gpd2019 480x100  

 LiSEC SS Konfig 480x120

PlotComplex baner

 

 

Fasady to złożone, inteligentne organizmy
Data dodania: 30.08.17

20170808conference abs logo— Jeśli mamy rozwijać zrównoważoną przyszłość, budynki muszą stać się bardziej kreatywnymi organizmami niż reaktywnymi maszynami — wyjaśnia Omar Renteria z firmy EYP Architecture&Engineering z Nowego Jorku. 

 

Omar Renteria jest jednym z ponad 220 uczestników na konferencji Advanced Building Skins (Nowoczesne Fasady Budynków), która odbędzie się w dniach 02-03 października 2017 r. w Centrum Kongresowym Kursaa w Bernie w Szwajcarii.

 

20170808conference Fondation Louis Vuitton by TESS2

 Fondation Louis Vuitton

 

Na konferencji w Bernie, Omar Renteria zwróci uwagę na wyzwania przyszłości i wyjaśni, jak inteligentne fasady dostosowują się do zmieniających się warunków zewnętrznego środowiska. Firma EYP jest biurem projektowym architektoniczno-inżynierskim, zatrudniającym ponad 700 pracowników w Ameryce Północnej i Europie.

 

Zgodnie z wizją EYP, fasada budynku powinna przekształcić się w spójny swoisty „układ nerwowy”. Centralny "mózg" analizuje wszystkie dane dotyczące wymagań użytkownika oraz kontroluje i uruchamia odpowiednie moduły elewacyjne.

 

20170808conference Fondation Louis Vuitton by TESS

 Fondation Louis Vuitton


— Nadążanie za tymi pojawiającymi się i zmieniającymi wyzwaniami wymagają konieczności zaprojektowania fasady nie tylko jako bariery ochronnej przed zewnętrznym środowiskiem, ale jako skomplikowanego, kreatywnego organizmu, zdolnego do skutecznego i efektywnego dostosowywania się do zmiennych warunków we wnętrzach i na zewnątrz — wyjaśnia Omar Renteria.

 

20170808conference Fondation Louis Vuitton

  Fondation Louis Vuitton

 

— Aby to zrobić, wszystkie składniki fasady – „skóry budynku” – muszą być ściśle połączone i powinny być zdolne do wzajemnej komunikacji, a każdy składnik z osobna zdolny do pochłaniania i analizowania, w czasie rzeczywistym, danych środowiskowych, społecznych i wytycznych programowych.

 

To nie tylko dynamicznie działająca fasada, ale powłoka dosłownie zdolna do uczenia się i samodzielnego dostosowywania się w czasie bieżącym do aktualnych warunków, poprzez analizę napływających danych ilościowych i jakościowych — przewiduje Omar Rentiera. I dalej komentuje: — Projektowanie architektury odbywa się dziś bardziej w izolowanych, oddzielnych zespołach, niż być powinno.

 

20170808conference Apple Store - New York

 Apple Stores

 

Architektura tradycyjnie skupia się na formowaniu, nadawaniu budynkowi wyższych wartości i dawaniu pierwszeństwa w tworzeniu sztuki, niż na stosowaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jest to ograniczona – i samoograniczająca się – reakcja na potrzeby.

EYP reinterpretuje proces projektowania i określa potrzebę nowego podejścia. Potrzebujemy lepszych, praktycznych rozwiązań i osiągnięcie tego wymaga wykorzystania nowych metodologii i procesów.

 

20170808conference Apple Store - West Lake

  Apple Stores

 

W tegorocznej Konferencji Advanced Building Skins, uczestniczą przedstawiciele dwunastu najbardziej innowacyjnych amerykańskich firm architektoniczno-inżynierskich.
— Podczas planowania programu, kierowaliśmy się listą opracowaną przez Karlin Research, która corocznie ocenia amerykańskich architektów i inżynierów budowlanych w kategoriach projektowania, zrównoważonego rozwoju i nowoczesności rozwiązań — wyjaśnia Andreas Karweger, dyrektor Advanced Building Skins GmbH z Wilen w Szwajcarii.

 

— Udało się nam przyciągnąć na konferencję do Berna kilkunastu przedstawicieli z 50 najlepszych firm. Jestem szczególnie zadowolony, że namówiliśmy do udziału przedstawiciela EYP Architecture & Engineering z Nowego Jorku, lidera wśród architektów w kategorii zrównoważonego rozwoju.

 

20170808conference Etihad Museum Dubai

 Muzeum Etihad w Dubaju

 

Inni uczestnicy pochodzą z firm architektonicznych i inżynierskich takich, jak np.: Skidmore, Owings & Merrill, Chicago; HKS Architects, Houston; Walter P Moore, Los Angeles; Belzberg Architects, Santa Monica; Gehry Technologies, Los Angeles; Gensler, Chicago; Integral Group, Oakland; Amtech Solutions, Dallas; Roesling Nakamura Terada Architects, San Diego.

 

Wzrastające znaczenie szkła w architekturze
Podczas berneńskiej konferencji Europa będzie również reprezentowana przez wybitnych architektów i inżynierów.


- Matt King, dyrektor firmy inżynierskiej T/E/S/S z Paryża, który wraz z Frankiem Gehrym, projektował fasadę Fondation Louis Vuitton; nadzorował wykonanie konstrukcji olbrzymich szklanych żagli (patrz zdjęcia). Otrzymał za to uznaną nagrodę "Grand Prix National de L'Ingenierie".


- James O'Callaghan, z londyńskiej firmy Eckersley O'Callaghan, przedstawi inspirującą architekturę z użyciem szklanej konstrukcji. O'Callaghan zastosował szkło jako element konstrukcyjny. Jest znany z opracowania konstrukcji sklepów firmowych firmy Apple w Tokio, Sydney, Szanghaju, Hong Kongu, Nowym Jorku i Londynie. Wprowadził innowacyjne rozwiązania szklanych elewacji i szklanych schodów (patrz zdjęcia). W swoim wykładzie będzie omawiać innowacyjne rozwiązania zastosowane w Apple Stores i przedstawi swoją wizję szklanej architektury w przyszłości.


- Z Niemiec przykładowo przyjedzie Thomas Winterstetter, dyrektor firmy Werner Sobek ze Stuttgartu. Zaprezentuje projekt nowoczesnej fasady wykonany za pomocą programów BIM i CAD. Jego wykład będzie się koncentrował przedstawieniu projektów dużych obiektów realizowanych na Bliskim Wschodzie, takich jak Narodowe Muzeum w Katarze i Muzeum Etihad w Dubaju (patrz zdjęcie).

 

Międzynarodowa platforma dla architektów, inżynierów, naukowców i specjalistów z branży budowlanej
Kilka instytutów badawczych, uniwersytetów i firm jest wspólnym gospodarzem konferencji i każda z nich będzie organizowała własną sesję na temat najnowszych osiągnięć w projektowaniu i technologii fasad. Należą do nich:
- Universytet w Newcastle (Wielka Brytania) z sesją na temat inteligentnych materiałów do aktywnych fasad;
- Uniwersytet w Leuven (Belgia) z tematyką optymalizacji wykorzystania światła dziennego;
- Instytut Badawczy Tecnalia (Hiszpania) z tematyką realizowania budynków ze zintegrowanymi elementami fotowoltaicznymi;
- firma Smart Architecture (USA) z tematyką projektowania skomplikowanych fasad;
- Instytut Badawczy INES (Francja) z tematyką nowych fasad betonowych;
- Instytut Badawczy EMPA (Szwajcaria) z tematyką nowego wykorzystania aerożeli w elementach fasadowych;
- firma Vector Foiltec (Niemcy) z tematyką membran architektonicznych.

 

— Udostępniając różne sesje organizowane przez instytuty badawcze, uniwersytety, firmy architektoniczne i firmy z branży budowlanej, mamy nadzieje, na zintensyfikowanie wymiana wiedzy i doświadczeń między tymi grupami, aby pomóc przekształcić wiedzę naukową w praktykę — wyjaśnia Andreas Karweger.


W trakcie 38 sesji weźmie udział ponad 220 uczestników z 40 krajów. Wykłady będą głównie w języku angielskim, ale dwie sesje będą prowadzone w języku niemieckim.

 

Szczegółowy program konferencji i informacje dotyczące programu towarzyszącego, jak również formularz rejestracyjny zamieszczono na stronie: https://abs.green 

 

Andreas Karweger
Advanced Building Skins GmbH
www.abs.green