Harmonijne, jasne i pełne ciepła – takie są wnętrza w skandynawskim stylu, który w Polsce od lat zyskuje coraz większe grono sympatyków. Jak aranżacyjnie bawić się bielą? Mówiąc o stylu skandynawskim, warto pamiętać o uwarunkowaniach geograficznych i pogodowych tego obszaru Europy.

 

Szaruga, krótkie dni i mała ilość dziennego światła spowodowały, że Skandynawowie musieli w inny sposób zadbać o swoje najbliższe otoczenie, tworząc jasne domowe przestrzenie, które dodawały energii i mobilizowały do życia.

 

20150822Drzwi Invado Bianco Neve 3 20150822Drzwi Invado Destino Unico 3 20150822Drzwi Invado Bianco Fiori 1

  

Otwieramy marzenia!

Dużą rolę w popularyzowaniu tej estetyki miał Carl Larsson, który na przełomie XIX i XX wieku na swoich akwarelach przedstawiał białe wnętrza, urzekające ciepłem domowym i rodzinnością. Styl skandynawski dziś to harmonia z bielą w roli głównej. Prostota wyrazu i funkcjonalność idą w parze z naturalnością i ekologią.


Oaza bieli
Biel w różnych odcieniach to podstawa każdego projektu w stylu skandynawskim. Biel jest na podłodze, białe są drzwi, okna, meble. Dlaczego? Bo odbija światło, dając wrażenie pomieszczenia większego niż jest w rzeczywistości. Ponadto jasne wnętrze emanuje dobra energią, nie przytłacza i stwarza przytulną atmosferę. Jasne barwy są też doskonałą bazą dla różnokolorowych dodatków.

 

Bielona podłoga z naturalnego drewna – brzoza, buk, drzewo tekowe – jasne okna czy drzwi np. Destino Unico lub też listy przypodłogowe Prestige od Invado to propozycja, która doskonale wpisze się w skandynawskie założenia aranżacyjne. Pamiętajmy, że oprócz czystej bieli, pasować tu będą też wszelkiego rodzaju rozbielone szarości, brązy, beże.


Funkcjonalność i oszczędność
Styl skandynawski ceni funkcjonalność i stawia na oszczędność. Meble i wszelkiego rodzaju bibeloty mają być praktyczne, przydatne. Przestrzeń powinna emanować świeżością, lekkością, a jednocześnie zapewniać spokój i właściwy odpoczynek. Dlatego na próżno szukać będziemy przesadnych zdobień czy wyrafinowanych ornamentów – prosta forma urzeka i pozwala bez trudu odnaleźć wewnętrzną harmonię. Często w tego typu aranżacjach wykorzystuje się stare meble, które pokrywa się białą farbą, nadając im drugie życie.

 

Podobnie podłoga – bielone deski z charakterystycznym usłojeniem to kwintesencja stylu skandynawskiego. Całość dopełniają proste, białe drzwi, które łączą w sobie minimalizm z klasyką. – Proponujemy tu np. kolekcje drzwi Destino Unico, Bianco czy Salento, które podkreślą styl, będąc praktycznym jego uzupełnieniem – mówi Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado. Charakterystyczna dla stylu skandynawskiego jest też bielona cegła – odkryty i pomalowany fragmentu muru.


Naturalne dodatki
Ekologia to jeden z wyznaczników stylu skandynawskiego. Dlatego we wnętrzu dobrze będą pasować dodatki z drewna, ceramiki, narzuty czy obrusy z naturalnych tkanin takich jak len, wełna czy bawełna, a także niebanalne lampy np. z papierowymi czy szklanymi abażurami w różnorakich kształtach, świeczniki, miękkie poduchy czy ramki na zdjęcia. Popularne są także wzory delikatnie kwiatowe, w pasy czy w subtelną kratkę. Warto pobawić się zestawieniem bieli z czerwienią, zielenią czy radosnym żółtym.

 

W stylu skandynawskim ważne jest światło. Dlatego rezygnuje się z ciężkich zasłon czy stylizowanych firanek. Przez okna ma wpadać jak najwięcej słońca, dlatego szczególnie polecane są lniane rolety. Często też znajdziemy urocze białe okiennice, które są typowym elementem dekoracyjnym.


Styl skandynawski zachwyca świeżością i jasnymi, pełnymi ciepła i energii wnętrzami. Dlatego chętnie sięgamy po skandynawską stylistykę, tworząc przestrzeń, w której po prostu chce się przebywać.

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.