Newsletter

Login FormCzytaj także -

Aktualne wydanie

Okladka 01-2018

20180123-BANNER-160X600-V1-PL-FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

FF18 750x150px PL NEUGIERIG

 

   swiat szkla 750x100 2

 

lisec SS FastLAne

  

ERD480x100-en 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Przyjemne ciepło dzięki taśmom
Data dodania: 14.09.16

W kontekście prac budowlano-remontowych taśmy kojarzą się zazwyczaj z wyrobami malarskimi służącymi do „odcięcia” różnych kolorów przy nakładaniu farby na ściany i sufity, bądź produktami stanowiącymi alternatywę dla kleju.

Tymczasem, w nowoczesnych technikach montażu stolarki okiennej specjalne taśmy wykorzystywane są do uszczelnienia połączenia okno-mur, chronią je przed niekontrolowanym przepływem powietrza oraz zawilgoceniem. Warto je zaprosić do swojego domu.

 

 20160909 AIB okno tasmy cieplo


To, w jaki sposób zamontowane zostanie okno będzie w dużej mierze decydować o jego późniejszej eksploatacji. Stolarkę okienną najczęściej wybiera się z myślą o jej długotrwałym, co najmniej kilkunastoletnim użytkowaniu.

Dobrze wykonany montaż znacząco minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych (na styku stolarka-mur), którymi zimne powietrze w niekontrolowany sposób dostaje się do wnętrza budynku oraz skutecznie zapobiega dostawaniu się wilgoci powodującej destrukcję warstwy izolacyjnej.


Piana i taśma – dobrana para
Montaż okna kojarzy się obecnie z użyciem piany poliuretanowej (montażowej), której zadaniem jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy stolarką a murem i jej uszczelnienie.

Często jednak piana bywa nadużywana, a w skrajnych przypadkach zamocowanie wyrobu w otworze montażowym odbywa się tylko z jej użyciem, bez zastosowania odpowiednich dybli czy kotew. Skutki tak wykonanej pracy łatwo sobie wyobrazić – okno jest niestabilnie zamocowane i może się wypaczać.


Zwykle inwestorzy nie przywiązują zbyt dużej wagi do kwestii montażu stolarki okiennej, zostawiając ten temat monterom. Obowiązujące przepisy prawa i wzrost wymagań odnośnie energooszczędności w budownictwie sprawiają, że prace instalacyjne z użyciem samej tylko piany poliuretanowej nie są wystarczające. – Piana montażowa pełni funkcję izolacji cieplnej, jednak nie jest odporna na działanie warunków atmosferycznych i powinna być przed nimi chroniona.

 

20160909 AIB tasma Integra Gold Outside

 

Częstym widokiem na placach budów są okna uszczelnione niczym niezabezpieczoną pianą. Z czasem, narażona na wilgoć i promieniowanie UV piana będzie się kruszyć i tracić swoje właściwości termiczne – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, producenta rozwiązań izolacyjnych.


Aby zapobiec wymienionym wyżej sytuacjom, ograniczyć infiltrację zimnego powietrza do wnętrza obiektu i zapewnić odpowiednią szczelność połączenia stolarka-mur, stosuje się montaż warstwowy z użyciem taśm. Taśma paroszczelna stosowana jest od wewnątrz budynku.

 

Stanowi barierę dla wilgoci i nie pozwala jej wnikać do pomieszczenia. Za izolację od zewnątrz odpowiada taśma paroprzepuszczalna, która chroni przed zawilgoceniem, wiatrem i jednocześnie umożliwia odprowadzenie wody, która zbiera się w pianie, na zewnątrz. Warstwę izolacji termicznej tworzy wspomniana wcześniej piana poliuretanowa.


Taśmy przy wymianie okien
Powyżej przedstawiona została sytuacja w przypadku instalacji nowej stolarki okiennej. Co natomiast, gdy następuje wymiana starych okien na nowe?

Można wówczas również z powodzeniem skorzystać z taśm, które będą dobrym uzupełnieniem nowoczesnego wyrobu, posiadającego z pewnością lepsze parametry termiczne niż wymontowywany produkt. Warunkiem jest zapewnienie gładkiej, oczyszczonej powierzchni, do której dobrze przylgną taśmy, co najmniej z trzech strony otworu montażowego – z góry i po bokach.

 

Powierzchnia dolna, ze względu na to, że muszą być w niej zamocowane śruby wymaga odpowiedniej chropowatości. – W Polsce wiele montaży stolarki okiennej odbywa się w szybkim tempie, w ciągu jednego dnia, a nierzadko nawet kilku godzin.

 

Bywa, że dzieje się tak pod presją inwestora, któremu zależy na czasie. W przypadku użycia taśm konieczne jest natomiast wcześniejsze przygotowanie otworu, a potem odczekanie około 24 godzin zanim uszczelnienie odpowiednio się osadzi. To montaż wymagający, ale przynoszący lepsze efekty niż instalacja wykonana w pośpiechu i z użyciem samej tylko piany poliuretanowej – dodaje ekspert AIB.

 

20160909 AIB tasma Integra Vario


Przy montażu ważne jest właściwe wyklejenie taśm zarówno do stolarki okiennej, jak i muru, zapewnienie odpowiednich zakładów, a przede wszystkim dopasowanie wyrobów pod względem ich przeznaczenia. Najlepiej więc powierzyć prace fachowej ekipie montażowej, która przeprowadzi je z należytą starannością.

 

Trzeba pamiętać, że taśma zewnętrzna – narażona na działanie czynników atmosferycznych – powinna być obrobiona (otynkowana) w terminie maksymalnie 3 miesięcy od chwili montażu.


Przed nadejściem chłodniejszych pór roku, właściciele domów i mieszkań myślą o przygotowaniu się na spadek temperatur i mniej korzystną aurę. Choć przy korzystnej pogodzie, montaż stolarki okiennej można wykonywać nawet zimą, lepiej pomyśleć o prawidłowej instalacji nowych, bądź wymianie starych okien teraz.

 

To dobry sposób na długofalowe oszczędności wynikające z ograniczenia wydatków na ogrzewanie i metoda na przyjemne ciepło w budynku.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik