Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 02 ss okladka

edgetech 20190225-V1B-BANNER-160x600-PL-Mir-SteklaEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1

 

banner konferencja 04 2019  

  

 lisec SS FastLAne

 

 Mir stekla 2019 480x105 stat eng 

 

 gpd2019 banner

 

Bosch zmienia roboty we współpracowników
Data dodania: 27.04.17

Hannover Messe 2017 (hala 7, stoisko C26): Stanowisko pracy 4.0 dopasowuje się do potrzeb pracownika

Dr Stefan Hartung: – Ludzie i maszyny będą ze sobą współpracować bliżej niż do tej pory. Przemysł 4.0 ułatwia pracę. 
Elastyczna produkcja umożliwia szybkie reagowanie na wymagania rynku 
Ponad miliard euro dodatkowego obrotu do 2020 rokuHanower – Ostrożnie podnosi metalową część i podaje ją swojej koleżance. Zwraca przy tym uwagę na każdy wykonywany ruch i zatrzymuje się, zanim dojdzie do kontaktu z jej ręką. Mimo że ma 1,75 m wzrostu, porusza się zgrabnie i bez wysiłku. Nie popełnia żadnych błędów. O kim mowa? O robocie APAS assistant. Współpracujący bezdotykowo robot jest elementem koncepcji Stanowiska pracy 4.0, którą firma Bosch prezentuje na tegorocznych targach w Hanowerze: stanowisko pracy w przemyśle przyszłości będzie w pełni zintegrowane za pośrednictwem internetu i dopasuje się do potrzeb pracownika.

 

 

20170422bosch EK08-04.17

 

– W nadchodzących dekadach dzień pracy osób zatrudnionych w przemyśle będzie podlegał zasadniczym zmianom. Ludzie i maszyny będą ze sobą współpracować jeszcze bliżej niż do tej pory. Przemysł 4.0 wspiera pracowników i ułatwia im pracę – powiedział dr Stefan Hartung, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH, odpowiedzialny m.in. za sektor Industrial Technology.

 


Stanowisko pracy automatycznie dopasowuje się do pracownika
Prezentowane na targach w Hanowerze Stanowisko pracy 4.0 dopasowuje się do potrzeb pracownika. Przykładowo, ustawi właściwą wysokość powierzchni roboczej, dostosowując ją do wzrostu pracownika. Pracownik otrzyma także instrukcje pracy, które projektor może wyświetlać z wybraną przez pracownika prędkością.

 

– Dzięki integracji cyfrowej oraz robotom asystującym codzienna praca w przemyśle stanie się bezpieczniejsza, łatwiejsza i bardziej wydajna – wyjaśnił Hartung. Roboty współpracujące, takie jak APAS assistant firmy Bosch są stosowane przez m.in. przez producentów samochodów oraz części zamiennych, a także przez producentów dóbr użytkowych.

 

20170422bosch EK08-04.17b

 


Sztuczna inteligencja wspiera pracowników zatrudnionych przy produkcji
Stanowisku pracy 4.0 pokazuje, jak ludzie i maszyny będą ze sobą współpracować. Dobrym przykładem jest robot APAS inspector, którego również można oglądać na targach w Hanowerze. Dzięki wykorzystaniu procesu uczenia przy obróbce obrazu, potrafi on rozpoznać automatycznie, że jakość powierzchni gotowej części nie odpowiada specyfikacji.

 

Pracownik najpierw uczy maszynę, jakich odstępstw nie wolno tolerować i kiedy dana część powinna zostać odrzucona. Dzięki sztucznej inteligencji maszyna może wykorzystać wyuczony schemat i stosować go podczas kolejnych kontroli jakości, przejmując to zadanie od człowieka. APAS inspector uwalnia pracownika od monotonnych czynności i zapewnia stałą wysoką jakość produkowanych części.

 

20170422bosch EK08-04.17cIntegracja za pośrednictwem internetu umożliwia stały podgląd danych
Dzięki integracji za pośrednictwem internetu, dane maszyn generowane na Stanowisku pracy 4.0 można gromadzić w jednym miejscu, analizować i wizualizować. Na ekranie pracownik widzi informacje o stanie środowiska produkcyjnego, np. za pomocą analizy cykli produkcyjnych lub licznika części i błędów. Dzięki temu w każdej chwili mogą sprawdzić, czy wszystko idzie zgodnie z planem. – Integracja umożliwia szybsze i łatwiejsze wykonanie wielu czynności, na które dawniej trzeba było poświęcić mnóstwo cennego czasu.

 

Przemysł 4.0 to ogromne ułatwienie codziennej pracy w przemyśle – powiedział dr Stefan Aßmann, dyrektor obszaru Connected Industry w spółce Robert Bosch podczas konferencji prasowej poprzedzającej targi w Hanowerze. Według badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Accenture, 63% zatrudnionych oczekuje poprawy warunków pracy w wyniku postępującej integracji cyfrowej, a tylko 6% zakłada, że nastąpi pogorszenie.Linia produkcyjna automatycznie rozpoznaje wszystkie etapy procesu pracy
Przedsiębiorstwa przemysłowe i ich pracownicy muszą dziś bardzo szybko reagować na nowe wymagania. – Dzięki elastycznej produkcji przedsiębiorstwa mogą lepiej dopasować się do aktualnych wymagań rynku – powiedział Aßmann. Jako przykład podał uniwersalną linię produkcyjną w fabryce Bosch w Homburgu. Korzystając z niej, Bosch może wyprodukować 200 różnych modułów hydraulicznych przy użyciu 2 000 różnych komponentów, które dzięki integracji są automatycznie zamawiane i dostarczane.

 

Moduły służą do sterowania hydrauliką roboczą i jezdną w samochodach ciężarowych lub traktorach, np. do przechylania platform załadunkowych lub podnoszenia pługa. Dziewięć stacji linii produkcyjnej zostało połączonych w inteligentny układ. Chip RFID na materiale umożliwia stacjom zidentyfikowanie sposobu montażu produktu oraz ustalenie koniecznych etapów pracy. Plany czynności przy montażu komponentów hydraulicznych są pobierane automatycznie i wyświetlane na monitorach w formie zdjęć lub filmów – forma jest dostosowywana do stopnia zaawansowania pracownika, a materiały są udostępniane w jego języku ojczystym. Celem jest zapewnienie pracownikom jak najlepszego wsparcia podczas pracy.

 


Bosch oferuje kompleksowy program produktów i usług związanych z integracją
Bosch stosuje rozwiązania Przemysłu 4.0 już od kilku lat. Dysponując ponad 270 zakładami produkcyjnymi na świecie, przedsiębiorstwo posiada gruntowny know-how w dziedzinie techniki przemysłowej oraz wykorzystania oprogramowania, usług i rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej. Jako wiodący użytkownik i producent, Bosch oferuje z jednego źródła wszystkie elementy niezbędne w produkcji oraz łańcuchu dostaw.

 

W ofercie produktów i usług dla Przemysłu 4.0 znajdują się rozwiązania programistyczne i produktowe przeznaczone do wykorzystania w produkcji i logistyce, ale także usługi i doradztwo. Dzięki temu możliwe jest stworzenie indywidualnej koncepcji dla każdego klienta. Według prognoz Bosch rozwiązania w obszarze Przemysłu 4.0 mogą do roku 2020 przynieść spółce dodatkowe obroty w wysokości ponad jednego miliarda euro oraz oszczędności w wysokości kolejnego miliarda.Większe zaangażowanie firmy Bosch w Polsce – kraju partnerskim tegorocznych targów w Hanowerze
W Polsce, która jest partnerem Hannover Messe 2017, Bosch zatrudnia ok. 5 100 pracowników i osiąga na tym rynku obroty w wysokości ponad jednego miliarda euro rocznie. Oprócz wielu innych produktów są tutaj sprzedawane także rozwiązania dla Przemysłu 4.0. Bosch jest obecny w Polsce od 1992 roku, działa tutaj spółka regionalna, jednak produkty Bosch znane są na terenie kraju od początku XX wieku. Koncern technologiczny systematycznie zwiększa swoje zaangażowanie w Polsce. W roku 2016 Bosch zainwestował w Polsce ok. 80 mln EUR, przede wszystkim w rozbudowę i dalszy rozwój zakładów produkcyjnych.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik