Aktualne wydanie

SS-09-2018-okladka

20180813-BANNER-160X600-V1-PL-GLASSTECEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

25575923 

  

480x100px RFT18 engl

 

abs banner 480x120 English

 

glass2018 480x120  

 lisec SS FastLAne

 

20180817doe12 baner-480-100

 

 

 

Efektywne doświetlanie poddasza
Data dodania: 30.11.15

Jak dobrać okna dachowe do rozmiaru i rodzaju pomieszczenia?

Wybór okien dachowych warunkuje nasze późniejsze poczucie komfortu w domu, w którym będziemy mieszkać. Dlatego decyzja o zakupie stolarki okiennej powinna być przemyślana – kierujmy się przede wszystkim wysoką klasą produktu oraz tym, jak wpłynie ona na polepszenie jakości naszego życia. Jaki rozmiar i rodzaj okna sprawdzi się najlepiej?

 

20151128 roto okna dachowe

 

Ze wspominaną jakością życia wiąże się aspekt odpowiedniego doświetlenia. To kwestia trudna do rozwiązania – zazwyczaj konstrukcja dachów skośnych lub wielospadowych nie sprzyja skutecznemu dopływowi światła do wszystkich zakamarków pomieszczeń. Spadzisty dach niewątpliwie uatrakcyjnia przestrzeń pokoju czy kuchni, ale wpływa także na ich znaczne zaciemnienie. To właśnie przeszklenia – zaprojektowane z uwzględnieniem parametrów i właściwości dachu – uzupełnią przestrzeń zaadaptowanego strychu o naturalną ozdobę, jaką jest dzienne światło.

 

Jeszcze więcej światła
Niezależnie od tego, czy na zaadaptowanym strychu urządzamy kuchnię, salon czy pokój dla dziecka – jasne światło to podstawa, bo wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. – Wybierając okna, które zamontujemy na poddaszu, pomyślmy o tym, jakie będą najbardziej efektywne – lukarny czy okna połaciowe? Na poddaszu z pewnością najlepiej sprawdzą się okna połaciowe, czyli dachowe.

 

Można je stosować zarówno w nowo budowanych domach, jak i tych już istniejących, a dzięki temu, że posiadają różne typy kołnierzy uszczelniających z łatwością połączymy je z dowolnym pokryciem dachu. – radzi Paweł Hryniewicz, Produkt Manager marki Roto Okna Dachowe.

 

Aby odpowiednio oświetlić poddasze, najlepiej wybrać kilka okien połaciowych, które można zamontować w połączeniach wielokrotnych, tym samym zapewniając maksymalny dostęp do naturalnego światła. – Warto wybrać produkty wysokiej jakości i innowacyjne – na przykład okna RotoTronic, automatycznie zamykane podczas deszczu, obsługiwane za pomocą pilota. Takie okna doskonale sprawdzają się w miejscach trudno dostępnych, są więc idealnym rozwiązaniem dla poddaszy – dopowiada ekspert.

 

20151128 roto okna dachowe 2

 

Okna dobrze dobrane
Niezależnie od rodzaju pomieszczenia, wybierając okna na poddasze, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących ich rozmiarów. – Przyjmuje się, że 1 m² szyby jest w stanie doświetlić od 8 do 12 m² poddasza. Wymiary dostosowujemy także do kąta nachylenia dachu – im jest on mniejszy, tym okno powinno być dłuższe – i odwrotnie – zwraca uwagę Paweł Hryniewicz. Pamiętajmy również o tym, że okna powinny być dostosowane do rodzaju pomieszczenia, jakie chcemy zaaranżować w danym miejscu.


W pomieszczeniach o podwyższonym poziomie wilgotności, jak kuchnia i łazienka, można stosować zarówno okna z PVC, jak i specjalnie zabezpieczone okna drewniane. Poza doborem materiału okuć ważne jest również odpowiednie umiejscowienie okna. Dla przykładu, aby zminimalizować zjawisko skraplania pary wodnej na powierzchni szyb i ram, zaleca się montaż okien nad grzejnikiem i nie zastawianie go meblami. W ten sposób osiągamy efektywną cyrkulację powietrza we wnęce okiennej.


Z kolei w miejscach, w których szczególnie zależy nam na wyciszeniu, jak np. – sypialnia czy pokój dziecka – warto zamontować okna dźwiękoszczelne ze szkleniem o wysokiej klasie ochrony przed hałasem. – Warto także zadbać o wyposażenie okna w dodatkowe akcesoria, takie jak rolety zewnętrzne i wewnętrzne, umożliwiające zaciemnienie sypialni, co stanowi dodatkowy atut zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia z dużym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami. – dodaje Paweł Hryniewicz.


Więcej informacji: www.roto.pl

 

 

 

01 chik
01 chik