LiSEC SS Konfig 480x120

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

 

Architektoniczna perła wśród muzeów – MOCAK w Krakowie
Data dodania: 11.04.17

Rewitalizacja obiektów postindustrialnych to jeden z celów europejskiej polityki kulturalnej. 
W ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską i Ministerstwo Kultury nowe życie zyskały poprzemysłowe obiekty na terenie krakowskiej Fabryki Schindlera. W maju 2011 oficjalne otwarte zostało Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK, które na stałe wpisało się w życie kulturalne Krakowa. Przeszklenia imponującego budynku wykonane zostały ze szkła dostarczonego przez Saint-Gobain Building Glass Polska - partnerską firmę MOCAK-u.

 

 

20170411Muzeum Sztuki Wspolczesnej w Krakowie

 


Muzy pod krakowskim dachem
Działalność Muzeum obejmuje szereg różnorodnych aktywności związanych z propagowaniem sztuki, we wszystkich jej aspektach. Malarstwo, rzeźba, literatura, muzyka, fotografia – MOCAK to miejsce styku przedstawicieli rozmaitych dziedzin kultury. Pod dachem Muzeum regularnie odbywają się wystawy, warsztaty, spotkania autorskie, duży nacisk kładziony jest również na aspekt edukacyjny.

 

Ideą, która przyświeca twórcom MOCAK-u jest upowszechnianie społeczeństwa otwartego na sztukę. Projekty edukacyjne mają na celu umożliwienie wszystkim zainteresowanym – niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, wykonywanego zawodu kontakt ze światem sztuki i wypróbowanie własnych możliwości w twórczych działaniach. Edukacyjną działalność Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie wspierają partnerzy instytucji: Saint-Gobain Building Glass Polska oraz Glassolutions.

 


Przestrzeń kreatywna
Budynek MOCAKu to triumf nowoczesnej myśli technologicznej – wykorzystane szkło nadaje bryle efektu lekkości i elegancji. Wiodącym elementem wizualnym obiektu jest przemysłowy dach szedowy, który stanowi pozostałość po halach fabrycznych. Przedłużony na konstrukcję nowego budynku nadaje całemu kompleksowi architektonicznej jedności. Muzealne wnętrza chronione są przed promieniami słonecznymi dzięki zastosowaniu szkła fasadowego COOL- LITE SKN 174 II ze specjalną powłoką przeciwsłoneczną.


Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz wypełnione jest szkłem, które sprawia, że przestrzeń ta jest jasna, przejrzysta i emanująca pozytywną energią. Aranżacja przestrzeni ma znaczący wpływ na jej użytkowników – dobra proksemika wpływa na samopoczucie i kreatywność, co w miejscu takim jak MOCAK jest niezwykle istotne.


Szklana przestrzeń archiwalna
Pod koniec lutego nastąpiło oficjalne otwarcie Archiwum krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej, w którym dostępnych jest obecnie osiem zbiorów problemowych, a także dokumentowana na bieżąco działalność MOCAK-u. Przestrzeń ta jest ogólnodostępna.


W Archiwum została ustawiona ścianka działowa ze szkła SGG DIAMANT, które dzięki mniejszej zawartości żelaza jest znacznie bardziej przejrzyste niż zwykłe szkło. Idealnie przezroczysta ścianka zapewnia naturalne światło we wnętrzu Archiwum.