Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 02 ss okladka

20181120-V3B-BANNER-160x600-PL-BUDMAEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

  

 lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

Mir stekla 2019 480x105 stat eng 

 

baner euroasia pancere550x120

 

 

Inteligentny dom to rzeczywistość – rozwiązania automatyki Schüco
Data dodania: 21.02.18

Pomimo rozwoju technologii automatyki domowej wielu osobom inteligentny budynek kojarzy się z przyszłością, która ma dopiero nadejść. Takie rozwiązania są już jednak osiągalne i oferują ich właścicielom szereg korzyści, jak zdrowy mikroklimat, komfort i bezpieczeństwo. Czego jeszcze można oczekiwać po takim rozwiązaniu?

 


Jak podkreśla wielu specjalistów, systemy domowej automatyki mają szansę nie tylko podnieść komfort mieszkania, ale wręcz zrewolucjonizować myślenie o budynkach, choć sama idea inteligentnych urządzeń nie jest nowa. Nowoczesne piece grzewcze, systemy oświetlenia czy wentylacji wyposażane są w sieć czujników i sterowniki, które wykrywając dany bodziec, jak np. obniżenie temperatury, zmierzch czy nadmierna ilość dwutlenku węgla w powietrzu, przekazują urządzeniu sygnał do uruchomienia się.

 

 20180202schueco building skin control

Elementy systemu Schüco Building Skin Control, Fot. Schüco

 

Elektronika sterująca poszczególnymi urządzeniami to jednak nie wszystko. Aby można było mówić o systemie „smart house”, działanie wszystkich tych elementów musi być skoordynowane przez jedną aplikację sterującą. Jednym z takich rozwiązań jest platforma Schüco Building Skin Control, która łączy wszystkie komponenty powłoki budynku w jeden inteligentny system zarządzania, dbający o oszczędność energii, bezpieczeństwo i komfortowy mikroklimat wnętrz.

 


Co daje system inteligentnego budynku?
Myśląc o inteligentnym domu, każdy z nas może mieć inne wyobrażenie na temat funkcji, jakie może spełniać. Urządzenia mogą nas wyręczyć w wielu codziennych czynnościach, na które nie mamy czasu lub których po prostu nie lubimy wykonywać. Istnieje jednak kilka warunków niezbędnych do tego, by budynek można było nazwać inteligentnym domem. Przede wszystkim zarządzanie wieloma procesami powinno być realizowane z jednego miejsca, jak np. centrala lub aplikacja w smartfonie.

 

 

 20180202schueco ventotherm advanced wnetrze

Nowy system wentylacji Schüco VentoTherm Advanced, Fot. Schüco

 

System inteligentnego budynku ma przede wszystkim zapewnić jego mieszkańcom bezpieczeństwo, ochronę przed niepożądanymi zdarzeniami, jak włamanie lub pożar, ale nie tylko. Budynek powinien również utrzymywać zdrowe i komfortowe warunki mieszkania na co dzień, poprzez ochronę przed złą jakością powietrza czy niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Warto też podkreślić, że to właśnie w inteligentnym budownictwie upatruje się szanse na zwiększenie oszczędności energii i dzięki temu ograniczenie negatywnego wpływu sektora komunalno-bytowego na środowisko.

 

Szacuje się, że automatyka budynkowa może pozwolić na zmniejszenie zużycia energii o nawet 30%! Taki system może bowiem nie tylko czuwać nad optymalną temperaturą wewnętrzną, lecz również ograniczać straty ciepła przez wentylację. Wszystkie te korzyści oferuje inteligentna powłoka budynku sterowana systemem Schüco Building Skin Control. System zarządzania oparty na popularnych protokołach KNX lub BACnet łączy okna, drzwi i system wentylacji w jeden organizm, który samodzielnie dostosowuje się do zmiennych warunków, dbając przy tym o oszczędność energii. Rozwiązanie jest kompatybilne z wszystkimi standardowymi systemami zarządzania budynkiem i bardzo łatwe w obsłudze, dzięki intuicyjnej aplikacji Building Skin Control na smartfon.

 


Inteligentne drzwi i okna
Inteligentny system Building Skin Control marki Schüco tworzą energooszczędne rozwiązania stolarki, jak okna aluminiowe z serii Schüco AWS z mechatronicznymi okuciami TipTronic, drzwi zewnętrzne Schüco ADS z panelem dotykowym DCS Touch Display, a także system wymiany powietrza w wersjach z filtracją lub rekuperacją. Sprzężone z centralnym systemem budynku i sensorami okna mogą realizować wietrzenie w momencie wykrycia podwyższonego stężenia CO2 w pomieszczeniu, a zamykać się po upływie określonego czasu lub w razie pogorszenia się warunków pogodowych, np. pod wpływem deszczu czy wiatru.

 

 20180202schueco dcs touch display

Panel dotykowy Schüco DCS Display  zintegrowany z ościeżnicą drzwiową, Fot. Schüco

 

System umożliwia ponadto ustawienie nocnego wietrzenia poprzez otwarcie jednego lub kilku okien. W budynkach niemal zeroenergetycznych wymiana powietrza może być realizowana również przy zamkniętych oknach. Umożliwiają to innowacyjne systemy wentylacji w postaci estetycznych kaset, które są integrowane z ramami okiennymi. Zupełnie nowym wariantem tego rozwiązania jest wentylacja z rekuperacją Schüco VentoTherm Advanced. W momencie, gdy zużyte powietrze jest usuwane, do budynku napływa wtórnie podgrzany strumień świeżego powietrza, co pozwala radykalnie zmniejszyć straty ciepła drogą wentylacji.

 

Innym rozwiązaniem, dedykowanym zwłaszcza osobom mieszkającym w miejscowościach borykających się z problemem smogu, jest okienny system wentylacji i filtracji w jednym – Schüco VentoLife. Wielowarstwowy filtr usuwa efektywnie najdrobniejsze cząsteczki kurzu i pyłu zawieszonego PM o średnicy nawet 1 µm, a także groźne dla alergików pyłki roślin, bakterie czy przykre zapachy.

 

 20180202schueco ventolife d luftstrom

Schüco VentoLife - okienny system automatycznej wentylacji i filtracji  powietrza w jednym , Fot. Schüco

 

 

Kolejnym elementem systemu, który z kolei zapewnia zaawansowaną ochronę antywłamaniową, są inteligentne drzwi wejściowe z panelem dotykowym Schüco DCS Touch Display. Rozwiązanie pełni funkcje wideodomofonu, zamka elektromagnetycznego, listy lokatorów, klawiatury do wprowadzania kodu i podświetlanego numeru domu. W zależności od indywidualnych wymagań rozwiązanie można łączyć z zewnętrzną kamerą, oświetleniem LED, czytnikiem linii papilarnych czy kart RFID.

 

Kompleksowe rozwiązania automatyki budynkowej marki Schüco zostaną zaprezentowane na nadchodzących targach Light + Building we Frankfurcie nad Menem w dniach 18-23 marca 2018 roku. Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik