Newsletter

Login FormAktualne wydanie

Okladka 01-2018

20180123-BANNER-160X600-V1-PL-FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

FF18 750x150px PL NEUGIERIG 

swiat szkla 750x100 2

 

 Swiat-Szkla 480x120 26163

 inoutic 480x120-s

ERD480x100-en 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Jak przygotować dom na zimę?
Data dodania: 10.10.17

Tegoroczna jesień raczej nas nie rozpieszcza. Burze, deszcze i silne wiatry to pierwsza zapowiedź srogiej zimy. I chociaż dom zapewnia nam odpowiednie schronienie, musimy pamiętać także o jego ochronie. Zdradzamy, co zrobić, aby odpowiednio przygotować dom na chłodne miesiące.


Za moment rozkręcimy kaloryfery, zaniechamy wietrzenia pomieszczeń, a sen z powiek spędzać nam będą rachunki za ogrzewanie. Tymczasem odpowiednio dobrane rozwiązania i przezorność mogą sprawić, że zima wcale nie będzie taka straszna. O skutecznym zabezpieczeniu domu opowiedzą eksperci marek Budvar Centrum, Galeco oraz Kratki.pl.

 


Sprawdź szczelność okien
Jedną z przyczyn braku możliwości uzyskania optymalnej temperatury w domu lub mieszkaniu mogą być nieszczelne okna i drzwi. To właśnie przez nie ucieka najwięcej ciepła, które składa się na 20% miesięcznych kosztów ogrzewania. Aby temu zapobiec, rozwiązaniem będzie przeprowadzenie regulacji położenia skrzydła względem ramy oraz docisku skrzydła do ramy.

 

Oczywiście w sytuacji, gdy szczelina ta jest niewielka. – Regulację można przeprowadzić we własnym zakresie przy pomocy klucza imbusowego, obracając rolkę okucia obwiedniowego, zainstalowanego na skrzydle. Rolka obraca się w prawo lub w lewo (ruchem mimośrodowym). Kierując ją w stronę do wewnątrz mieszkania, uzyskujemy większy docisk skrzydła do ramy – mówi Paweł Trzciński, ekspert marki Budvar Centrum. Jeżeli wspomniana regulacja nie pomaga, doraźnym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie szczelin uszczelkami samoprzylepnymi, dostępnymi w sklepach budowlanych. W sytuacji, gdy nieszczelność okna jest tak duża, że nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić, jedynym, słusznym rozwiązaniem będzie kontakt z serwisem producenta naszych okien.


Dużo trudniejszą do wyeliminowania wadą jest nieszczelność spowodowana nieprawidłowym montażem okna, powodująca przewiew pomiędzy ramą a murem - Mostki termiczne, bardzo często pojawiające się w okolicy okien i drzwi sprawiają, że nawet przegrody o najlepszych parametrach technicznych, niedostatecznie pełnią swoją rolę. Dlatego też montaż stolarki otworowej powinien być wykonany niezwykle starannie, gdyż nawet wybór produktów dedykowanych dla budownictwa pasywnego nie zagwarantuje oszczędności energii, jeśli uciekać ona będzie przez niewidoczne dla oka szczeliny – dodaje ekspert marki Budvar Centrum. W tej sytuacji niewykluczona będzie poprawa montażu.


Należy jednak pamiętać, że aby w domu system wentylacyjny (grawitacyjny) działań prawidłowo, okna muszą zapewniać odrobinę przepływu powietrza. Nieodpowiednia wentylacja skutkuje powstawaniem grzybów i dużą wilgotnością w pomieszczeniu, a to przekłada się na komfort mieszkania. Warto zwrócić uwagę, że im większa wilgotność powietrza panuje w pomieszczeniu, tym więcej energii cieplnej musimy zużyć do ogrzania tego pomieszczenia. Wietrzenie powinniśmy więc przeprowadzać krótko, ale intensywnie.

 

20170933budvar Galeco 6


Orynnowanie w dobrym stanie
Rynny odgrywają znaczącą rolę w ochronie domu przed zjawiskami atmosferycznymi jesieni i zimy. Zabezpieczają budynek przed zawilgoceniem, pękaniem i brudzeniem się ścian. W okresie wiosenno-letnim system orynnowania narażony był nie tylko na działanie wysokich temperatur, ale także na częste burze i silne podmuchy wiatru. Koniecznie należy zatem sprawdzić jego stan, by zyskać pewność, że podczas jesiennych deszczów i zimowych opadów śniegu rynny będą dobrze spełniały swoje zadanie. - Aby upewnić się, że orynnowanie gotowe jest na przyjście deszczowych i chłodnych miesięcy należy postawić przede wszystkim na kontrolę jego szczelności i drożności. Zalegające, wilgotne liście, gałązki czy piasek mogą w znacznym stopniu uniemożliwić swobodny przepływ wody, a zimą zamienić się w bryłę lodu całkowicie blokując przepustowość. Takie zmarzliny stanowią duże zagrożenie i mogą powodować rozsadzenie rynien i rur spustowych niszcząc cały system odwodnienia. Do usuwania wszelkich zanieczyszczeń idealnie sprawdzą się: myjka ciśnieniowa lub wąż ogrodowy, a także zwykły czyścik lub miękka gąbeczka. Należy pamiętać, że wszelkie szczotki, szufelki lub metalowe narzędzia mogą uszkodzić ochronną powłokę rynien. Zaletą czyszczenia ich strumieniem wody będzie dodatkowo kontrola szczelności. Dzięki temu w łatwy sposób przekonamy się czy rynna nie przecieka – radzi Anna Góral, ekspert firmy Galeco.


Koniec września to idealny moment na rozpoczęcie prac konserwacyjnych i naprawczych związanych z orynnowaniem budynku. Większość z nich można wykonać samodzielnie. Jednak w momencie wykrycia poważniejszych uszkodzeń wykonanie prac naprawczych zlećmy specjalistom.

 

20170933budvar Kratki 1

 


Jak przygotować kominek do sezonu grzewczego?
Przełom września i października to okres zbliżającego się wielkimi krokami sezonu grzewczego. Kiedy dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, warto pomyśleć o przygotowaniu domowego kominka na nadchodzącą zimę. - Aby bezpiecznie korzystać z naszego urządzenia, konieczna jest wizyta kominiarza. Należy pamiętać, że przegląd kominiarski jest obowiązkiem ustanowionym przez polskie prawo. Specjalista przeczyści komin z popiołu, zalegającej sadzy i przywróci drożność przewodu. Takie działania zapobiegają złej cyrkulacji powietrza oraz nawrotowi dymu z komina do mieszkania. Wizyta specjalisty może zapobiec ewentualnym problemom, które na jaw wyjdą w trakcie srogiej zimy. Kolejnym krokiem jest przygotowanie paleniska.

 

Tę czynność możemy wykonać samodzielnie. Na początek usuwamy pozostałości drewna, pozbywamy się innych zanieczyszczeń, a popiół odkurzamy. Szybę paleniska czyścimy przy pomocy specjalnych preparatów. Bezwzględnie sprawdzamy, czy nasz kominek nie posiada uszkodzeń. Grożą one bowiem niesprawnością kominka. Jeśli szyba kominka jest pęknięta, należy ją niezwłocznie wymienić. Szczególną uwagę należy poświęcić uszczelce zamontowanej w drzwiczkach, która zapewnia urządzeniu szczelność. Jakakolwiek jej wada może powodować straty energetyczne – zauważa Sylwester Kałwiński, ekspert firmy Kratki.pl, lidera branży kominkowej w Polsce.


Wszystkie niesprawności kominka należy naprawić jeszcze przed sezonem grzewczym, by w razie nagłych mrozów urządzenie było gotowe do pracy. Warto pamiętać, że podczas czyszczenia kominka należy zabezpieczyć pokój przed osadzaniem się popiołu i innych zabrudzeń na meblach i podłodze. Teraz pozostaje już tylko zakup sezonowanego drewna, które gwarantuje efektywne i ekologiczne spalanie.