Aktualne wydanie

2019 01 ss okladka

20181120-V3B-BANNER-160x600-PL-BUDMAEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

  

 lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

Mir stekla 2019 480x105 stat eng 

 

baner euroasia pancere550x120

 

 

Jak wybrać okno bezpieczne dla dziecka?
Data dodania: 14.09.16

Gdy w domu pojawia się latorośl, cały świat staje na głowie. Zadaniem, przed którym stają wtedy wszyscy rodzice, jest zapewnienie pociechom bezpieczeństwa oraz stworzenie optymalnych warunków, które korzystnie wpłyną na ich rozwój. Przystosowanie domu do potrzeb chłonnych świata dzieci jest więc niezbędne. Na rynku dostępnych jest wiele zabezpieczeń do schodów, szafek czy stołów. Jednak rodzice powinni zwrócić uwagę również na okna, które mogą stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka. O tym, jak wybrać okna bezpieczne dla dziecka opowiada Karol Szkudlarczyk, Dyrektor Techniczny Awilux.

 

 

 

20160909awilux awikids safe plus


Rodzice powinni zwrócić uwagę na okna, które mogą stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Fot. Awilux Polska

 

„W domu, w którym pojawia się dziecko, koniecznością staje się dostosowanie pomieszczeń do dziecięcych zabaw. Rodzice bardzo często skupiają się na zaklejaniu rogów od stołów, zamykaniu szafek kuchennych oraz chowaniu niebezpiecznych narzędzi oraz produktów chemicznych na najwyższe półki. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, które niesie za sobą okno, nie tylko otwarte. Dzieci mają niezwykłą łatwość we wspinaniu się na wysokie meble, ponieważ lubią odkrywać świat i nie czują obawy przed wykonaniem kolejnego kroku. Nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że mamy nasze pociechy zawsze na oku, wystarczy kilka sekund, by doszło do tragedii. Warto zwrócić uwagę na rodzaj zabezpieczeń okiennych, które uchronią dziecko przed nieszczęśliwym wypadkiem.

 

Zatem jak wybrać okno bezpieczne dla małych odkrywców? Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na mechanizm otwierania. Na rynku dostępne są okna z zabezpieczeniami, które nie pozwolą dziecku na ich otwarcie, a jedynie na uchylenie. Otwarcie takiego okna możliwe jest tylko za zgodą rodzica – po przekręceniu specjalnego kluczyka w klamce. Brak możliwości szybkiego otwarcia okna poprzez uruchomienie okucia zatrzyma dziecko przed wykonaniem niebezpiecznych ruchów, co mogłoby doprowadzić do wypadnięcia pociechy na zewnątrz.

 

20160909awilux awikids safe plus 3

 

Jednak niebezpieczeństwa, które niesie ze sobą okno, nie tylko dotyczą ewentualnego wypadnięcia. W ferworze dziecięcych zabaw wystarczy moment, by ulubiona piłka czy inna zabawka uderzyła w szybę okienną. Pęknięte w ten sposób szkło mogłoby rozsypać się po całym pomieszczeniu i skaleczyć dziecko. Przed takim wypadkiem może nas uchronić szkło laminowane. Jest to rodzaj szyby, która po rozbiciu nie rozsypuje się, a w samym miejscu uderzenia powstaje splot promieniście rozchodzących się pęknięć.

 

Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że okno powinno zostać odpowiednio zamontowane. Poprawne osadzenie okna w ścianie zapobiegnie ewentualnemu wypadnięciu okna z ościeżnicy, co mogłoby doprowadzić nie tylko do ogromnych szkód budowlanych, ale przede wszystkim nieumyślnej tragedii.” – mówi Karol Szkudlarczyk, Dyrektor Techniczny Awilux.

 

Jeżeli na etapie prac budowlanych nie wzięliśmy pod uwagę dostępnych na rynku rozwiązań okiennych z zabezpieczeniami, posiadacze okien SCHÜCO mogą w każdej dowolnej chwili doposażyć je w pakiet AWI-KIDS SAFE+ firmy Awilux. Dzięki niemu zostanie zmieniona kolejność otwierania okna – uchył przed otwarciem. Dodatkowym zabezpieczeniem jest specjalna klamka, zablokowana wkładką patentową z kluczykiem oraz użycie szkła laminowanego. Dzięki temu rozwiązaniu możemy być pewni, że nasze dziecko nie zrobi sobie krzywdy podczas codziennych zabaw.