Aktualne wydanie

2019 10 oladka

       10/2019

 

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 LiSEC SS Konfig 480x120

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

 

Zaparowane okna - jak tego uniknąć?
Data dodania: 20.10.16

Osadzająca się na okiennych szybach para wodna to częsty i uciążliwy problem, spotykany szczególnie często w budownictwie wielorodzinnym. Osadzanie się rosy na zewnętrznej stronie okna paradoksalnie jednak nie jest dowodem niskiej, ale... wysokiej izolacyjności naszej stolarki. Okno nie wypuszcza ciepła, dlatego zewnętrzna jego powierzchnia jest chłodna, a na chłodnych elementach w wilgotne poranki osadza się rosa. Zupełnie innym zagadnieniem jest parowanie po wewnętrznej stronie okna.

 

20161011MS nawiewnik Aeromat mini MS wiecej niz OKNA

 

Czy i jak można poradzić sobie z kłopotliwą parą?
Chłód, wiatr i szybko zapadający zmrok za oknem, ciepłe grzejniki wewnątrz i... ta para przy dolnej krawędzi szyby - to jedne z wielu oznak rozpoczynającej się jesieni. O ile październikowa aura może mieć swoich miłośników, to już zaparowane okna i pokryte wodą parapety - zdecydowanie nie.

 

Co jest przyczyną występowania tego problemu, który dobrze znajdą właściciele "nowoczesnej", liczącej maksymalnie kilkanaście lat stolarki?
Warto wiedzieć, że skraplanie się pary wodnej po wewnętrznej stronie szyb i na parapetach to naturalny proces fizyczny, uzależniony przede wszystkim od panującej w, i poza domem, temperatury oraz wilgotności powietrza. Gdy na zewnątrz panuje chłód lub mróz, a w naszych mieszkaniach i domach jest ciepło i wilgotno - w najchłodniejszych miejscach (czyli właśnie na oknach, narożnikach ścian) dochodzi do skroplenia pary zawartej w powietrzu.


W oknach pojawia się ona na szybach, jeśli temperatura szyby spadnie poniżej tzw. „punktu rosy”, czyli wówczas, gdy bardzo wilgotne powietrze styka się z chłodnym oknem. Najbardziej newralgicznym punktem okna jest jego dolna krawędź szyby, tuż nad listwą przyszybową oraz w dolnych odcinkach krawędzi bocznych, wzdłuż tzw. ramki dystansowej, znajdującej się pomiędzy szybami.

 

20161011MS 2 nawiewnik climActiv MS wiecej niz OKNA


Zadbaj o wentylację
Czy i co możemy zrobić, by na zawsze pożegnać się z koniecznością wycierania okien i parapetów? Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową wentylację. Wymiana powietrza w systemach grawitacyjnych (a więc takich, które spotkać można w większości bloków i domów), polega na zastąpieniu tego wilgotnego i ciepłego, które znajduje się wewnątrz pomieszczeń, przez świeże i suche z zewnątrz. Nawiew świeżego powietrza następuje przez nawiewniki lub... nieszczelności okien, a wywiew przez kratki wentylacyjne zamontowane najczęściej w kuchni i łazience. Tyle tylko, że „nowoczesne”, niemal hermetyczne, okna bez nawiewników nie pozwalają na dopływ świeżego powietrza. Zaburzają więc system, który wręcz zakładał nieszczelność stolarki.


Co możemy zrobić? Pewnym rozwiązaniem (oprócz regularnego wycierania parapetów) jest systematyczne - co najmniej dwukrotne każdego dnia, wietrzenie domu. Niestety, oznacza to również utratę ciepła i uciążliwy obowiązek. Znacznie wygodniejsze jest zamontowanie nawiewników lub mikrowentylatorów, czyli urządzeń, które nieprzerwanie doprowadzają świeże powietrze.

 

20161011MS wiecej niz OKNA 0


- Nawiewniki robią to nawet w pozycji "zamknięte". Przekrój w pełni otwartego otworu może wynosić np. 4.000 mm2 i przepływ powietrza od 5 (w pozycji zamkniętej) do 30 m3/h (w pozycji otwartej). Mikrowentylator, którego przekrój otworu wynosi ok. 400 mm2 (10 razy mniej niż nawiewnika) zapewnia mniejszy przepływ powietrza (rzędu 2 m3/h). Montowany zazwyczaj "parami", pozwala na przepływ zbliżony do tego, jaki osiąga zamknięty "duży" nawiewnik, więc zapewnia jedynie niezbędne minimum. - mówi Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji w firmie MS więcej niż OKNA, specjalizującej się w nowoczesnej technologii stolarki okiennej.


Postaw na jakość
Innym rozwiązaniem jest podniesienie temperatury okna czyli najczęściej wymiana stolarki na lepiej izolującą. Tyle tylko, że w tym przypadku należy uważnie przyjrzeć się specyfikacji okna. Nie wystarczy samo zapewnienie o ich szczelności. Ważne jest też z jakich komponentów składa się zarówno samo okno jak i zamontowana w nim szyba. Ponieważ wyraszanie najczęściej następuje na dolnej krawędzi szyby, elementem na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest ramka międzyszybowa. Wszystkie nowoczesne okna z PVC posiadają tzw. szyby zespolone, w których dwie lub trzy tafle szkła, oddzielone są specjalną ramką dystansową - międzyszybową. Im cieplejsza ramka, tym wyższa temperatura na krawędzi szyby, a zatem bezpiecznie oddalamy się od „punktu rosy”. Tyle, że jest ona naprawdę ciepła tylko wtedy, gdy jest wykonana z odpowiedniego materiału.

 

20161011MS wiecej niz OKNA 1

 

- Wykonana nie z aluminium, ale ze stali albo jeszcze lepiej - z poliwęglanu, podnosi temperaturę krawędzi szyby nawet o kilka stopni, co w praktyce pozwala uniknąć sytuacji, w której dochodzi do przekroczenia punktu rosy, dzięki czemu szyby wewnątrz domu nie parują – wyjaśnia Artur Głuszcz. - W środku szyby zespolonej znajduje się również specjalny absorbent, który poprzez mikrootwory w ramce pochłania wilgoć, która mogła się znaleźć w szybie na etapie produkcji i uniemożliwia wyroszenia, wewnątrz wkładu szybowego.
www.ms.pl

 

20161011MS wiecej niz OKNA 2