Pod koniec listopada, podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie, zostali wyłonienie globalni zwycięzcy międzynarodowego konkursu dla studentów architektury IVA 2016. Laureatami zostali studenci z Republiki Korei i Chin.

 

Polscy studenci otrzymali nagrodę regionalną, i tym samym wzięli udział w finalnej rywalizacji zwycięzców.

 

20161211velux berlin-5

  Laureaci International VELUX Award 2016; IVA 2016 podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie


Podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie, dziesięciu regionalnych laureatów konkursu IVA 2016, w tym studenci z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, przedstawiło członkom jury i innym obecnym architektom prezentacje swoich projektów inspirowanych światłem dziennym.

 

Trzyosobowy zespół polskich studentów w składzie: Łukasz Gąska, Marta Sowińska oraz Kamil Głowacki, zaprezentował swój zwycięski projekt „Okno rozpraszające światło” („Light Scattering Window”), który w pierwszym etapie konkursu okazał się najlepszy w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód w kategorii „Światło naturalne w budynkach”.

 

Ideą „Okna rozpraszającego światło” było stworzenie kompleksowego rozwiązania, które byłoby proste, intuicyjne, umożliwiło szerokie zastosowanie, oraz w łatwy sposób zmieniało charakter światła, jednocześnie nie ingerując zbytnio w wygląd i sposób działania tradycyjnych okien.

 

Najważniejszą jego funkcją jest zmiana bezpośredniego światła słonecznego, w światło rozproszone, bardziej funkcjonalne, dające równomierne oświetlenie oraz zahamowanie przegrzewania się pomieszczeń.

 

20161211velux berlin-3

Polscy studencji z Politechniki Poznańskiej z członkiem jury Zbigniewem Reszką; IVA 2016 podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie


"Dojście do finalnej rywalizacji w ramach konkursu International VELUX Award i świetna prezentacja projektu na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie to duży sukces polskich studentów, którzy zyskali uznanie jury złożonego z wybitnych architektów.

 

Jestem dumna z polskiego zespołu i wierzę, że nagroda regionalna będzie dla nich doskonałym impulsem do dalszego rozwoju i sukcesów na polu architektury inspirowanej światłem dziennym" - mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.

 

Nagrodę globalną IVA 2016 zdobyły dwa projekty. W kategorii „Światło naturalne w budynkach” zwyciężył projekt „Redystrybucja światła” („Redistribution of Light”) przygotowany przez studentów z Korei Południowej.

 

Projekt jest próbą odpowiedzi na problem słabo doświetlonych pomieszczeń mieszkalnych, z których aż 10% stanowią mieszkania w suterenie.

 

Światło naturalne dostaje się do pomieszczeń przez ruchomą strukturę szklaną. W ciągu dnia element szklany jest przesuwany do pomieszczenia, a w nocy wypychany na zewnątrz, aby wykorzystywać światło elektryczne z pomieszczeń do oświetlania wąskich uliczek.

 

20161211velux berlin-10

 Rozstrzygnięcie konkursu International VELUX Award 2016; IVA 2016 podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie

 

W kategorii „Badania nad światłem naturalnym” zwyciężył projekt zespołu z Chin, „Światło dla niewidomych” (“Light for the Blind”).

 

Studenci badali możliwości stworzenia całkowicie nowej metody wyczuwania światła i cienia, dzięki której ludzie nie będą już zależni wyłącznie od doświadczania światła za pomocą wzroku – będą mogli poczuć je dłońmi i stopami.

 

Zespół badał materiały reagujące na światło rozszerzaniem I kurczeniem, które umożliwią „odczytywanie” powierzchni oświetlonych i ocienionych za pomocą dotyku — jak alfabetu Braille’a.

 

"Dla firmy VELUX bardzo ważny jest kontakt z przyszłymi pokoleniami architektów i inspirowanie ich.

 

Nagroda ma zachęcać studentów architektury, ich wykładowców i uczelnie do badania możliwości wykorzystania światła dziennego w budynkach i pracy nad jego aspektami wizualnymi i energetycznymi" — mówi Per Arnold Andersen, dyrektor konkursu International VELUX Award.

 


W jury konkursu zasiadają uznani na całym świecie architekci i dziennikarze, w tym Omar Gandhi, Christine Murray, polski architekt, Zbigniew Reszka, Francesco Veenstra i Per Arnold Andersen.


Pierwsze posiedzenie jury miało miejsce w czerwcu w Kopenhadze. Spośród niemal 600 nadesłanych projektów jurorzy wybrali 10 laureatów nagród regionalnych. Wyróżnieni studenci wykazali się wysokim poziomem profesjonalizmu i zrozumieniem istotnej roli, jaką światło dzienne odgrywa w architekturze.

 

Pokazali także, jak za pomocą kreatywnych, zintegrowanych rozwiązań światło dzienne może tworzyć dodatkową przestrzeń w miastach i terenach o gęstej zabudowie.

 

20161211velux berlin-9

 Rozstrzygnięcie konkursu International VELUX Award 2016; IVA 2016 podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie

 

Konkurs International VELUX Award 2016 wzbudził duże zainteresowanie na całym świecie. Do rywalizacji zgłosiło się ponad 2780 zespołów, złożonych z niemal 5000 studentów z 97 krajów. Każdy z nich przedstawił swoje kreatywne podejście do tematu światła dziennego w budynkach i eksperymentów ze światłem dziennym.


Konkurs IVA odbywa się co dwa lata. Do udziału zapraszani są studenci z całego świata, a jego głównym motywem jest „Światło przyszłości”. Celem jest zaangażowanie studentów architektury w prace nad tym, jak wykorzystać światło dzienne jako główne źródło energii i oświetlenia w budynkach oraz jak zapewnić w nich zdrowe i dobre warunki do życia.


Więcej informacji o International VELUX Award 2016, zwycięskie projekty z całego świata i inspirujące prace studentów znaleźć można na stronie IVA.VELUX.com.

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.