FF18 750x150px PL NEUGIERIG

 

 budma750x200

  swiat szkla 750x100 2

 

lisec SS FastLAne

 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Fasady to złożone, inteligentne organizmy
Data dodania: 30.08.17

20170808conference abs logo— Jeśli mamy rozwijać zrównoważoną przyszłość, budynki muszą stać się bardziej kreatywnymi organizmami niż reaktywnymi maszynami — wyjaśnia Omar Renteria z firmy EYP Architecture&Engineering z Nowego Jorku. 

 

Omar Renteria jest jednym z ponad 220 uczestników na konferencji Advanced Building Skins (Nowoczesne Fasady Budynków), która odbędzie się w dniach 02-03 października 2017 r. w Centrum Kongresowym Kursaa w Bernie w Szwajcarii.

 

20170808conference Fondation Louis Vuitton by TESS2

 Fondation Louis Vuitton

 

Na konferencji w Bernie, Omar Renteria zwróci uwagę na wyzwania przyszłości i wyjaśni, jak inteligentne fasady dostosowują się do zmieniających się warunków zewnętrznego środowiska. Firma EYP jest biurem projektowym architektoniczno-inżynierskim, zatrudniającym ponad 700 pracowników w Ameryce Północnej i Europie.

 

Zgodnie z wizją EYP, fasada budynku powinna przekształcić się w spójny swoisty „układ nerwowy”. Centralny "mózg" analizuje wszystkie dane dotyczące wymagań użytkownika oraz kontroluje i uruchamia odpowiednie moduły elewacyjne.

 

20170808conference Fondation Louis Vuitton by TESS

 Fondation Louis Vuitton


— Nadążanie za tymi pojawiającymi się i zmieniającymi wyzwaniami wymagają konieczności zaprojektowania fasady nie tylko jako bariery ochronnej przed zewnętrznym środowiskiem, ale jako skomplikowanego, kreatywnego organizmu, zdolnego do skutecznego i efektywnego dostosowywania się do zmiennych warunków we wnętrzach i na zewnątrz — wyjaśnia Omar Renteria.

 

20170808conference Fondation Louis Vuitton

  Fondation Louis Vuitton

 

— Aby to zrobić, wszystkie składniki fasady – „skóry budynku” – muszą być ściśle połączone i powinny być zdolne do wzajemnej komunikacji, a każdy składnik z osobna zdolny do pochłaniania i analizowania, w czasie rzeczywistym, danych środowiskowych, społecznych i wytycznych programowych.

 

To nie tylko dynamicznie działająca fasada, ale powłoka dosłownie zdolna do uczenia się i samodzielnego dostosowywania się w czasie bieżącym do aktualnych warunków, poprzez analizę napływających danych ilościowych i jakościowych — przewiduje Omar Rentiera. I dalej komentuje: — Projektowanie architektury odbywa się dziś bardziej w izolowanych, oddzielnych zespołach, niż być powinno.

 

20170808conference Apple Store - New York

 Apple Stores

 

Architektura tradycyjnie skupia się na formowaniu, nadawaniu budynkowi wyższych wartości i dawaniu pierwszeństwa w tworzeniu sztuki, niż na stosowaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jest to ograniczona – i samoograniczająca się – reakcja na potrzeby.

EYP reinterpretuje proces projektowania i określa potrzebę nowego podejścia. Potrzebujemy lepszych, praktycznych rozwiązań i osiągnięcie tego wymaga wykorzystania nowych metodologii i procesów.

 

20170808conference Apple Store - West Lake

  Apple Stores

 

W tegorocznej Konferencji Advanced Building Skins, uczestniczą przedstawiciele dwunastu najbardziej innowacyjnych amerykańskich firm architektoniczno-inżynierskich.
— Podczas planowania programu, kierowaliśmy się listą opracowaną przez Karlin Research, która corocznie ocenia amerykańskich architektów i inżynierów budowlanych w kategoriach projektowania, zrównoważonego rozwoju i nowoczesności rozwiązań — wyjaśnia Andreas Karweger, dyrektor Advanced Building Skins GmbH z Wilen w Szwajcarii.

 

— Udało się nam przyciągnąć na konferencję do Berna kilkunastu przedstawicieli z 50 najlepszych firm. Jestem szczególnie zadowolony, że namówiliśmy do udziału przedstawiciela EYP Architecture & Engineering z Nowego Jorku, lidera wśród architektów w kategorii zrównoważonego rozwoju.

 

20170808conference Etihad Museum Dubai

 Muzeum Etihad w Dubaju

 

Inni uczestnicy pochodzą z firm architektonicznych i inżynierskich takich, jak np.: Skidmore, Owings & Merrill, Chicago; HKS Architects, Houston; Walter P Moore, Los Angeles; Belzberg Architects, Santa Monica; Gehry Technologies, Los Angeles; Gensler, Chicago; Integral Group, Oakland; Amtech Solutions, Dallas; Roesling Nakamura Terada Architects, San Diego.

 

Wzrastające znaczenie szkła w architekturze
Podczas berneńskiej konferencji Europa będzie również reprezentowana przez wybitnych architektów i inżynierów.


- Matt King, dyrektor firmy inżynierskiej T/E/S/S z Paryża, który wraz z Frankiem Gehrym, projektował fasadę Fondation Louis Vuitton; nadzorował wykonanie konstrukcji olbrzymich szklanych żagli (patrz zdjęcia). Otrzymał za to uznaną nagrodę "Grand Prix National de L'Ingenierie".


- James O'Callaghan, z londyńskiej firmy Eckersley O'Callaghan, przedstawi inspirującą architekturę z użyciem szklanej konstrukcji. O'Callaghan zastosował szkło jako element konstrukcyjny. Jest znany z opracowania konstrukcji sklepów firmowych firmy Apple w Tokio, Sydney, Szanghaju, Hong Kongu, Nowym Jorku i Londynie. Wprowadził innowacyjne rozwiązania szklanych elewacji i szklanych schodów (patrz zdjęcia). W swoim wykładzie będzie omawiać innowacyjne rozwiązania zastosowane w Apple Stores i przedstawi swoją wizję szklanej architektury w przyszłości.


- Z Niemiec przykładowo przyjedzie Thomas Winterstetter, dyrektor firmy Werner Sobek ze Stuttgartu. Zaprezentuje projekt nowoczesnej fasady wykonany za pomocą programów BIM i CAD. Jego wykład będzie się koncentrował przedstawieniu projektów dużych obiektów realizowanych na Bliskim Wschodzie, takich jak Narodowe Muzeum w Katarze i Muzeum Etihad w Dubaju (patrz zdjęcie).

 

Międzynarodowa platforma dla architektów, inżynierów, naukowców i specjalistów z branży budowlanej
Kilka instytutów badawczych, uniwersytetów i firm jest wspólnym gospodarzem konferencji i każda z nich będzie organizowała własną sesję na temat najnowszych osiągnięć w projektowaniu i technologii fasad. Należą do nich:
- Universytet w Newcastle (Wielka Brytania) z sesją na temat inteligentnych materiałów do aktywnych fasad;
- Uniwersytet w Leuven (Belgia) z tematyką optymalizacji wykorzystania światła dziennego;
- Instytut Badawczy Tecnalia (Hiszpania) z tematyką realizowania budynków ze zintegrowanymi elementami fotowoltaicznymi;
- firma Smart Architecture (USA) z tematyką projektowania skomplikowanych fasad;
- Instytut Badawczy INES (Francja) z tematyką nowych fasad betonowych;
- Instytut Badawczy EMPA (Szwajcaria) z tematyką nowego wykorzystania aerożeli w elementach fasadowych;
- firma Vector Foiltec (Niemcy) z tematyką membran architektonicznych.

 

— Udostępniając różne sesje organizowane przez instytuty badawcze, uniwersytety, firmy architektoniczne i firmy z branży budowlanej, mamy nadzieje, na zintensyfikowanie wymiana wiedzy i doświadczeń między tymi grupami, aby pomóc przekształcić wiedzę naukową w praktykę — wyjaśnia Andreas Karweger.


W trakcie 38 sesji weźmie udział ponad 220 uczestników z 40 krajów. Wykłady będą głównie w języku angielskim, ale dwie sesje będą prowadzone w języku niemieckim.

 

Szczegółowy program konferencji i informacje dotyczące programu towarzyszącego, jak również formularz rejestracyjny zamieszczono na stronie: https://abs.green 

 

Andreas Karweger
Advanced Building Skins GmbH
www.abs.green