Czytaj także -

Aktualne wydanie

ss 11 2018 okladka

20180813-BANNER-160X600-V1-PL-GLASSTECEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

konferencja 2018 banner

 

 lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

 

Bosch inicjuje prace nad nowym językiem maszynowym dla Przemysłu 4.0
Data dodania: 20.10.16

Korzyści dla dużych i średnich przedsiębiorstw

Prezes zarządu Bosch Volkmar Denner: – Otwarte standardy są jednym z podstawowych warunków rozwoju Przemysłu 4.0

 

Bosch chce zlikwidować jedną z najważniejszych przeszkód, jaka utrudnia dostęp małym przedsiębiorstwom do przemysłu zintegrowanego w sieci (Przemysłu 4.0).

 

Spółka zaprezentuje nowy, opracowany przez siebie otwarty standard wymiany danych w przemyśle zintegrowanym.

 

Umożliwi to współpracę najróżniejszych partnerów w obszarze IoT (Internet of Things, Internet rzeczy) oraz Przemysłu 4.0.

 

 

20161011 EK27-10.16

Projekt I4.0 w fabryce Bosch w Homburgu

 

Dzięki tzw. protokołowi PPMP (Production Performance Management Protocol) małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły w szybki, łatwy i bezpieczny sposób przekazywać dane produkowanych przez siebie czujników do systemów produkcyjnych dużych firm.

 

Protokół jest ogólnodostępny i bezpłatny. Pomoże to usunąć przeszkody, z jakimi spotykają się małe firmy, chcące wdrożyć metody zintegrowanej produkcji.

 

– Otwarte standardy są jednym z podstawowych warunków wykorzystania szans, jakie oferuje Przemysł 4.0. Dzięki temu każdy może brać udział w wymianie danych.

 

Zwiększa to interoperacyjność, umożliwia tworzenie nowych modeli biznesowych i poprawia konkurencyjność wszystkich zaangażowanych przedsiębiorstw – powiedział prezes zarządu Bosch dr Volkmar Denner.

 

– Dzięki temu Przemysł 4.0 upowszechni się szybciej: duże i małe przedsiębiorstwa będą mogły szybciej integrować swoje produkty. Skorzysta na tym przemysł niemiecki, ale także gospodarka światowa.

 


Dane optymalizują sterowanie produkcją
Standard stworzony przez ekspertów Bosch obsługuje Production Performance Management (PPM). Procedura ta odgrywa centralną rolę w Przemyśle 4.0.

 

W procesie produkcji dzięki wykorzystaniu czujników zbierane są i analizowane ogromne ilości danych. Celem jest dalsza poprawa procesów produkcyjnych.


Czy wszystkie elementy linii produkcyjnej rzeczywiście współpracują ze sobą w optymalny sposób? Czy któryś z elementów nie spowalnia procesu? Czy maszyna nie wykazuje nadmiernego zużycia prądu? Czy nie doszło do przegrzania silnika napędowego, co może grozić awarią?

 

Odpowiedzi na takie i inne pytania udziela system PPM, który pomaga także usuwać usterki. Równocześnie PPM umożliwia wydajne i kompleksowe sterowanie produkcją.

 

20161011 EK27-10.16b

Projekt I4.0 w fabryce Bosch w Homburgu

 


Bosch tworzy zrozumiały język maszynowy
Aby w jak najlepszy sposób sterować procesami produkcyjnymi, liczne czujniki oraz maszyny muszą przekazywać dane do centralnego oprogramowania PPM. Dotychczas wymagało to dużych nakładów, ponieważ wszystkie te maszyny i czujniki posługiwały się wieloma różnymi językami.

 

Komunikacja była niełatwym zadaniem. Bosch stworzył więc protokół PPMP, który ją ułatwia i powoduje, że maszyny i czujniki lepiej się rozumieją. Duże przedsiębiorstwa stosują w swoich fabrykach wiele komponentów dostarczanych przez poddostawców, którymi często są wyspecjalizowane firmy średniej wielkości.

 

Komponenty te można w szybki, prosty i niedrogi sposób zintegrować w środowisku produkcyjnym. Z kolei średnie firmy mogą dzięki otwartym standardom łatwiej integrować swoje produkty w ramach systemów produkcyjnych swoich dużych i małych klientów. Korzystają na tym obie strony.

 

Ponadto protokół PPMP umożliwia szybsze podłączenie maszyn do oprogramowania. Dzięki temu usterki maszyny mogą być zgłaszane przez aplikację. Odpowiedzialny pracownik widzi na smartfonie przyczynę usterki wraz z propozycją rozwiązania problemu.

 


Open Source to postęp dla każdego
Nowy standard zostanie udoskonalony w ramach społeczności Open Source Eclipse. Tutaj będzie można pozyskać także pierwsze praktyczne doświadczenia. Inicjatywę zapoczątkowaną przez firmę Bosch wspiera już wiele niemieckich średnich przedsiębiorstw, takich jak Balluff, EGT, Rampf, Cadis, KLW, Schmalz.

 

Do udziału zostały zaproszone także inne firmy. Wspólny standard znajdzie zastosowanie w ramach innowacyjnego projektu – tzw. Testbed – realizowanego pod patronatem międzynarodowej organizacji Industrial Internet Consortium (IIC) oraz organizacji Plattform Industrie 4.0.

 

W fabryce Bosch w Homburgu współpracują przy nim firmy Tata Consulting, Dassault Systèmes, SAP i Bosch. Dzięki nowemu standardowi wymiany informacji do systemu sterowania produkcją trafiają tam już teraz informacje przekazywane przez wiele obiektów, dane maszyn oraz dane dotyczące zużycia energii.

 

– Wiele koncepcji i technologii dla Przemysłu 4.0 dopiero powstanie. Bardzo istotne znaczenie strategiczne dla ich oceny i wprowadzenia na rynek mają Testbeds, takie jak ten prowadzony w Homburgu z udziałem IIC – powiedział Volkmar Denner.

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik