Aktualne wydanie

SS-09-2018-okladka

20180813-BANNER-160X600-V1-PL-GLASSTECEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

25575923 

  

480x100px RFT18 engl

 

abs banner 480x120 English

 

glass2018 480x120  

 lisec SS FastLAne

 

20180817doe12 baner-480-100

 

 

 

Idealnie dopasowane okna do salonu, kuchni, sypialni i łazienki
Data dodania: 18.08.17

Każde pomieszczenie w domu pełni odmienną rolę. Warto zatem dostosować rozmiar, rozmieszczenie i wyposażenie okien do poszczególnych wnętrz. Zapewni to optymalne doświetlenie i komfort użytkowania.

W różnych pomieszczeniach, zależnie od ich przeznaczenia, powinniśmy stworzyć inną atmosferę. W salonie pożądana jest duża ilość naturalnego światła, natomiast w sypialni liczy się komfort wypoczynku. Jeszcze inne warunki powinny panować w kuchni oraz w łazience.

 

„W oknach wykonywanych na zamówienie istnieje możliwość dowolnego doboru ich parametrów. Profile można łączyć z różnymi pakietami szybowymi i uzupełniać o dodatkowe elementy. Dzięki temu wszystkie okna w domu są spójne pod kątem stylistyki, a jednocześnie precyzyjnie dostosowane do funkcji poszczególnych pomieszczeń” – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.

 

Otwarta przestrzeń w salonie

Salon to strefa relaksu i miejsce, w którym przyjmujemy gości. Warto tu zaplanować jak najwięcej dużych przeszkleń. Z jednej strony wpuszczają one dużo dziennego światła, a z drugiej nadają wnętrzom nowoczesny wygląd. Dodatkowo sięgające od podłogi do sufitu okna i drzwi tarasowe powiększają optycznie pomieszczenie oraz sprawiają, że taras i ogród stają się jego przedłużeniem.

 

20170808Sokolka Okna i Drzwi 1

fot. Sokółka Okna i Drzwi

 

Wygodnym rozwiązaniem do salonu są drzwi podnoszono-przesuwne. Po ich rozsunięciu zyskujemy wyjście na taras o szerokości kilku, a nawet kilkunastu metrów. Tego typu drzwi po otwarciu nie zabierają przestrzeni, dzięki czemu można dowolnie zaaranżować wnętrze. Dodatkowe udogodnienia, takie jak niski próg czy automatyczne sterowanie, zwiększają wygodę użytkowania.


Do wykonania drzwi podnoszono-przesuwnych o znacznych rozmiarach szczególnie nadaje się drewno. Jest ono bardzo wytrzymałe oraz odporne na dobowe i roczne wahania temperatury. Dla przykładu w systemie THERMO HS marki Sokółka Okna i Drzwi pojedyncze skrzydło może mieć do 3,33 m szerokości i 2,80 m wysokości. Pozwala to na wykonanie szklanej ściany o długości nawet 20 m. Drewniane ramy mogą zostać osłonięte od zewnątrz aluminiowym profilem. Chroni on drewno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i sprawia, że nie ma potrzeby okresowego odnawiania zewnętrznej powłoki lakierniczej.

 

20170808Sokolka Okna i Drzwi 2

fot. Sokółka Okna i Drzwi

 

W przypadku dużych przeszkleń istotne jest zapewnienie ochrony przed ucieczką ciepła. Najlepsze parametry termoizolacyjne mają okna i drzwi tarasowe 3-szybowe, w których zastosowano szkło niskoemisyjne. Powierzchnia tego typu szkła jest pokryta niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają ciepło z powrotem do wnętrza domu i w ten sposób zatrzymują je w budynku. Jednocześnie szyby przepuszczają energię słoneczną, umożliwiając dogrzanie pomieszczeń. Izolacyjność cieplną poprawia również wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym (np. argonem) oraz ciepłe ramki dystansowe.

 

 

Dobrze doświetlona kuchnia i jadalnia

Praktycznym rozwiązaniem w kuchni są okna panoramiczne z parapetem na wysokości ok. 105-110 cm od podłogi. Zależnie od rozmiarów pomieszczenia można zamontować jedno lub klika okien obok siebie. Zapewni to dużo naturalnego światła. Przy takim rozmieszczeniu okien można pod nimi ustawić szafki, co pozwoli efektywnie wykorzystać przestrzeń i dobrze doświetlić blat służący do przygotowywania posiłków. Okno powinno mieć funkcję uchylną, aby otwarte skrzydło nie zajmowało miejsca nad blatem.

 

20170808Sokolka Okna i Drzwi 3

fot. Sokółka Okna i Drzwi

 

Bardzo przydatny w kuchni będzie również mechanizm wielostopniowego uchyłu. Umożliwia on ustawienie skrzydła w jednej z trzech pozycji, co pozwala na regulację intensywności wietrzenia. Tego typu rozwiązanie dostępne jest w oknach drewniano-aluminiowych Puro i Puro Passive, a także Elite 92 i Thermo 80 (w wersji drewnianej i drewniano-aluminiowej) marki Sokółka Okna i Drzwi.  W jadalni można rozmieścić większe przeszklenia, nawet na całą wysokość ściany – zwłaszcza jeśli okno wychodzi na ogród. Wówczas spożywanie posiłków umilą piękne widoki.

 

20170808Sokolka Okna i Drzwi 4

fot. Sokółka Okna i Drzwi

 

Komfort w sypialni

Wybierając okna do sypialni warto pomyśleć o rozwiązaniach, które zwiększają komfort wypoczynku. W utrzymaniu zdrowego mikroklimatu pomagają automatyczne nawiewniki higrosterowane, które regulują ilość wpadającego powietrza w zależności od poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki temu sypialnia będzie zawsze dobrze przewietrzona, nawet bez otwierania okien.

 

20170808Sokolka Okna i Drzwi 5

fot. Sokółka Okna i Drzwi

 

Jeśli dom jest usytuowany w hałaśliwej okolicy, można zamontować w sypialni okna dźwiękoszczelne. Są one wyposażone w szyby o podwyższonej izolacyjności akustycznej, którą określa współczynnik Rw wyrażany w decybelach (dB). Im wyższa jego wartość, tym lepsze wytłumienie dźwięków dobiegających z zewnątrz. Dla przykładu okna marki Sokółka Okna i Drzwi z szybą dźwiękochłonną mają wskaźnik Rw na poziomie 42 dB. Dodatkową ochronę przed hałasem mogą zapewnić rolety zewnętrzne, które opuszczone na noc pozwolą jeszcze bardziej wyciszyć pokój

 

20170808Sokolka Okna i Drzwi 6

fot. Sokółka Okna i Drzwi

 

Bezpieczne okna do pokoju dziecięcego

Okna znajdujące się w pokoju malucha warto wyposażyć w dodatkowe zabezpieczenia. Bardzo przydatna będzie klamka z zamkiem, którą można przekręcić tylko po odblokowaniu specjalnym kluczykiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice mogą mieć pewność, że spragniony wrażeń malec nie otworzy samodzielnie okna.

 

20170808Sokolka Okna i Drzwi 7

fot. Sokółka Okna i Drzwi

Kolejny ważny element to tzw. szyby bezpieczne o wzmocnionej konstrukcji. Składają się one z dwóch sklejonych tafli szkła o grubości 3 mm połączonych warstwą folii PVB. W razie silnego uderzenia, np. piłką lub inną zabawką, takie szyby pękną, ale nie rozpadną się na kawałki. Nie ma więc obawy, że dziecko zostanie zranione.

 

Właściwa wentylacja w łazience

W łazience często panuje podwyższona wilgotność powietrza. Uchylenie okna to najlepszy sposób na szybkie odprowadzenie nadmiaru pary wodnej.  Do mniejszej łazienki odpowiednie będzie okno w kształcie wydłużonego prostokąta. Umieszczone wysoko pod sufitem nie zabiera miejsca potrzebnego do zamontowania kabiny prysznicowej czy umywalki z lustrem. W przestronnych łazienkach można sobie pozwolić na okna o większych rozmiarach. Takie rozwiązanie zyskuje ostatnio coraz liczniejszych zwolenników.

 

20170808Sokolka Okna i Drzwi 8

fot. Sokółka Okna i Drzwi

Do łazienki warto wybrać okno o wysokich parametrach izolacyjności cieplnej, które zapewni optymalną temperaturę. Niewskazane jest natomiast montowanie nawiewnika, ponieważ zimą pomieszczenie mogłoby się nadmiernie wychładzać.

 

 

 

01 chik
01 chik