lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

Mir stekla 2019 480x105 stat eng 

 

baner euroasia pancere550x120

 

 

Dlaczego technologia może być odpowiedzią na wypadki przy pracy w branży budowlanej?
Data dodania: 15.01.18

Eryk Biskupski – ekspert w firmie Brigade Electronics Polska wyjaśnia, dlaczego najnowsze innowacje mogą pomóc w ratowaniu życia

Corocznie na całym świecie w wyniku wypadków na placach budowy dochodzi do wypadków śmiertelnych lub z poważnymi obrażeniami ciała. W dalszym ciągu takie incydenty, jak upadki z rusztowań czy potrącenia przez pojazdy sprawiają, że praca na terenie budowy jest jednym z najniebezpieczniejszych zajęć na świecie.

 

 

20180101brigade BBS-82HV

 

W Polsce liczba śmiertelnych wypadków w miejscu pracy przewyższa 250 przypadków rocznie. Najnowsze dostępne statystyki pokazują, że w 2014 roku zginęły 263 osoby, z których prawie połowa to pracownicy budowlani i produkcyjni.

 

Polskie przedsiębiorstwa stopniowo wprowadzają przepisy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wdrożone w celu zapobiegania takim tragediom. Jednak jak te szokujące dane wskazują, wyraźnie wciąż wiele pozostaje do zrobienia, jeśli pracodawcy mają zapewniać swoim pracownikom najlepszą możliwą ochronę.

 

Chociaż ustawodawstwo w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w dużym stopniu pomaga zapobiegać takim tragediom, to jednak nie zawsze przekłada się to na uniknięcie wypadku.

 

Jakie są więc opcje, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom budowlanym?

Firmy zajmujące się bezpieczeństwem coraz częściej wykorzystują możliwości najnowszych technologii w celu opracowywania coraz bardziej innowacyjnego sprzętu, dzięki któremu można poprawić warunki pracy pracowników budowlanych.

 

Na przykład sygnalizatory cofania. Większość z nas jest zaznajomiona z tradycyjnym sygnałem „bip bip”, jaki te urządzenia emitują podczas cofania się pojazdu – są one standardowo instalowane w większości pojazdów budowlanych i komercyjnych na całym świecie oraz przypisuje się im zapobieganie wielu zgonom w miejscach pracy i poza nimi. Jednak w ostatnich latach zauważono, że kiedy jednocześnie uruchamia się kilka alarmów, co na placach budowy jest częstym zjawiskiem, wówczas trudno się zorientować, skąd sygnał pochodzi.

 

20180101brigade construction-site-2468080 1920

 

Dzięki najnowszej technologii została wprowadzona nowa generacja sygnalizatorów cofania, takich jak sygnalizator cofania White Sound™ bbs-tek® opatentowany przez światową firmę urządzeń bezpieczeństwa Brigade Electronics. Alarmy te wytwarzają biały szum „sz sz”, który wyraźnie słychać na placu budowy, nawet w sytuacji, gdy pracownicy noszą słuchawki lub ochraniacze słuchu. Sygnalizatory cofania z białym szumem wykorzystują częstotliwości szerokopasmowe, przekazując do ucha więcej informacji o kierunkach ruchu. Oznacza to, że dźwięk jest natychmiastowo zlokalizowany, co stanowi ogromny skok naprzód pod względem bezpieczeństwa, ponieważ pomyłka nawet o ułamek sekundy może doprowadzić do poważnego obrażenia lub śmierci. Co więcej dźwięk określany jako biały szum jest praktycznie nie słyszalny po za placem budowy. Dzięki temu najnowsze sygnalizatory Brigade poprawiają bezpieczeństwo i jednocześnie nie wytwarzając zbędnego hałasu!

 

Inne innowacje obejmują nową generację kamer do pojazdów i maszyn, które oferują pełny podgląd całego obszaru wokół pojazdu, eliminując martwe strefy i redukując liczbę kolizji z ludźmi i przedmiotami. Podobnie jak samochody ciężarowe i furgonetki, te zaawansowane systemy kamer mogą być instalowane na maszynach budowlanych, takich jak ładowarki czołowe, koparki itp.

 

Postępy w zakresie możliwości systemów radarowych oznaczają, że zyskują one popularność jako narzędzie ochrony pracowników zatrudnionych na placach, gdzie występują trudne warunki robocze. Systemy radarowe działają poprzez wykrywanie osób i przedmiotów znajdujących się w martwej strefie kierowcy, zapewniając w kabinie kierowcy wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia nawet podczas nieprzyjaznych warunków roboczych, takich jak: dym, mgła i pył. Oprócz branży budowlanej ten rodzaj radarowego sprzętu bezpieczeństwa jest dobrym wyborem dla potencjalnie niebezpiecznych sektorów, takich jak: górnictwo, kamieniołomy i rolnictwo, gdzie używane pojazdy mają zwykle większe obszary martwych stref.

 

Jak w każdej branży, bezpieczeństwo musi zawsze pozostawać priorytetem numer jeden. Przy pomocy innowacji technologicznych być może zaczniemy dostrzegać przyszłość, w której tragedie na placu budowy będą należeć do przeszłości.

---------------

Brigade Electronics jest światowym liderem na rynku urządzeń i rozwiązań bezpieczeństwa dla pojazdów i maszyn użytkowych.

Gama produktów Brigade ogranicza ryzyko kolizji, chroniąc innych zagrożonych użytkowników dróg przez redukowanie do minimum martwych stref, ułatwiając kierowcom bezpieczne manewrowanie.

Brigade Electronics została założona w 1976 roku przez Chrisa Hanson-Abbotta OBE i przedstawiła pierwszy w Europie sygnalizator cofania. Od tamtej pory firma jest pionierem w zakresie bezpieczeństwa pojazdów i maszyn użytkowych, wprowadzając nowatorskie produkty oraz rozwijając i patentując nowe technologie.

Asortyment produktów Brigade obejmuje systemy kamer z podglądem 360°, systemy kamer monitorujących, sygnalizatory cofania White Sound®, czujniki do wykrywania przeszkód, radarowe detektory przeszkód, samochodowe rejestratory cyfrowe.

www.brigade-electronics.com/pl/

 

 

 

01 chik
01 chik