Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 05 okladka

 5/2019

wydanie dwujezyczne (pol-ang)

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

gpd2019 480x100  

 LiSEC SS Konfig 480x120

PlotComplex baner

 

 

Ciepło i sucho dzięki taśmom
Data dodania: 21.09.17

Przy zakupie okna, oprócz wyboru samego produktu, często musimy również podjąć decyzję, co do tego jak będzie on zamontowany. Mimo, że pracę powinna przeprowadzać fachowa ekipa monterów, świadomy inwestor posiada chociażby podstawową wiedzę na temat nowoczesnych technik instalacji. Jedną z nich jest montaż warstwowy z użyciem taśm, zapewniający izolację termiczną i ochronę przed wilgocią.

Bez względu na to, czy do swojego domu lub mieszkania wybieramy produkt typu premium, czy też ekonomiczną stolarkę okienną, niezbędny jest dobry montaż, który zapewnia szczelność i stabilność zakupionego okna. Za to, aby było ono zamocowane stabilnie odpowiadają, w zależności od wykorzystanej techniki instalacji, kotwy lub konsole. Nie wystarczy jednak, aby wyrób trzymał pion i poziom – konieczne jest również jego odpowiednie uszczelnienie.

 

20170909AIB montaz warstwowy okna Integra System

 


Ochrona od środka i na zewnątrz
Współczesne okna mogą być zamocowane na różne sposoby. W każdej metodzie instalacji kluczowe jest przede wszystkim uszczelnienie połączenia stolarka-mur, gdzie najczęściej pojawiają się tzw. mostki cieplne. Materiał ociepleniowy (zwykle piana poliuretanowa), pełniący funkcję izolatora termicznego i akustycznego, powinien być jednak dodatkowo chroniony przed działaniem czynników atmosferycznych – taką rolę w montażu warstwowym spełniają specjalne taśmy. Razem z pianą tworzą one trzy poziomy izolacji, z których każdy spełnia inne zadanie – niczym w dobrej jakości kurtce, która skutecznie chroni nas przed deszczem i zimnem, a zarazem „oddycha”.

 

20170909AIB tasma Integra Gold Outside


Połączenie stolarka-mur i znajdująca się tam piana montażowa narażone są na zawilgocenie zarówno od zewnątrz (na skutek opadów atmosferycznych), jak i od wewnątrz (zbierająca się w pomieszczeniu para wodna). Zadaniem taśmy zewnętrznej, paroprzepuszczalnej jest więc zabezpieczenie przed wnikaniem wody opadowej, przy jednoczesnym umożliwieniu odprowadzenia wilgoci. Dodatkowo stanowi ona barierę wiatrową. Taśma wewnętrzna, paroszczelna nie pozwala natomiast na wnikanie wilgoci, zapobiega również jej przenikaniu do wnętrza, a co za tym idzie uniemożliwia rozwój grzybów i pleśni, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.

 

W służbie ciepła
Pozostawienie wokół okna niczym nieosłoniętej piany poliuretanowej (montażowej) to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przy instalacji stolarki okiennej. Pozbawiona ochrony piana kruszeje pod wpływem promieniowania słonecznego i chłonie wilgoć, co prowadzi do jej destrukcji i bezpowrotnej utraty parametrów użytkowych. – Nie bez powodu montaż warstwowy określany jest również mianem „ciepłego”.

 

Użycie taśm sprawia, że połączenie stolarka-mur jest suche, a materiał ociepleniowy może właściwie spełniać swoją funkcję. To rozwiązanie skutecznie ograniczające straty ciepła, co pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku – tłumaczy dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, producenta rozwiązań izolacyjnych.

 

20170909AIB cieply montaz okno


Dla wprawnego fachowca przeprowadzenie montażu warstwowego okna nie jest trudnym zadaniem. Tym bardziej, że producenci oferują kompletne systemy, w skład których wchodzą niezbędne do prawidłowego uszczelnienia stolarki elementy. Przykładem takiego rozwiązania jest Integra System firmy AIB, składający się z szeregu taśm, które można wymiennie stosować w zależności od konstrukcji otworu okiennego lub drzwiowego.

 

– Taśmy wewnętrzne i zewnętrzne Integra System są oznaczone innymi kolorami, co ogranicza ryzyko pomyłki. Optymalne przyleganie kleju, ułatwienie tynkowania i końcowej obróbki zapewnia zaś ich powleczenie specjalną włókniną. Trzeba tylko pamiętać, że taśmy zewnętrzne należy obrobić w terminie maksymalnie 3 miesięcy od chwili montażu – dodaje ekspert.


Dobór techniki instalacji powinien być zawsze dopasowany do specyfiki budynku i otworu okiennego. W większości obiektów z powodzeniem sprawdzi się montaż warstwowy. Inwestycja w niego jest rekompensowana poprzez komfort długotrwałego, bezproblemowego użytkowania dobrze zainstalowanego okna, brak uciążliwych grzybów i pleśni oraz zmniejszone rachunki w sezonie grzewczym.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik