Czytaj także -

Aktualne wydanie

SS-09-2018-okladka

20180813-BANNER-160X600-V1-PL-GLASSTECEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

25575923 

  

480x100px RFT18 engl

 

abs banner 480x120 English

 

glass2018 480x120  

 lisec SS FastLAne

 

20180817doe12 baner-480-100

 

 

 

Jak wybrać dobry projekt domu?
Data dodania: 15.09.16

20160909velux 104374-01-xxlDom buduje się raz w życiu. Wiąże się z tym wiele emocji i stresów, wynikających z konieczności podejmowania trudnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór dobrego projektu. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy projekt jest odpowiedni, a dom wybudowany zgodnie z nim będzie funkcjonalny i wygodny.

Dom buduje się raz w życiu. Wiąże się z tym wiele emocji i stresów, wynikających z konieczności podejmowania trudnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór dobrego projektu. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy projekt jest odpowiedni, a dom wybudowany zgodnie z nim będzie funkcjonalny i wygodny.

 

20160909velux jednorodzinnydomwoarowiemazowickim

Dom jednorodzinny. Przy budowie domu kluczowy jest odpowiedni projekt i dobór okien o właściwych parametrach. fot. VELUX

 


Planując budowę domu inwestor musi przede wszystkim zdecydować, czy wybierze projekt gotowy czy zdecyduje się zamówić indywidualny projekt u architekta. W związku z tym, że dla większości osób priorytetem jest czas i obniżenie kosztów, największą popularnością cieszy się pierwsza opcja. Tym bardziej, że oferta projektów domów typowych jest ogromna – na rynku dostępnych są tysiące propozycji zróżnicowanych pod względem wielkości i stylu. W zależności od możliwości i potrzeb, inwestorzy mogą wybierać spośród domów o tradycyjnej lub nowoczesnej bryle, willi, rezydencji, domów parterowych lub z poddaszem użytkowym.

 

20160909velux 104374-01-xxl

 Dom Modelowy VELUX. Home for Life, Lystrup, Dania


Liczy się wnętrze

W budynkach spędzamy obecnie 90% czasu. To, jaki projekt domu wybierzemy będzie więc miało ogromny wypływ na życie jego mieszkańców. Dlatego pamiętajmy, by dom wybierać od środka, a nie od zewnątrz. Podstawowym kryterium powinny być przede wszystkim kwestie związane z efektywnością energetyczną, wysokiej jakości klimatem wewnętrznym, oświetleniem, a także dbałością o środowisko naturalne. Każdy z tych czynników ma bowiem istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, zapewnia zdrowy sen, przeciwdziała rozwojowy alergii, a także pozwala zredukować stres i zwiększa naszą wydajność.

 

20160909velux 118941-02-xxl

Okno dachowe VELUX GLL


Takie projekty – nowoczesne i energooszczędne - znajdziemy w ofercie renomowanych i doświadczonych pracowni architektonicznych. Na wstępnym etapie warto poświęcić chwilę na znalezienie biura, którego projekty spełniają te kryteria.

 

20160909velux 127997-01-xxl

 Okno dachowe VELUX GLL B

 


Wielkość domu

Powierzchnia domu to bardzo ważny parametr, który w oczywisty sposób łączy się z liczbą osób w rodzinie i stylem życia jaki prowadzimy. Zastanówmy się, ile faktycznie miejsca potrzebujemy. Czy zależy nam na dużej przestrzeni wspólnej? Czy w przyszłości rodzina powiększy się i już teraz warto wygospodarować dodatkową przestrzeń na pokoje dziecięce? Jak duża powinna być kuchnia? Czy wystarczy jedna łazienka? Czy niezbędne jest dodatkowe miejsce np. na pomieszczenie gospodarcze, pokój dla gości, a może gabinet do pracy?

 

20160909velux 118002-01-xl

Dom Modelowy VELUX. Home for Life, Lystrup, Dania

 

 


Odpowiedzi na te pytania pozwolą nie tylko określić wielkość powierzchni domu, ale przede wszystkim obliczyć, ile pieniędzy będziemy musieli wydać na jego budowę. Każdy dodatkowy metr kwadratowy to bowiem kolejne koszty.

 

20160909velux 117996-01-xl

Dom Modelowy VELUX. Sunlighthouse, Austria ,Pressbaum

 


Działka, dach i poddasze

Musimy wziąć także pod uwagę wielkość terenu, na którym powstanie dom. Ze względu na ograniczenia finansowe, większość inwestorów dysponuje stosunkowo niewielkim działkami, często o niestandardowym kształcie. W takiej sytuacji bardzo dobrym wyborem są projekty domów z poddaszem użytkowym. Nie zajmują tyle miejsca na działce, co dom parterowy, a mimo to dają możliwość wygospodarowania dodatkowej przestrzeni użytkowej.

 

20160909velux 113556-02-xl

 Dom Modelowy VELUX. Sunlighthouse, Austria ,Pressbaum

 

 

" Taki budynek to bardzo komfortowe rozwiązanie. Adaptacja poddasza stwarza szerokie możliwości aranżacyjne, a projekt pozwala na klarowne oddzielenie strefy dziennej od części przeznaczonej do snu i wypoczynku, którą można umieścić na piętrze. Jeśli zaś ogranicza nas budżet, na urządzenie poddasza możemy zdecydować się na późniejszym etapie, już w trakcie użytkowania domu " - radzi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX.

 

20160909velux 127130-01-xxl

Salon

 


Planując poddasze mieszkalne musimy wziąć także pod uwagę kształt dachu. W przypadku małych domów, najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny dach o prostym kształcie, który zapewni najwięcej przestrzeni użytkowej. Co więcej, taki dach będzie łatwiejszy i tańszy w wykonaniu. Gdy dom jest nieco większy, sprawdzą się też, efektownie wyglądające, dachy wielospadowe.

 

20160909velux 129065-01-xxl

Pokój dziecka na poddaszu. Okno dachowe VELUX GLU

 


Koniecznie sprawdźmy zapisaną w projekcie wysokość ścianki kolankowej. Tego parametru nie można zmieniać bez wiedzy projektanta, a decyduje on o komforcie korzystania z poddasza. Wysokość ścianki kolankowej będzie także determinowała wybór okien dachowych. W przypadku niskiej ścianki kolankowej, ok. 100 cm najlepszym rozwiązaniem są okna z górnym otwieraniem. Uchwyt jest wtedy dostępny na wyciągnięcie ręki, bez potrzeby schylania się. Gdy konstrukcja poddasza zmusza nas do zamontowania okna wyżej, np. 200 cm lub więcej, wygodniejsze będą okna z dolnym otwieraniem. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku nie mamy możliwości wyglądania na zewnątrz i bezpośrednio pod oknem nie możemy ustawić mebli, gdyż utrudnią nam jego otwieranie.

 

20160909velux oknadachowewdomujednorodzinnymwoarowiemazowieckim

 Okno dachowe VELUX. Okna dachowe zapewniają dobre doświetlenie poddasza

 

Światło dzienne

Kluczowe znaczenie ma także usytuowanie budynku względem strony świata. Od tego zależy bowiem, ile światła dziennego wpadnie do pomieszczeń, np: w salonie, w którym rodzina spędza wspólnie najwięcej czasu, najkorzystniejsza będzie ekspozycja na południowy-zachód. Z kolei w sypialni komfort zapewni lokalizacja wschodnia lub północna. Mniej światła będziemy potrzebować także w kuchni. Tutaj sprawdzi się ekspozycja północna lub północno-wschodnia.

 

Wybierając projekt domu zwróćmy także uwagę na wielkość i ilość okien. "Powierzchnia przeszklenia powinna stanowić co najmniej 10% powierzchni podłogi pokoju. Wybierajmy zatem okna, które mają największą powierzchnię szyby. Aby zapewnić lepszy rozkład światła warto instalować okna po dwóch stronach pomieszczenia. Przy takim ułożeniu, nawet przy tej samej ilości okien, pomieszczenie będzie lepiej doświetlone" – radzi Monika Kupska-Kupis.

 

Zwykle postrzegamy okna jako miejsce strat ciepła, pamiętajmy jednak że są one również źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego w zimie, a ich rozmieszczenie jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku. Okna zamontowane od południa otwierają dom na bezpośrednie światło słoneczne i zapewniają pozytywny bilans energetyczny (zyskują więcej energii niż tracą). Tutaj najlepiej zastosować standardowe energooszczędne szyby, dla uzyskania dodatniego bilansu i optymalnego doświetlenia. Od północy straty ciepła są większe, ale okna doświetlają wnętrza łagodnym, rozproszonym światłem. W tym przypadku, aby ograniczyć straty ciepła najodpowiedniejsze będą okna wyposażone w szybę energooszczędną dwukomorową.

 

Kup projekt - wygraj okno

Teraz poszukiwanie idealnego projektu będzie jeszcze łatwiejsze. Z inicjatywy firmy VELUX i pięciu pracowni powstała kolekcja nowoczesnych i energooszczędnych projektów domów. Wszystkie propozycje oparte są o ideę Domów Aktywnych, która zachęca do zredukowania zużycia energii poprzez odpowiednią lokalizację budynku na działce, właściwe zaplanowanie okien względem stron świata, zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej i nowoczesnych systemów instalacji przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

 

Kolekcja „Dom aktywnych rozwiązań” to 25 projektów, różnorodnych pod względem stylu, wielkości i rozkładu pomieszczeń, oferujących wyjątkowy komfort ich przyszłym mieszkańcom. Wszystkie projekty z polecanej kolekcji zawierają pełen pakiet praktycznych rozwiązań, w tym okien dachowych w wielu typach i rodzajach oraz przesłon słonecznych, które dodatkowo poprawiają bilans energetyczny.

 

Dla osób, które zdecydują się na zakup projektu z kolekcji, firma VELUX przygotowała specjalną ofertę - pierwszych 75 inwestorów otrzyma do nowego domu okno VELUX Standard Plus. Warto więc już teraz sprawdzić, czy jeden z polecanych projektów spełnia nasze oczekiwania.

 

Promocja trwa do 31 grudnia 2016 roku. Więcej informacji na www.velux.pl.

 

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik