Aktualne wydanie

SS-09-2018-okladka

20180813-BANNER-160X600-V1-PL-GLASSTECEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

25575923 

  

480x100px RFT18 engl

 

abs banner 480x120 English

 

glass2018 480x120  

 lisec SS FastLAne

 

20180817doe12 baner-480-100

 

IX Konferencja Dla Budownictwa
Data dodania: 27.10.17

Środowisko rzetelnych producentów materiałów dla budownictwa od dawna oczekuje skutecznej kontroli wyrobów budowlanych. Rząd zapowiada zdecydowane dziania Nadzoru Budowlanego, podniesienie kar, ale niezbędne są też zmiany w przepisach , których nadrzędnym celem ma być ochrona nabywców. Przyniesie to korzyści nie tylko uczciwym przedsiębiorcom, ale całemu rynkowi.

 

Więcej kontroli, wyższe kary i racjonalne przepisy?

Jednym z głównych problemów nurtujących środowisko producentów materiałów dla budownictwa jest to, że część przedsiębiorców sprzedaje nie to, co deklaruje w dokumentach. Czyli deklarowane przez producenta parametry materiałów występują jedynie na papierze a w rzeczywistości wyrób budowlany jest gorszy. W efekcie na rynku pojawiają się produkty o obniżonej jakości (właściwościach), ale nabywca o tym nie wie, a do zakupu motywuje go niższa cena.

 

„Gorsze” są tańsze w produkcji. Dlatego Nadzór Budowlany ma się skupić na technicznej jakości wyrobów. Trzeba zaostrzyć kary zwłaszcza dla nierzetelnych producentów, ale równocześnie tak zmienić przepisy, aby ułatwić inspektorom nadzoru budowlanego efektywne działanie, a z rzetelnych producentów zdjąć nadmierne wymogi biurokratyczne. Jakie zmiany należy wprowadzić w przepisach polskich i europejskich (unijnych) o tym na IX Konferencji dla Budownictwa. W czasie Konferencji odbędzie się też Okrągły Stół – z Inspektorami ( z kilku województw) Nadzoru Budowlanego spotkają się producenci.

 

Nie tylko przepisy, także samoregulacja środowiska.

W łańcuchu dostaw i stosowania materiałów budowlanych bardzo ważną rolę odgrywają hurtownicy, dystrybutorzy. Ich działania mają wpływ na to, co w efekcie dostaje końcowy nabywca. Najwyższa pora, aby w Polsce powstał segment profesjonalnych sprzedawców. Pierwszym krokiem będzie inicjatywa podjęta przez środowisko dystrybutorów pod tytułem „Nie wstydzę się tego co sprzedaję” Na czym to polega, do czego się zobowiążą (dobrowolnie) sprzedawcy – o tym na Konferencji .

 

Recepta na porządne (racjonalne) budownictwo?

Czy wymóg, (zawarty w przepisach ustawy o zamówieniach publicznych), policzenia kosztów cyklu życia budynku doprowadzi do rzetelnego budowania. A jak liczyć koszt życia budynku? Co to da i co powinno dać? Odpowiedzi po południu pierwszego dnia konferencji

 


Kto zapłaci za kontrolę?

- Chciałbym, żeby nieuczciwi przedsiębiorcy ponosili koszty wszystkich kontroli - mówi Ryszard Kowalski. - Przychody do budżetu z tytułu kar powinny być tak duże, żeby sfinansować cały system kontroli. A kontrole być muszą! Nie dlatego, żeby potwierdzić uczciwość większości przedsiębiorców, ale żeby wykryć i wyeliminować z rynku oszustów W budownictwie coraz więcej kontroli, bo niestety zbyt często się zdarza, że budowa, materiały tylko na papierze są prawidłowe. Kontrole kosztują i w dużej części płacimy za nie my wszyscy, czyli podatnicy.

 

A może wprowadzić takie kary (ich wysokość) aby wpływy z kar sfinansowały wszystkie koszty kontroli. Wzrost kosztów kontroli spowodowany jest bowiem zachowaniem części przedsiębiorców, to niech oni (i tylko oni) za to płacą. Propozycja jest bardzo kontrowersyjna, ale na pewno warta dyskusji.

 

Zmiany w podatkach?

Zmiany w przepisach podatkowych następują szybciej niż rozwija się nasza gospodarka. Oczywiście wiele z tych zmian jest potrzebne, ale ich liczba, coraz większe wymagania dotyczące sprawozdawczości podatkowej powoduje, że właściwie każdy przedsiębiorca powinien mieć korepetytora. Na konferencji wybitni eksperci podatkowi udzielą porad, na razie jeszcze zbiorowo. Ale wszystko przed nami.

 

IX Konferencja Dla Budownictwa odbędzie się w dniach 6-7 listopada w Warszawie. Szczegóły dotyczące programu i warunków uczestnictwa dostępne są na stronie www.dlabudownictwa.pl

 

 

 

 

 

01 chik
01 chik