Lasery STANLEY® pozwalają dokładnie poziomować w zasięgu nawet do 600 m! Zależnie od modelu rzutują punkty, linie i krzyże (nawet w zasięgu 360 stopni). Zielone wiązki są cztery razy lepiej widoczne od czerwonych. Jak wśród tylu opcji wybrać laser, który spełni oczekiwania?

 

W pracach budowlano-remontowych najważniejsza jest dokładność. Nikt nie chciałby wydawać dodatkowych funduszy na ponowne układanie kafelków, czy malowanie ścian. Dlatego warto zwrócić uwagę na możliwości laserów poziomujących. Uczynią one pracę dokładniejszą i zdecydowanie ją przyspieszą. Jednak każdy laser ma inne zadania. Warto poświęcić chwilę i zastanowić się, do czego ma służyć.

 

20160606stanley FMHT1-77348 ADa 

 

 

Kształt ma znaczenie

Lasery punktowe przydadzą się podczas montażu płyt G/K. Przy tego rodzaju pracy ważna jest możliwość zamocowania do rur lub profili. Odpowiedni uchwyt posiadają lasery STANLEY® SPL3, emitujące 3-punkty: na górę, od frontu i u dołu. Więcej możliwości oferują lasery liniowe, zwłaszcza te z blokadą kompensatora jak STHT1-77149. Po jej włączeniu można w pewnym zakresie zmienić kąt nachylenia wyświetlanych linii. Ułatwia to montaż balustrad, czy malowanie skośne.

 

20160606stanley FMHT1-77348 AD

 

Linię krzyżową wyświetla m.in. STANLEY® FCL-G, który pozwala na układanie płytek. Do równego montażu oświetlenia w dużych pomieszczeniach potrzebne są najbardziej zaawansowane lasery płaszczyznowe. MULTI-LINE LASERS od STANLEY® rzutują prostopadle dwie zielone linie w zakresie 360 stopni. Wymienione rodzaje laserów oferują także wyłączanie części diod, co pozwala oszczędzić baterię. Na koniec pozostaje wybrać kolor - klasyczny czerwony, czy 4 razy lepiej widoczny zielony?

 

20160606stanley STHT1-77342 A2

 

Ciemno, czy jasno, daleko, czy blisko?

Podczas wyboru urządzenia warto zastanowić się, w jakim miejscu będą dokonywane pomiary. Jedne lasery sprawdzą się w pomieszczeniach zamkniętych, a drugie na otwartej przestrzeni. Wskazówką będzie także odległość, na jaką powinny działać lasery. Ponieważ światło słoneczne rozprasza wiązkę może to zmniejszyć maksymalny zasięg z kilkudziesięciu do nawet kilku metrów.

 

I choć nie będzie to oznaczało awarii to z pewnością utrudni pracę. W takich warunkach konieczne będzie użycie detektorów linii lasera. Umożliwią one pomiar na odległości do 50 m (STANLEY® LD200-G) lub nawet do 600 m (RLD400-G). Warto więc zwrócić uwagę na wielkość obszaru pracy - inną ma duży plac budowy, a inną działka mieszkaniowa.

 

20160606stanley 77-122 4

 

Wygoda

Dodatkowe akcesoria i funkcje zwiększające wygodę także mają wpływ na jakość pracy danym urządzeniem. Ważny jest przede wszystkim solidny statyw, który uniemożliwi poruszenie urządzenia. Jednak ze względu na wielkość nie zawsze można go użyć.

 

Wtedy bardzo pomocne będą zastosowane w STANLEY® SPL3 uchwyty wielofunkcyjne QuickLink™. Oprócz mocowania na różnych obiektach posiadają także gwint 1/4". Innym rozwiązaniem są magnetyczne uchwyty na ścianę użyte w STHT1-77149.

 

20160606stanley 77-322 A2

 

 

Jednak punkt zaczepienia to nie wszystko - ważne jest też miejsce pracy. W pyle lub wilgoci można uszkodzić nawet z pozoru najtrwalsze urządzenia. Wskazówką będzie tu stopień ochrony np. IP66 zastosowany w niwelatorach obrotowych HVPW-G. Dzięki temu są one w zasadzie pyło- i wodoszczelne.

 

20160606stanley STHT1-77149 A4

 

Liczba parametrów, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego lasera poziomującego jest całkiem duża. Warto więc dokładnie przemyśleć tę kwestię, aby urządzenie spełniało swoje zadanie i pomagało w codziennej pracy.

 

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.