PL-GLASSTECEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

konferencja 2018 banner

 

 lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

 

System oddymiania w odrestaurowanym obiekcie
Data dodania: 09.07.15

Przykładem nowoczesnej architektury ingerującej w obszar o charakterze zabytkowym jest nowa siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie. Budynek znajduje się na terenie dawnej Elektrowni Podgórze. W efekcie rewitalizacji elektrowni powstał interesujący pod względem architektonicznym, wielofunkcyjny obiekt kulturalny, który ożywił postindustrialną przestrzeń dzielnicy Starego Podgórza. W budynku wykorzystano grawitacyjny system oddymiania D+H Polska. 

 

20150707dh Cricoteka 

 

Cricoteka to wyraz architektonicznego hołdu złożonemu Tadeuszowi Kantorowi. Wygląd obiektu został zainspirowany charakterystycznym rysunkiem artysty, przedstawiającym człowieka niosącego na plecach stół. Poprzemysłową przestrzeń zaadoptowaną na działalność kulturalną, pozwalając na przygotowanie wydarzeń, które dotąd Cricoteka była zmuszona realizować poza dotychczasową siedzibą. W nowym obiekcie można znaleźć m.in. przestrzeń na wystawy związane z twórczością Tadeusza Kantora, salę teatralną, salę edukacyjną, archiwum, bibliotekę wraz z czytelnią, magazyn, księgarnię czy kawiarnię.


Projekt Cricoteki autorstwa Biura Architektonicznego Wizja oraz nsMoonStudio był wielokrotnie nagradzany, m.in. w konkursie Życie w Architekturze w kategorii najlepszy budynek użyteczności publicznej 2013-2014. Obiekt otrzymał również nagrodę architektoniczną za najlepszy budynek 2014 r. od tygodnika Polityka.


System oddymiania D+H Polska, zamontowany w budynku Cricoteki w wypadku zagrożenia pożarem ma za zadanie automatyczne udrożnienie otworów oddymiających. Centrale RZN przetwarzają sygnały wysyłane przez urządzenia przeciwpożarowe, sterując napędami znajdującymi się w oknach i klapach oddymiających. Dzięki otworom oddymiającym w fasadach i dachu obiektu, dym, trujące gazy i gorące powietrze mogą szybko wydostać się na zewnątrz, a drogi ewakuacyjne pozostają wolne od dymu.

 

20150707dh Cricoteka

 

System utrudnia rozprzestrzenianie się żywiołu, co w znacznym stopniu minimalizuje straty materialne i pozwala znacznie zwiększyć bezpieczeństwo osób będących w budynku. Elektryczne napędy D+H Polska przeznaczone są do systemów oddymiania grawitacyjnego oraz naturalnej wentylacji. Różnorodność konsol mocujących i dobór długości wysuwu do indywidualnych potrzeb i specyfiki obiektu, a także szeroka gama kolorystyczna umożliwiają wykorzystanie ich niemal w każdej, nawet najbardziej wymagającej przestrzeni. Napędy wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie temperatury i niezawodne w eksploatacji.

 

Co warte podkreślenia, firma D+H Polska jako jedyna na rynku oferuje swoim klientom możliwość polakierowania na dowolny kolor (również spoza palety RAL lub odwzorowujący dowolną strukturę powierzchni) elementów grawitacyjnego systemu oddymiania, takich jak: napęd okienny i drzwiowy, czujka, obudowa centrali czy chwytak elektromagnetyczny. Pozwala to jeszcze lepiej dostosować się do najbardziej wymagających projektów architektonicznych. Rozwiązania D+H Polska znalazły uznanie rynku renowacyjnego i konserwatorskiego, w 2014 r. firma została uhonorowana  nagrodą Renowatora w kategorii wysoki stopień przydatności do prac renowacyjnych dla systemów oddymiania i zabezpieczeń stolarki okiennej.

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik