Czytaj także -

Aktualne wydanie

SS-09-2018-okladka

20180813-BANNER-160X600-V1-PL-GLASSTECEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

25575923 

  

480x100px RFT18 engl

 

abs banner 480x120 English

 

glass2018 480x120  

 lisec SS FastLAne

 

20180817doe12 baner-480-100

 

 

 

Ilość światła w pomieszczeniu, a nasze samopoczucie
Data dodania: 19.08.16

Światło to zdrowie

Najzdrowszym oświetleniem dla ludzkiego organizmu jest światło słoneczne. Ponieważ jesteśmy stwo-rzeni do aktywności dziennej – właśnie taki rodzaj światła jest człowiekowi niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Naturalne światło ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie m.in. pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie, przemianę materii, czy gospodarkę hormonalną, a także zapewnia dobre samo-poczucie. Dzieje się tak m.in. dlatego, że światło słoneczne wzmaga wydzielanie endorfin, czyli hormo-nów szczęścia. Przebywając na dworze lub w miejscach oświetlonych naturalnym światłem, odczuwa-my więc przypływ sił, poprawę nastroju i zwiększoną energię i motywację.

 

20160808vetrex 1 

 

Gdy światła jest za mało
Obniżenie nastroju odczuwane w czasie jesiennych i zimowych miesięcy, chandra, czy nawet depresja zimowa - to skutki niedoboru światła. Gdy dni stają się krótkie - odczuwamy spadek energii, ogarnia nas senność, stajemy się apatyczni i czujemy nieustanne zmęczenie. Dzieje się tak, ponieważ nasz orga-nizm reaguje na ograniczenie światła wytwarzaniem melatoniny, zwanej hormonem snu, serotoniny - wywołującej m.in. poczucie senności i rozluźnienia oraz kortyzolu - hormonu stresu. W naszej strefie klimatycznej, w której wiele dni jest krótkich i często brakuje słońca - prawidłowe oświetlenie domu jest kwestią, której nie należy lekceważyć, jeśli chcemy zapewnić sobie dobrą formę psychiczną i fizyczną.

 

20160808vetrex 2

 

Jak złapać słońce do domu
Oświetlenie wnętrza ma zasadniczy wpływ na nasz stan psychiczny. Sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przyjazne i w efekcie lepiej się w nim czujemy. Dobrze więc tak zaprojektować przeszklenia, aby wpuścić do wnętrza jak najwięcej naturalnego światła. Jak osiągnąć ten cel?


- Zwracać uwagę na ekspozycję przeszkleń - niezależnie od pory roku, najdłużej zatrzymamy w domu słońce, jeśli okna skierowane będą na południe. W większym pomieszczeniu, np. salonie, mo-żemy też rozmieścić okna w taki sposób, aby wychodziły na różne strony. Wówczas wędrujące słońce będzie oświetlało wnętrze przez cały dzień. Dobrym rozwiązaniem może się też okazać szkło „selek-tywne” typu SuncoolR, które dostarczając dużo światła, jednocześnie nie powoduje nadmiernego na-grzewania się pomieszczeń.

- Dobrze dobierać wielkość okien - im większe okna, tym więcej światła przedostanie się do wnętrza. Nowoczesne systemy stolarki okiennej umożliwiają realizację rekordowo dużych przeszkleń - np. Vetrex Slide 82, pozwalają wykonać drzwi przesuwne o szerokości 6500 mm i wysokości 2700 mm.

 


20160808vetrex 3

 

- Wybierać innowacyjne konstrukcje i montaż okien - proporcja powierzchni szyb do profili tak-że wpływa na ilość światła wpadającego do wnętrza. W systemach o wąskich ramach stosunek ten jest korzystniejszy. Okna V82 Modern Design wyróżnia charakterystyczne złożenie profili - rama skrzydła chowa się za ramą okienną, pozostawiając maksymalnie duży otwór dla wpadającego do wnętrza światła dziennego. Dodatkowo, przełomowy sposób montażu sprawia, że ościeżnica zostaje ukryta za warstwą ocieplenia. W efekcie od zewnątrz okno sprawia wrażenie jednolitej tafli szkła bez ram i nadaje budynkowi ultranowoczesny charakter.

- Zwracać uwagę na właściwy podział - najwięcej światła wpuszczą do wnętrza okna jedno-skrzydłowe. Jeśli podzielimy przeszklenie na kilka kwater - ramy każdej z nich będą częściowo ogra-niczały dopływ światła. Warto więc starannie zaprojektować podział zwłaszcza dużych przeszkleń, takich jak lukarny, czy okna tarasowe, aby nie zaciemniać wnętrza zbędnymi elementami konstruk-cyjnymi przeszkleń.

- Zapoznać się z parametrami stolarki dotyczącymi Lt (od ang. „Light transmission”), czyli współczynnikiem związanym z przepuszczalnością światła. Wielkość ta podawana jest w procentach. Im wyższy procent przepuszczanego światła, tym jaśniej będzie w pomieszczeniu.

 

20160808vetrex 4

 

Światło światłu nierówne
Jesteśmy tak przyzwyczajeni do obecności światła, że w zasadzie nie zwracamy na nie uwagi – do cza-su, kiedy zaczyna go brakować. W zależności od rodzaju światła - może ono męczyć lub uspokajać, czy dodawać energii. Ciepłe światło tradycyjnych żarówek wycisza i daje wrażenie przytulności. Jest ono podobne do światła dawanego przez ogień, które od wieków kojarzy się ludziom z poczuciem bezpie-czeństwa. Światło to, choć przyjemne, może jednak powodować senność. Z kolei światło zimne pobu-dza do działania i wzmacnia koncentrację, stąd stosowane jest często w biurach. Taki rodzaj światła jest jednak odbierany jako mniej przyjazny. Dlatego najlepiej jest oświetlać wnętrza naturalnym światłem dziennym, z którego tym łatwiej będzie można korzystać, jeżeli w swoim domu zamontujemy odpo-wiednią stolarkę.

www.vetrex.eu

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik