Aktualne trendy w architekturze to zwrot w kierunku dużych przeszkleń, które coraz częściej stosuje się w budownictwie jednorodzinnym. Okazałe tafle szkła umieszcza się najczęściej w salonach otwartych na ogród. Duże przeszklenia pozwalają napełnić przestrzeń domu naturalnym światłem i jednocześnie integrują wnętrze budynku z jego otoczeniem.

 

20170720krispol

 

 

Nie dziwi zatem rosnąca popularność tego rozwiązania wśród inwestorów indywidualnych. W tym artykule skupimy się na przedstawieniu zalet systemu unoszono-przesuwnych HST oraz uchylno-przesuwnego PSK.

 

Okna o wielkich gabarytach to tak naprawdę… system drzwi przesuwnych, dzięki któremu zawdzięczają swoją nazwę. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, na czym polegają różnice między nimi.

 

20170720krispol1

 

Duże i lekkie w obsłudze

Rozmiary, jakie osiągają oba systemy są naprawdę imponujące. Maksymalna szerokość ościeżnicy w systemie HST wynosi ponad 6 m, a powierzchnia okna może sięgać maksymalnie 14 m2. Z kolei system PSK pozwala na konstruowanie okien o szerokości 3 m i powierzchni 8 m2. Wiele osób sądzi, że otwieranie tak dużych okien, to spore wyzwanie, któremu sprostają jedynie najsilniejsi. Nic bardziej mylnego. Domownicy nie odczują ich ciężaru za sprawą okuć, które wykonują za nas całą pracę.

 

20170720krispol2

 

Systemy różnią się między sobą obsługą. Otwierając okno w systemie PSK najpierw uchylamy i odsuwamy skrzydło, a następnie przesuwamy po szynie znajdującej się w prowadnicy w dolnej części ościeżnicy. To rozwiązanie zapewnia płynne oraz bezszelestne przesuwanie nawet bardzo dużych okien. Skrzydło okna w tym systemie może być pozostawione w położeniu uchylonym w taki sam sposób, jak w oknach tradycyjnych.

 

W przypadku okna HST skrzydło ruchome przesuwamy za skrzydło stałe. Jego obsługa nie wymaga użycia siły, ponieważ skrzydło porusza się na rolkach po ukrytej w podłodze szynie. Efekt uchylenia okna HST uzyskuje się po prostu zatrzymując skrzydło w dowolnym miejscu i opuszczając je za pomocą klamki.

 

20170720krispol3

 

Praktyczne i wygodne rozwiązania

System HST można wyposażyć w napęd, otwieranie i zamykanie za pomocą pilota, a także zaprogramować scenariusz wietrzenia pomieszczeń. Ponadto okno HST posiada okucia półautomatyczne, które wspomogą ich otwieranie i zamykanie. W przypadku HST istnieje możliwość wyposażenia systemu we wspomaganie ruchu klamki.

 

20170720krispol4

 

Niskie progi na wszystkie nogi

Próg okna w systemie PSK nie przekracza 7 cm. Dzięki zastosowaniu systemu przesuwnego, przestrzeń przed oknem jest dostępna. W przypadku okien HST bardzo niski próg jest niemal zlicowany z podłogą, dzięki czemu zyskujemy płynne przejście do ogrodu, np. wózkiem. Ponadto to bezpieczne rozwiązanie, gdy w domu obecne są dzieci, a dla osób starszych nie stanowi on przeszkody w wyjściu na ogród.

 

20170720krispol5

 

Dodatkowa przestrzeń

Niezaprzeczalnym atutem obydwu rozwiązań jest oszczędność miejsca. W przeciwieństwie do tradycyjnych okien balkonowych otwierających się rozwiernie – w przypadku systemu HST i PSK przestrzeń przed oknem pozostaje do naszej dyspozycji. Okna uchylno- i podnośno przesuwne są również stabilniejsze od rozwiernych, ponieważ po otwarciu duże skrzydła okienne nie utrzymują się na zawiasach, ale są podparte na całej szerokości.

 

20170720krispol6

 

Niższe złożenie skrzydeł, to jeszcze więcej światła

Uzyskanie jasnej przestrzeni salonu wypełnionej naturalnym światłem, to marzenie każdego inwestora. Taki efekt pozwalają uzyskać w szczególności okna HST. W ich przypadku dolna część konstrukcji znajduje się poniżej poziomu podłogi i od szyby oddziela podłogę tylko wysokość profilu skrzydła okna. Dzięki temu można uzyskać większą powierzchnię szyby na całej ścianie, a co za tym idzie wpuszczamy do wnętrza jeszcze więcej światła.

 

Duże przeszklenie = ciepło bez strat?

Do niedawna przeciwnicy dużych okien przytaczali argument, że tak duża powierzchnia szyby, to gorsza termoizolacja, a w konsekwencji wyższe wydatki na ogrzewanie. Nowoczesne zdobycze techniki okiennej stosowane w oknach pozwalają zagwarantować, że utrata ciepła jest właściwie znikoma. Systemy PSK i HST wyposażone są w:

- nowoczesne profile PVC o odpowiedniej liczbie i wielkości komór wewnętrznych,
- nowoczesne niskoemisyjne pakiety 3-szybowe wyposażone w ciepłą ramkę.

 

Ponadto system HST posiada zaawansowane technologicznie materiały kompozytowe wzmacniane włóknem szklanym wypełnione pianką (próg HST Prestige), czy wzmocnienie aluminiowe z przekładką termiczną. Zaawansowane technologicznie złożenia dodatkowych profili uszczelniających odpowiednio ograniczają utratę ciepła na wszelkich połączeniach. Dzięki temu osiągają świetne współczynniki przenikania ciepła na poziomie U=0,72 (HST), dzięki czemu drzwi unoszono-przesuwne HST oraz uchylno-przesuwne PSK zapewniają pełen komfort termiczny.

 

Czy przedstawione systemy mają jakieś wady? Należy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy liczyć się z większą powierzchnią mycia okien. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie okna z oferty KRISPOL są łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy tylko systematycznie usuwać kurz i brud z płaszczyzny szyb za pomocą miękkiej ściereczki lub ręczników papierowych oraz standardowych środków do mycia szklanych powierzchni. Wycierając je od razu do sucha zapobiegamy powstawaniu smug.

 

Światło pod kontrolą

Osoby sceptycznie nastawione do dużych okien jako mankament wskazują także możliwość nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń w okresie letnim oraz mniejsze poczucie prywatności. Aby rozwiać te obawy, eksperci KRISPOL szczególnie polecają zastosowanie żaluzji fasadowych, które są coraz popularniejszym rozwiązaniem na polskim rynku. Montowane są na zewnątrz budynku, a ich lekka aluminiowa konstrukcja nadaje bryle budynku lekkości i nowoczesnego charakteru. Żaluzje zapewniają skuteczną ochronę termiczną, a także zmniejszają natężenie hałasu i skutecznie zabezpieczają stolarkę przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Otwieranie i zamykanie w zakresie 90 i 180 stopni daje możliwość kontrolowania ilości wpadającego światła. Żaluzje sterowane są za pomocą silnika i mogą współpracować z systemem automatyki pogodowej.

 

Zarówno system drzwiowy HST i PSK, jak i żaluzje fasadowe dostępne są w kilkudziesięciu okleinach zgodnych ze światowymi trendami designu. To ogromna zaleta, zwłaszcza jeśli zależy nam na uzyskaniu dokładnie takiej samej kolorystyki okna i żaluzji.

 

Bezpieczeństwo na medal

Większa powierzchnia przeszklenia, to większe pole manewru dla potencjalnych włamywaczy? Nic z tych rzeczy. Dzięki zastosowaniu okuć renomowanych producentów, które mogą być certyfikowane w jednej z klas odporności na włamanie (posiadają wtedy większą liczbę zaczepów antywłamaniowych), zyskujemy pewność, że nasze okna stanowią skuteczną barierę przed niechcianymi gośćmi. Okna można wyposażyć także w czujniki otwarcia okna, które można podpiąć pod system alarmowy. Pamiętajmy także, że osłony zewnętrzne stanowią dodatkową barierę dla intruzów.

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.