Newsletter

Login FormCzytaj także -

Aktualne wydanie

Okladka 01-2018

20180123-BANNER-160X600-V1-PL-FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

FF18 750x150px PL NEUGIERIG

 

   swiat szkla 750x100 2

 

lisec SS FastLAne

  

ERD480x100-en 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Okna przyszłości - okienne trendy aluplast na targach Fensterbau Frontale 2016
Data dodania: 17.05.16

PRODUKT, PROCES, PREZENTACJA. Tak w trzech słowach można podsumować ideę przewodnią tegorocznego wystąpienia aluplast na targach Fensterbau Frontale. A wszystko to osadzone w szerokim kontekście trendów i wyzwań, którym branża okienna będzie musiała stawić czoła w najbliższej przyszłości. Bogaty pakiet innowacyjnych rozwiązań produktowych i technologii produkcji, zaprezentowany przez aluplast, pokazał przyszłościowe i realne rozwiązania.

  

„Parkur aluplast” , czyli OKNA PRZYSZŁOŚCI

W centrum „Parkuru Przyszłości” stały – co jest naturalne – innowacje w zakresie produktów, technologii i procesów przetwórczych. Efektywna różnorodność produktów oraz innowacyjność systemów aluplast to atuty, które od lat są doceniane przez producentów i sprzedawców okien i ułatwiają im efektywne zaspokojenie zróżnicowanych wymagań rynku.

 

W przypadku większości zaprezentowanych produktów, poza ich właściwościami technicznymi i efektownym designem, niezwykle ważnym kryterium było również zwiększenie efektywności ich obróbki, w zakładach produkujących okna i drzwi. Znajduje to już swoje realne odzwierciedlenie chociażby w dynamicznie rosnącej sprzedaży drzwi unoszono-przesuwnych HST, czy okien z nakładkami aluminiowymi.

 

W kontekście dalszej poprawy efektywności produkcji, ale przede wszystkim konieczności sprostania coraz ostrzejszym wymaganiom technicznym i oczekiwaniom inwestorów kwestią nieodległej przyszłości wydaje się również upowszechnienie innych zaprezentowanych rozwiązań, jak np. technologii wklejania szyb, zastępowania wzmocnień stalowych materiałami na bazie kompozytów i włókien szklanych, czy też wypełniania okien materiałami termoizolacyjnymi.

 

Z tego też względu wśród prezentowanych eksponatów nie mogło zabraknąć flagowych rozwiązań, jak cała rodzina systemów energeto, coraz popularniejszych również na rynku polskim systemów z uszczelnieniem środkowym serii Ideal 8000, czy rozwijanej aktualnie serii profili Ideal 7000. Poprzez naszą ekspozycję chcieliśmy jednak wyjść nieco dalej i pokazać kierunki rozwoju technologii i produktów.

 

MULTIFALZ - TECHNOLOGIA WKLEJANIA SZYB "BONDING INSIDE 4.0"

Obserwując trendy rynkowe, gdzie z jednej strony wciąż dąży się do poprawy właściwości cieplnych okien, a z drugiej strony oczekuje się możliwości tworzenia coraz większych, stabilnych i wygodnych w użytkowaniu konstrukcji, można dojść do przekonania iż przyszłość powinna należeć do technologii wklejania szyb. A zaprezentowana przez aluplast rozwiązanie wklejania – Multifalz, powinno się przyczynić do zwiększenia popularności tej techniki.

 

20160505aluplast fensterbau1

"Multifalz” dzięki nowej geometrii wrębu szybowego daje możliwość nie tylko konwencjonalnego szklenia, lecz także wklejania szyb.

 

Zaprezentowana na targach technologia Multifalz firmy aluplast to rozwiązanie systemowe, polegające się na konstruowaniu multifunkcyjnych profili PVC, które można zastosować zarówno przy konwencjonalnym szkleniu z użyciem podkładek, jak i przy wklejaniu szyb. Ułatwia to producentom spełnianie zróżnicowanych potrzeb klientów, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości pozycji asortymentowych w magazynie.

 

Technologie te mogą być stosowane naprzemiennie lub łączone w zależności od potrzeb, np. możliwe jest poprawienie właściwości cieplnych konstrukcji, wyeliminowanie wzmocnień talowych i wklejanie szyb lub też zastosowanie przy większych gabarytach okien zarówno zbrojenia wzmocnieniami stalowymi, jak i technologii wklejania szyb. W oparciu o jeden profil skrzydła, w zależności od potrzeb i wymagań inwestora można tym samym zaoferować klientom szereg dodatkowych korzyści, związanych z technologią wklejanej szyby.

