Dla 369 firm zagranicznych operujących w naszym kraju, Polska jest najlepszym krajem do prowadzenia inwestycji w regionie. Obroniła też pozycję wicelidera atrakcyjności inwestycyjnej w Europie Środkowo - Wschodniej, takie wyniki przynosi 12 edycja Ankiety Koniunkturalnej Polsko - Niemieckiej Izby Przemysłowo - Handlowej (AHK), przeprowadzonej we współpracy z trzynastoma izbami bilateralnymi w Polsce, zrzeszonymi w International Group of Chambers of Commerce.

 

20170422hak 1

 


Warunki do prowadzenia biznesu w Polsce zostały poddane ocenie 369 firm zagranicznych działających nad Wisłą, a także 1365 inwestorów niemieckich, aktywnych na 15 rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. W 2017 roku, podobnie jak w 2016 roku Polska zajęła 2. miejsce w regionie z notą 4,09 pkt. na sześć możliwych do uzyskania punktów. Pierwsze miejsce przypadło Czechom, choć dystans do naszego sąsiada to zaledwie 0,04 pkt. procentowego. Na kolejnych miejscach pierwszej dziesiątki rankingu uplasowały się: Słowacja, Estonia, Słowenia, Łotwa, Chorwacja, Litwa, Węgry i Rumunia.

 


Atrakcyjność inwestycyjna Polski na tle regionu
Badanie pokazuje, że trendy z poprzedniego roku utrzymują się również w 2017 roku. Jednym z nich jest wysoka satysfakcja niemieckich firm, które operują w Polsce. Aż 95,6% inwestorów jest zadowolonych z działalności gospodarczej w naszym kraju. Tak samo, jak w 2016 roku, czyli dobrze (ponad 58%) i zadowalająco (ponad 38%) inwestorzy ocenili kondycję swoich firm, które aktywne są w Polsce. Połowa z nich jest zdania, że stan ten nie ulegnie zmianie, a dla 44% rok 2017 może przynieść poprawę.

 

20170422hak 2

 

 

Połowa inwestorów na zbliżonym do poprzedniego roku poziomie planuje wydatki na inwestycje, a jedna trzecia myśli o ich zwiększeniu. W 2017 roku, w porównaniu do roku ubiegłego, większość badanych firm zagranicznych w Polsce (59,1%) spodziewa się wzrostu obrotów w swoich przedsiębiorstwach, a 1/3 przedsiębiorców (32,0%) nie przewiduje zmian. Firmy z zagranicznym kapitałem nie są też skłonne do zmiany planów wobec zatrudnienia - 45% myśli o akcjach rekrutacyjnych, a połowa nie planuje takich działań.


Zmiany w ocenie atrakcyjności inwestycyjnej
Pośród 21 czynników atrakcyjności inwestycyjnej stosowanych w badaniu, podobnie jak w ub.r., członkostwo w Unii i kwalifikacje pracowników oraz dostępność poddostawców są czynnikami definiującymi wysoką atrakcyjność inwestycyjną Polski. Względem poprzedniego roku największej poprawie uległa w Polsce przejrzystość prawa zamówień publicznych, skuteczność walki z korupcją i przestępczością gospodarczą oraz jakość warunków dla badań i rozwoju w Polsce. W porównaniu z ub. r. w ocenie inwestorów pogorszyła się natomiast dostępność wykwalifikowanej kadry i system kształcenia zawodowego. Firmy z zagranicznym kapitałem były również ostrożne w ocenie bezpieczeństwa prawnego, stabilności polityczno - społecznej oraz przewidywalności polityki gospodarczej. Jednak jeśli zapytać ich o stan polskiej gospodarki, ponad połowa z nich uważa, że jest zadowalający, a dla 1/3 dobry. (AHK/PAIH)

 

20170422hak 3

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.