Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 12 okladka

       Świat Szkła 12/2019

 

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20190820-BANNIERE-HALIO-750x100-1D-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

 

budma 2020 - 480x120

 

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

Ruchome słoneczne źródła energii dostępne dzięki technologii opracowanej przez LISEC
Data dodania: 07.12.15

Konferencja „Glass Forum” pomieściła wszystkie sektory związane z branżą obróbki szkła będące w LISEC Group. Zespół składający się z 70 osób zajmuje się obróbką szkła płaskiego, a tym samym buduje swoją wiedzę praktyczną na temat wymagań wobec maszyn stosowanych w przemyśle szklarskim. Wśród swoich zamówień mają naprawdę bardzo ciekawe projekty – przykładowo wytworzenie "płatków" fotowoltaicznych wchodzących w skład „smartflower”.

  

20151205LISEC smartflower

  Pierwsze mobilne i autonomiczne źródło energii elektrycznej o wydajności rocznel od 3400 - 6,200 kWh, w zależności od regionu. fot. smartflower energy technology GmbH


„Smartflower” został opracowany przez austriacką firmę Smartflower energy technology GmbH i jest pierwszym na świecie w pełni autonomicznym źródłem energii. W godzinach porannych, „smartflower” w pełni automatycznie ustawia/orientuje moduły solarne o powierzchni 18 m² odpowiednio do położenia wschodzącego słońca i natychmiast zaczyna generować prąd elektryczny.

 

 

Jest on wyposażony w 2-osiowe urządzenie tzw tracker służce do „śledzenia” słońca, więc "płatki" są tak kierowane aby zajmowały optymalne położenie względem słońca w ciągu całego dnia. Łącznie w ciągu roku „smartflower” może wyprodukować energię elektryczną na poziomie około 3400-6.200 kWh, zależnie od regionu, więc jedna stacja generuje całą energię odpowiadającą średniemu zużycie energii przez gospodarstwa domowe w Europie Środkowej. W zależności od wersji produktu, generowany prąd elektryczny może być albo dostarczany do sieci elektrycznej lub magazynowany i wykorzystywany lokalnie.

 

Według badań producenta, w przypadku prywatnego użytku w domach jednorodzinnych, system wykorzystujący magazyny energii, osiąga stopień wykorzystania produkowanej energii dochodzący do 100% (dla porównania: w przypadku montażu na dachu stopień wykorzystania osiąga średnio tylko 30%), i produkuje energią elektryczną w sposób bardziej równomierny niż w przypadku montażu na stałe na dachu. Stacje „smartflower” są przeznaczone dla gospodarstw domowych,, centrów handlowych, firm, hoteli i gastronomii, ale także dla gmin.

 

 

20151205LISEC smartflower private home

Smartflower, system fotowoltaiczny, który zawiera wszystkie niezbędne składniki, które łatwo zmontować i szybko uruchomić. fot. smartflower energy technology GmbH

  

Prawdopodobnie najbardziej skomplikowane płatki kwiatów

Każdy „smartflower” składa się z dwunastu płatków. Na pierwszy rzut oka, jeden taki płatek nie wydaje się być czymś spektakularnym. Andreas Winter, dyrektor zarządzający stwierdził na Konferencji Glass Forum: "Żaden producent jednak nie odważył się podjąć się produkcji tych elementów; jesteśmy jedyną firmą na świecie zajmująca się obróbką szkła, która przyjęła wykonanie tej pracy. Każdy płatek ma znaczne rozmiary: długość 2,1 m i promień 1,2 m.

 

Andreas Winter stwierdził też: "Płatki wykonane są z cienkiego białego szkła o grubości 2 mm. Każdy kawałek szkła po wycięciu kształtu ma szlifowane krawędzie, po czym poddany jest procesowi hartowania. I ta kombinacja złożonych procesów obróbki szkła pokazuje dokładnie, dlaczego opracowana przez LISEC technologia produkcji nie ma sobie równych. Andreas Winter mówi dalej: "Stosujemy pionową maszynę do obróbki szkła, a później piec do hartowania, zapewniające optymalną obróbkę tak cienkiego szkła , i to w sposób całkowicie zautomatyzowany.

 

LISEC produkuje obecnie około 1200 szt rocznie takich szklanych płatków jakie były prezentowane na konferencji Glass Forum – opowiada Andreas Winter nie bez dumy.  Produkcję prowadzi się „jak po szynach”: Jakość jest odpowiednia do tego rodzaju produktu, terminy dostawy są zgodne z ustaleniami, a „odrzuty jakościowe” są praktycznie zerowe. Przy takiej produkcji pracownicy LISEC mogą pokazać, co jesteśmy w stanie wykonać "

 

20151205LISEC Produktion Glass Forum

W czasie Konferencji Glass Forum, firma LISEC - producent maszyn szklarskich, pokazała jak przy bieżącej produkcji wyrobów szklarskich zbiera wiedzę praktyczną na temat optymalnych parametrów maszyn szklarskich , fort.  LiSEC Austria GmbH

 

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik