Czytaj także -

Aktualne wydanie

SS-06-2019-I okladka 01

 6/2019

wydanie dwujezyczne (pol-ang)

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

VITRUM Swiat Szkla Web

 

ift 480x105px RFT19 engl 

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

 

Historia budowania, czyli nasze domy kiedyś i dziś
Data dodania: 05.12.17

Choć rolę schronienia w dawnych czasach pełniły kolejno jaskinie, ziemianki oraz szałasy, kwintesencją zdolności konstruktorskich człowieka jest właśnie dom. Spoglądając na historię budowania domów z szerokiej perspektywy wyróżnić można wiele technik i rozwiązań, które dziś jawią się jako koncepcje zupełnie archaiczne. Cofając się zaledwie o kilka dekad dostrzeżemy diametralne zmiany w kanonie wznoszenia budynków jedno i wielorodzinnych. Jakie są zatem kamienie milowe w budownictwie XX wieku?

 

20171201 yale ASSA ABLOY Yale 3

 


Kilkadziesiąt lat temu nie do pomyślenia były innowacje, takie jak sterowany telefonem system zabezpieczeń, panele fotowoltaiczne, kamery wi-fi, rekuperatory czy też pasywne okna i drzwi. Dopiero porównując budynki ostatnich dziesięcioleci z pojawiającymi się dziś realizacjami można uświadomić sobie, jak szybko nowe technologie integrują się z budynkami, stając się ich nieodłącznym elementem.


Ekspres budowlany
Domy, w zależności od epoki, budowano z gliny, drewna i kamienia, a następnie z cegieł. Jednak inna natura zasadniczego surowca to zaledwie początek długiej listy zmian. Historia domów jednorodzinnych sięga XVII wieku, a za ich ojczyznę uznaje się Anglię. Najpopularniejszym surowcem w budownictwie jedno i wielorodzinnym bez wątpienia była i często wciąż jest cegła. To właśnie z niej od średniowiecza, aż do połowy XX wieku wznoszono spektakularne, bogato zdobione kamienice.

 

20171201 yale ASSA ABLOY Yale 4

 

Z czego dziś najczęściej powstają fasady domów? Obok bloczków z betonu komórkowego i silikatów coraz popularniejsze stają się wyroby prefabrykowane, czyli wielkowymiarowe, wytworzone metodą przemysłową elementy betonowe, które w znacznym stopniu przyspieszają prace budowlane. Dzięki nim wznoszenie nowego budynku może potrwać od 1 do 3 miesięcy, zamiast rutynowych 2-3 lat, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych, murowanych ścian.


Nowocześnie znaczy ekologicznie
Dom XXI wieku jest wprost naszpikowany nowoczesnymi technologiami. Innowacyjne rozwiązania na tyle przeniknęły do naszej codzienności, że zdajemy się ich nie dostrzegać. Obecne, niedostrzegalne na pierwszy rzut oka udogodnienia w głównej mierze skupiają się na tym, by dom w jak najmniejszych stopniu wyrządzał szkodę środowisku naturalnemu.

 

Proekologiczne myślenie w budownictwie rozwinęło się na przestrzeni kilku ostatnich dekad i determinuje zarówno produkty dostarczane przez producentów, jak i techniki wykorzystywane przy budowie domu. Najbardziej „bezpieczne” dla środowiska są domy pasywne, które charakteryzują się bardzo małym zapotrzebowaniem na ciepło między innymi dzięki temu, że energię czerpią z odnawialnych źródeł energii.

 

20171201 Yale system alarmowy 5

 

Wynalazkami nowej ery, wpływającymi na energooszczędność budynku są także pasywne okna i drzwi o najwyższych parametrach szczelności – dziś U wynosić może zaledwie 1,1 W/(m2K), gdy 30 lat temu osiągało wartość aż do 2,8 W/(m2K). Z kolei domowe systemy wentylacji rzadko kiedy bazują tylko i wyłącznie na sile grawitacji, jak miało to miejsce kiedyś. Teraz ich uzupełnieniem są coraz częściej rekuperatory. Urządzenia te pozwalają ogrzewać świeżo napływające powietrze ciepłem, które odzyskiwane jest z powietrza odprowadzanego na zewnątrz.


Bezpieczeństwo nowej generacji
Dynamiczny rozwój nowych technologii wywiera bezpośredni wpływ na ich cenę, dzięki czemu przestają one stanowić domenę tylko i wyłącznie marzeń o przyszłości. Jednym z udogodnień, bez którego nie do pomyślenia jest budowanie domu w dzisiejszych czasach, jest system zabezpieczeń. Jak pokazują badania prowadzone na zlecenie marki Yale, aż 70% respondentów jako najważniejszy czynnik przy budowie własnego domu wymieniła właśnie bezpieczeństwo swoje i rodziny. Jakie urządzenia instalowane są najczęściej w nowych budynkach? – Współczesny inwestor może wybierać spośród bardzo szerokiego spektrum produktów, zwiększających bezpieczeństwo mieszkańców.

 

20171201 Yale system alarmowy 6

 

Dawne zamki i kłódki w niewielkim stopniu przypominają to, z czym dziś stykają się w sklepach konsumenci. Obecnie dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa coraz częściej wykorzystuje się zarówno bezprzewodowe systemy alarmowe, które zatrzymują aż do 80% włamań, jak i kamery wi-fi, umożliwiające oglądanie transmisji w czasie rzeczywistym na urządzeniach mobilnych. Przełomem stały się inteligentne zamki, które dają możliwość sterowania dostępem do domu za pomocą smartfonu. Coraz popularniejsze stają się także elektroniczne wizjery drzwiowe, wyjątkowo funkcjonalne dla osób starszych i dzieci – mówi Piotr Palewicz, ekspert marki Yale.


Rozwój nowych technologii sprawia, że domy buduje się szybciej, solidniej i ekonomiczniej. Ponadto pojawiające się coraz częściej innowacyjne akcesoria do jego wykończenia i wyposażenia pozwalają zamienić domowe wnętrza w przestrzeń komfortową i idealnie dopasowaną do oczekiwań mieszkańców.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik