Aktualne wydanie

2019 02 ss okladka

20181120-V3B-BANNER-160x600-PL-BUDMAEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

  

 lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

Mir stekla 2019 480x105 stat eng 

 

baner euroasia pancere550x120

 

 

Na długie lata, czyli jak dbać o drzwi
Data dodania: 23.03.16

Drzwi to zakup, który planujemy raz na kilka lat. Czasem zdarza się, że jedne drzwi towarzyszą nam niemalże przez całe życie. Aby jednak zachować je w dobrym stanie warto wiedzieć jakie czynności będą sprzyjały długiej żywotności drzwi, a jakich należy zdecydowanie unikać.

 

20160322Invado Malawi aranzacja

 

 

Czyszczenie drzwi
Drzwi, jak każdy element wnętrza, brudzą się. I choć może nie widać tego tak dobrze jak np. kurzu na meblach warto wpisać je do harmonogramu sprzątania. Pamiętajmy też, że drzwi to nie tylko skrzydło, ale również zawiasy, klamka i ościeżnica. Każdy z tych elementów wymaga pielęgnacji. Na początku warto zacząć od ościeżnicy, która najszybciej ulega zabrudzeniu, i oczyścić ją odkurzaczem z brudu, gromadzącego się w zakamarkach.

 

Następnie przyda się letnia woda i miękka szmatka do przetarcia na mokro. Pamiętajmy, aby postępować oszczędnie z wodą. Gdy uporamy się z wyczyszczeniem ościeżnicy, czas na zawiasy, przy których postępujemy dokładnie tak samo. Kolejny etap to powierzchnia skrzydła. Tu warto wybrać inną szmatkę do czyszczenia, aby nie przenosić brudu z ościeżnicy czy zawiasów na taflę. Pamiętajmy, aby do jej czyszczenia nie używać gąbek ani innych drapiących materiałów, które mogą uszkodzić okleinę.

 

Nie polecane są wszelkie rodzaje środki z alkoholem i innymi żrącymi substancjami. Nawet przy silniejszym zabrudzeniu nie stosujmy takich metod, bo mogą one skutkować zniszczeniem okleiny i jej przetarciem w danym miejscu. Pomoże w takich sytuacjach np. woda z rozcieńczonym mydłem. Jeśli natomiast znajdziemy ślady palców na skrzydłach warto przetrzeć je przekrojonym na pół surowym ziemniakiem. Zabrudzenie znikną od razu. Na koniec zostaje odświeżenie klamki - najlepiej roztworem wody i octu.

 

 

Warunki lokalowe
Pierwszym wrogiem drzwi jest wilgoć. – Jeśli więc w naszym pomieszczeniu zostaną przekroczone normy wilgotności, drzwi będą ją chłonąć. A przy zawilgoconych skrzydłach nie pomoże już nic innego tylko ich wymiana – przestrzega Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado. Dlatego szczególnie monitorujmy poziom wilgotności w łazience. Równie niekorzystanie na skrzydła wpływa niska temperatura. Jeśli więc w pomieszczeniu jest zbyt zimno, warto wybrać nie drzwi wewnętrzne, ale np. drzwi techniczne. Warto uważać również podczas np. mycia podłóg. Absolutnie niewskazane jest, aby mopem czy szmatką przecierać dolną cześć drzwi, bo powtarzalność takich czynności może znacząco wpłynąć na odklejenie się okleiny.

 

 

Kultura eksploatacji drzwi
Na żywotność naszych drzwi wpływa także kultura ich codziennego użytkowania. Zatem warto pamiętać, aby nie trzaskać drzwiami, zwłaszcza jeśli mają one przeszklenia. Nie zamykamy ich też poprzez kopnięcie nogą tylko delikatnie na klamkę, którą puszczamy dopiero w momencie zatrzaśnięcia się zamka.