 

A wachlarz dodatkowych korzyści, poza poprawą izolacyjności termicznej, jest całkiem spory. Dzięki elastycznej spoinie klejowej, szyba nie jest poddawana punktowym naprężeniom a wszelkie obciążenia statyczne są przenoszone na całą powierzchnię szyby. Poprzez równomierne rozłożenie się naprężeń po całym obwodzie okna eliminuje się zjawisko punktowych naprężeń występujących w przypadku stosowania podkładek do szklenia, a tym samym zmniejsza się znacząco ryzyko pęknięć szyb w trakcie transportu, montażu i późniejszej eksploatacji. W przypadku stosowania tej technologii zmniejsza się również punktowe naprężenia w narożach, co zmniejsza ich podatność na pękanie. Dzięki stałemu połączeniu szyby i skrzydła zmniejsza się ryzyko wykrzywienia, wygięcia, a także osiadania skrzydła, tym samym wydłuża czas eksploatacji skrzydeł bez potrzeby ich regulacji.


Technologia wklejanej szyby jest rozwiązaniem możliwym do wdrożenia zarówno przy produkcji seryjnej, jak i przy produkcji pojedynczych partii okien w tej technologii. Wykorzystywane są w tym celu zarówno manualne pistolety na klej, jak i bardziej zaawansowane półautomatyczne lub w pełni automatyczne maszyny.

 

energeto® 5000 view - nowoczesny design i doskonałe właściwości cieplne
energeto® 5000 view - najnowsza innowacja firmy aluplast, w postaci tzw. skrzydła ukrytego za ramą, wprowadza interesujące rozwiązanie designerskie zgodne z nowym trendem w kierunku filigranowej optyki elewacji z delikatnie zaznaczonymi konturami ram i dużymi powierzchniami przeszklonymi.

 

Niezwykle delikatny wygląd okna z widoczną z zewnątrz powierzchnią ramy o szerokości zaledwie 109 mm, która bokami i górą może być prawie całkowicie zakryta, wychodzi naprzeciw życzeniom klientów w zakresie maksymalizowania powierzchni przeźroczystych, co skutkuje m.in. większą ilością wpadającego do pomieszczeń światła i zapewnia dodatkowe zyski energii słonecznej. Z uwagi na dzisiejszy sposób montowania okien rama zostaje prawie w całości osłonięta warstwą ocieplenia i tynku.

 

Dzięki temu z zewnątrz widoczna jest tylko minimalna część ramy wokół szklanej tafli, a dodatkowo polepsza to właściwości cieplne całej konstrukcji. Produkt energeto® 5000 view powstał na bazie sprawdzonej ramy energeto 5000 z przekładkami powerdur inside. W energeto® 5000 view znalazły zastosowanie sprawdzone technologie aluplast: powerdur inside (profile wzmacniane włóknem szklanym) oraz bonding inside (technologia wklejanej szyby) umożliwiając - dzięki rezygnacji ze wzmocnień stalowych - uzyskanie większej stabilności konstrukcji i lepszej izolacyjności cieplnej, którą można jeszcze dodatkowo zoptymalizować poprzez zastosowanie technologii foam inside (pianowanie profili).

 

Coraz popularniejszy obecnie "alu-look" można zrealizować teraz w niezwykle prosty sposób. Z uwagi na to, że w serii energeto® 5000 view nie jest potrzebna nakładka skrzydła, to nakładka aluminiowa jest umieszczana na ramie oraz ewentualnie na słupku stałym lub słupku ruchomym już po produkcji seryjnej - oznacza to wyraźne dodatkowe uproszczenie. Poprzez zastosowanie nakładek na zewnętrzne powierzchnie profili uzyskujemy wysokowartościowy wygląd, zwiększoną wytrzymałość oraz różnorodność kolorystyczną lakierowanych na dowolny kolor RAL profili aluminiowych.

 

20160505aluplast fensterbau1b

 

20160505aluplast fensterbau1a

energeto® 5000 view – efektowne rozwiązanie z tzw. ukrytym skrzydłem

 

System energeto® 5000 view zaprezentowany został w dwóch odsłonach: drzwi balkonowych z niskim progiem, gdzie zaprezentowano efektowną możliwość zabudowy profili, poprzez prawie całkowite zakrycie ich tynkiem oraz okna jednoskrzydłowego, na którym zaprezentowane zostały prototypowo innowacyjne materiały i metody wykończenia powierzchni dające wyjątkowy efekt wizualny.

 

Na bazie designerskiego rozwiązania systemu energeto® 5000 view zaprezentowano innowację materiałową „stone-view”, w postaci pokrycia nakładek aluminiowych antracytowo-szarą kamienną strukturą, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. A od strony wewnętrznej na zaprezentowany został innowacyjny sposób okleinowania profili folią, która nie tylko optycznie, ale również w dotyku odwzorowywała strukturę drewna.

 

20160505aluplast fensterbau1c

 

Drzwi unoszono-przesuwne aluplast HST 85 mm – jeden system, trzy rozwiązania
Drzwi unoszono-przesuwne HST 85 to coraz chętniej wybierane przez inwestorów rozwiązanie. Rośnie zarówno liczba sprzedawanych drzwi HST, jak również liczba firm, które wprowadzają system aluplast HST 85 mm do swojej oferty, o czym można się było przekonać chociażby odwiedzając stosiska partnerów aluplast podczas targów.

 

Stąd też na stoisku aluplast przeznaczono dla nich odpowiednio wyeksponowane miejsce – to właśnie drzwi HST wprowadzały do "świata innowacji aluplast". Nowością i ewenementem w tym segmencie jest modułowy charakter konstrukcji. Dzięki swobodzie wyboru różnych kombinacji profili w części nadproża drzwi i w części progowej mamy możliwość wyboru między trzema opcjami: Basic, Standard i Premium, które skierowane są do różnych grup odbiorców o zróżnicowanych wymaganiach odnośnie izolacyjności termicznej.

 

Bardzo ważnym kryterium przy projektowaniu nowego systemu drzwi HST 85 mm było zapewnienie możliwie wysokiej efektywności i wydajności przy ich wykonywaniu przez producentów okien. Nowe drzwi HST 85 mm można wykonać w znacznie krótszym czasie i to nie tylko dzięki redukcji liczby elementów, zapewniającej równocześnie obniżenie nakładów na logistykę.

 

Także w ramach tworzenia poszczególnych wersji skróciły się czasy przebudowy i zmiany narzędzi. Na targach przedstawione zostały drzwi unoszono- przesuwne z nowym, niskim progiem oraz bardzo wąską ramą stałego szklenia.

 

20160505aluplast fensterbau1e

Nowe rozwiązanie systemowe w ramach drzwi HST z bardzo wąską ramą w części stałoszklonej.

 

 20160505aluplast fensterbau1f

 

 

Drzwi zewnętrzne aluplast Ideal 7000 z wypełnieniem nakładkowym zakrywającym profil skrzydła
Bardzo efektownym i odpowiadającym zmieniającym się w tym zakresie trendom rozwiązaniem są również drzwi zewnętrzne z wypełnieniem nakładkowym zakrywającym profil skrzydła. Zastosowanie takiego rozwiązania jest możliwe dzięki specjalnemu skrzydłu w ramach systemu Ideal 7000, które jest węższe o 4 mm od standardowego, by móc zastosować właśnie specjalne naklejane panele nakładkowe. Na stosiku wyeksponowane zostały drzwi z ekskluzywnym i modnym wypełnieniem o wyglądzie betonu.

 

Jak widać zarówno produkt, jak i myślenie związane z optymalizacją procesów jego obróbki przeplatały się w wielu aspektach targowych prezentacji. Zrozumieniu tej idei służyć miała przede wszystkim nowatorska forma prezentacji zalet i korzyści, jakie niosą poszczególne rozwiązania. Digitalizacja przekazu, wsparcie ekspozycji produktowej poprzez video, czy też eksponaty w bardzo plastyczny i efektowny sposób ilustrujące zalety oraz dostarczające argumentów to doskonałe dopełnienie atrakcyjnej ekspozycji produktów.

 

Korzyści i przykłady optymalizacji procesów produkcyjnych związanych z wdrożeniem tych technologii prezentowane były na filmach.

 

20160505aluplast fensterbau1g

 

Jak widać zarówno produkt, jak i myślenie związane z optymalizacją procesów jego obróbki przeplatały się w wielu aspektach targowych prezentacji. Zrozumieniu tej idei służyć miała przede wszystkim nowatorska forma prezentacji zalet i korzyści, jakie niosą poszczególne rozwiązania. Digitalizacja przekazu, wsparcie ekspozycji produktowej poprzez video, czy też eksponaty w bardzo plastyczny i efektowny sposób ilustrujące zalety oraz dostarczające argumentów to doskonałe dopełnienie atrakcyjnej ekspozycji produktów. Korzyści i przykłady optymalizacji procesów produkcyjnych związanych z wdrożeniem tych technologii prezentowane były na filmach.

 

20160505aluplast fensterbau1h

 

 

20160505aluplast fensterbau1i

 

 

Duże zainteresowanie na naszym stoisku targowym wzbudził eksponat, na którym wszyscy zwiedzający mogli się w organoleptyczny sposób przekonać jaka jest przewodność cieplna stali w porównaniu z przewodnością cieplną wzmocnień "Ultradur High Speed" zastosowanych m.in. w serii profili energeto. Bardzo łatwo było poczuć, co jest "słabym ogniwem" w konstrukcji okiennej powodującym pogorszenie jego termiki.

 

20160505aluplast fensterbau1j


Zatopione w bloku lodu o objętości 100 dm3 wzmocnienie stalowe było ekstremalnie zimne, natomiast wzmocnienie powerdur miało umiarkowaną temperaturę.

 

20160505aluplast fensterbau1k

Ważąca kilkadziesiąt kilogramów szyba przyklejona do odcinka profilu pozwalała się przekonać o niezwykle stabilnym połączeniu tych materia.

 

 

Poza aspektem produktowym to właśnie kwestia podejścia do komunikacji z klientem oraz wizualizacji pewnych aspektów związanych z ofertą i jej wartością były tym na co uwagę chcieliśmy zwrócić producentom i sprzedawcom okien. Opisane powyżej „stanowiska doświadczalne”, czy nowoczesne narzędzia multimedialne miały na celu dostarczenie kolejnych argumentów sprzedażowych.

 

O tym, jaki duży wpływ ma wielkość okna i jego konstrukcja na atmosferę we wnętrzu, goście targowi mogli się przekonać ubierając okulary 3D: wirtualne zwiedzanie pomieszczenia mieszkalnego dokładnie pokazywało różne warunki oświetleniowe w zależności od wielkości elementów okiennych.

 

Atrakcyjność architektoniczną okna jako elementu fasady klienci mogli sprawdzić natomiast korzystając z konfiguratora kolorystycznego aluplast. Przy użyciu tego internetowego narzędzia można łączyć różne kolory dachu, elewacji z różnymi systemami i kolorami okien, co daje wyobrażenie, jak będzie wyglądać gotowa elewacja. Na targach Fensterbau Frontale aluplast po raz pierwszy pokazał to narzędzie szerszej publiczności.

 

20160505aluplast fensterbau1m

 

Zwieńczeniem tegorocznej ekspozycji była, szeroko komentowana i doceniania przez klientów, koncepcja stoiska aluplast. Jednym z jego najważniejszych elementów było OKNO, które wpływało na całą scenerię stoiska. Miało to na celu podkreślenie, że okno to coś więcej niż tylko suma technicznych cech i właściwości. Okna tworzą jakość naszego życia. Wypełniają dom światłem i ciepłem. Otwierają przed nami otoczenie, a ich konstrukcja i kształt są istotnym elementem kształtującym bryłę budynku i nadającym mu często wyjątkowy charakter. To jak może oddziaływać obraz widziany za oknem na nasze odczucia oraz na klimat wewnątrz mogli doświadczyć wszyscy odwiedzjący nasze stoisko na targach Fensterbau Frontale 2016. Obrazy za oknem i ściśle związana z tym gra świateł tworzyły niepowtarzalny klimat na stoisku.

 

20160505aluplast fensterbau1n

 

20160505aluplast fensterbau1o

 

O tym jak dobrze goście czuli się na naszym stoisku świadczyć może wyjątkowa frekwencja na tradycyjnym już stand party. To doskonałe oddawało i podkreślało rodzinny charakter firmy i często bliskie, przyjacielskie relacje z partnerami handlowymi.

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik