Czytaj także -

Aktualne wydanie

SS-10-2018 okladka

20180813-BANNER-160X600-V1-PL-GLASSTECEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

konferencja 2018 banner

  

glass2018 480x120  

 lisec SS FastLAne

 

20180817doe12 baner-480-100

 

 

 

Planujesz zakup lub wymianę okna? Zadbaj o energooszczędność na lata!
Data dodania: 16.05.17

 

Dotychczas niewielu inwestorów zwracało uwagę na długofalowe koszty korzystania z budynków, jednak rosnące wymagania odnośnie energooszczędności wprowadziły znaczne zmiany w stosunku do budowy nowych domów oraz modernizacji tych istniejących. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy sprawić, że dom stanie się mniej podatny na straty ciepła, a przy okazji nie będzie negatywnie wpływać na środowisko.

 

20170511AIB system montazu SIMPLEX BASIC 3

 

Wiele budynków, szczególnie tych starszych, cechuje niska charakterystyka energetyczna, co oznacza że część energii służąca do ich ogrzewania jest bezpowrotnie tracona. Ciepło ucieka we wszystkich możliwych kierunkach, czyli przez ściany zewnętrzne, dach i posadzkę. Miejscem szczególnie podatnym na to zjawisko jest styk stolarki okiennej i drzwiowej z murem, gdzie tworzą się mostki cieplne. Podczas budowy lub remontu domu, zadbajmy, aby okna były zamontowane w sposób ograniczający utratę ciepła.

 

Przygotuj dom na zmiany
Rodzime budownictwo stanęło przed sporymi wyzwaniami. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków niesie za sobą konieczność wielu zmian w zakresie ich energooszczędności. Owe przepisy wprowadzane są stopniowo w oparciu o kolejne regulacje. W myśl przepisu, jaki wszedł w życie 1 stycznia 2017 roku, wszystkie budynki, które otrzymały pozwolenie na budowę po tej dacie muszą spełniać zaostrzone warunku techniczne, m.in. zamontowane w nich okna elewacyjne muszą posiadać współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 1,1 W/(m2K).

 

20170511AIB system montazu SIMPLEX BASIC 1

 

W roku 2021 wartość ta zostanie obniżona do 0,9 W/(m2K), co w praktyce oznacza, że będą to obiekty o niemal zerowym zużyciu energii. Budynek charakteryzować ma się bardzo wysoką charakterystyką energetyczną – straty ciepła zostaną ograniczone do minimum, a energia potrzebna do jego ogrzania będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna i wiatr. W przypadku obiektów użyteczności publicznej, przepis ten zacznie obowiązywać na początku 2019 roku.


Aby budynek spełniał powyższe normy, warto skorzystać z nowoczesnego systemu montażowego, umożliwiającego zainstalowanie okna w warstwie ocieplenia. – Połączenie stolarka-mur musi być szczelne i powinno do minimum ograniczać niekontrolowaną infiltrację powietrza. Przy wysokiej jakości stolarki okiennej i grubej warstwie ocieplenia, wysunięcie okna jest wręcz koniecznością, aby zlikwidować mostki termiczne, dzięki czemu spełnione zostaną nowe standardy energetyczne – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, producenta kompletnego systemu montażu stolarki w warstwie izolacji SIMPLEX BASIC.

 

20170511AIB system montazu SIMPLEX BASIC 2


Zadbaj o zdrowie i środowisko naturalne
Użytkowanie budynków o niskiej efektywności energetycznej w dłuższej perspektywie jest nie tylko kosztowne, ale także negatywnie wpływa na środowisko naturalne, szczególnie zimą, gdy z kominów unosi się dym, powstający wskutek spalania paliw kopalnych. Bezwietrzna pogoda sprzyja tworzeniu się smogu, który jest groźnym zjawiskiem dla zdrowia człowieka: może być przyczyną m.in. astmy czy zapalenia dróg oddechowych. Docieplony budynek z właściwie zamontowaną stolarką potrzebuje mniej energii na ogrzanie, dzięki czemu do powietrza emitowanych jest mniejsza ilość zanieczyszczeń.


Dobrym sposobem na poprawę szczelności budynku jest przeprowadzenie jego termomodernizacji. Pierwszym krok ku temu to usprawnienie instalacji grzewczych, a drugi – ograniczenie strat ciepła generowanych przez ściany, dach i okna. – Do zainstalowania okien w energooszczędnej technologii przeznaczony jest kompletny system montażu stolarki w warstwie izolacji SIMPLEX BASIC. Składa się on z ramy złożonej z profili przytwierdzonych do ściany za pomocą dedykowanego kleju montażowego SIMPLEX SEALANT i wkrętów.

 

20170511AIB dom jednorodzinny energooszczednosc

 

 

Całość stanowi trwałe i stabilne poszerzenie ościeża umożliwiające wysunięcie okno poza lico muru, co sprawia, że połączenie stolarka-mur jest wolne od mostków termicznych, wpływających na utratę ciepła – mówi dr inż. Karol Kożuch. System SIMPLEX BASIC wykorzystuje innowacyjną listwę podokienną MULTI BASE, o regulowanej szerokości pozwalającej na szybkie wpięcie do ramy ościeża, pasującej do wszystkich typowych okien PVC i ALU. Profil w całości wykonany jest z materiałów o wysokich parametrach termoizolacyjnych, co zapewnia korzystny współczynnik przenikania ciepła. – Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, montaż systemu jest bardzo prosty i zajmuje niewiele czasu – dodaje ekspert firmy AIB.


Rosnące wymagania dotyczące energooszczędności sprawiają, że generalny remont lub budowa domu wymagają poniesienia sporych nakładów finansowych. Jednak w dłuższej perspektywie zmiany te w znaczny sposób odciążą portfele inwestorów. Nowoczesne systemy, dedykowane do budownictwa pasywnego czy energooszczędnego dopełniają się, tworząc rozwiązania efektywne energetycznie, mające pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik