Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 05 okladka

 5/2019

wydanie dwujezyczne (pol-ang)

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1

 

swiatszkla 750x240 1  

  

 LiSEC SS Konfig 480x120 

 

 gpd2019 480x100

 

 

Dekoracyjne szkło w aranżacji wnętrz
Data dodania: 16.03.18

Ozdobne szkło urozmaici wnętrze i doda mu unikalnego stylu. Dekoracyjną taflę wykorzystać można nie tylko w mieszkaniu, ale też w biurze, galerii handlowej czy urzędzie. Wystarczy, że dobierzemy odpowiedni rodzaj zdobienia.

 


Stale rosnące zainteresowanie wykorzystaniem szkła zarówno jako materiału konstrukcyjnego, jak i elementu aranżacji sprawia, że na rynku dostępnych jest coraz więcej różnorodnych rodzajów ozdobnych tafli. Wybierać możemy już nie tylko pomiędzy szkłem kolorowym lub satynowym, ale także tym z nadrukiem (wykonywanym bezpośrednio na szkle lub na folii), taflą lodową lub fusingową. Umożliwia to dobranie odpowiedniego rodzaju szkła do wnętrz urządzonych w każdym stylu.

 

 

 2080303  CDA Polska - drzwi szklane wykonane z kolorowego szkla

Drzwi szklane wykonane z kolorowego szkła z zamkiem z kolekcji Erice Line – fot. CDA Polska

 


Kolorowe szyby
Szkło kolorowe może być barwione w masie. Określoną barwę uzyskuje się dzięki dodaniu do niego na etapie produkcji wybranych związków metali, ale podobny efekt uzyskamy stosując laminat z barwioną folią. W jednym i drugim przypadku tafla może zostać wykorzystana w roli ścianki działowej czy drzwi całoszklanych, z pomocą których oddzielimy poszczególne gabinety w biurze lub wydzielimy strefy funkcyjne w mieszkaniu.

 

Kolorowe, nieprzezierne szkło to również doskonałe rozwiązane do pomieszczeń takich jak sypialnia lub łazienka, w których zależy nam na zachowaniu prywatność. Kolorowa szyba może równie dobrze być wykorzystana jako panel w systemie przesuwnym oddzielającym garderobę albo w formie szklanej bariery w kabinie prysznicowej. Jeżeli jej odcień dobierzemy do barwy ścian oraz innego wyposażenia, stworzą razem spójną, estetyczną przestrzeń.

 

 2080303 CDA Polska - balustrada ze szklem z nadrukiem na folii

Szklana balustrada z laminowanym szkłem z nadrukiem, montaż np. w balustradzie Trapani – fot. CDA Polska


Alternatywą dla kolorowej tafli może być szkło matowe. Ten rodzaj tafli, nazywany również satynowym, piaskowanym czy też mlecznym, powstaje poprzez trawienie szkła kwasem albo piaskowanie. Zmatowiona może zostać cała powierzchnia szyby, jej fragmenty lub tylko określone wzory.– Szkło laminowane kolorową folią czy też barwione w masie może być mocowane z pomocą okuć do zwykłego szkła hartowanego, podobnie jak tafle szkła satynowego - podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. – Tym samym do wykonania szklanych ścian odpowiednie będą listwy takie jak Roma DRM lub profile Lazio FCM.

Przy szklanych drzwiach można natomiast zastosować eleganckie zawiasy oraz zamki np. z bestsellerowej kolekcji Erice Line – dodaje.

Estetyczne spękanie
Interesującym rodzajem szkła dekoracyjnego jest tzw. szkło lodowe. Powstaje ono poprzez zalaminowanie trzech tafli, a następnie zbicie środkowej warstwy. Wytworzona w ten sposób szyba, choć wygląda jakby była stłuczona, ma gładką powierzchnię i jest określana jako szkło bezpieczne. Dzięki temu wykorzystać można ją np. jako wypełnienie balustrad przy schodach wewnętrznych lub na tarasie. Może też być stosowana w konstrukcji szklanych ścian działowych.

 

– Niezwykle interesująco prezentuje się np. osobna sala konferencyjna wykonana z tego rodzaju szkła lub ścianka działowa, która ma za zadanie oddzielić od siebie dwa pomieszczenia w mieszkaniu – podpowiada Kamuda. - Możemy ją zamocować z pomocą odpowiednich stalowych łączników oraz klamer, jak te z kolekcji Como– dodaje.

 

 2080303  CDA Polska - drzwi szklane wykonane ze szlła satynowego

Drzwi szklane wykonane ze szkła satynowego, montaż z pomocą np. okuć Como – fot. CDA Polska

 


Efektowy nadruk
Najczęściej wykorzystywanym rodzajem szkła ozdobnego jest to z nadrukiem. Wykonać można go bezpośrednio na powierzchni szyby, choć najczęściej nanosi się go na folię, z pomocą której laminowane jest szkło warstwowe. Nadruk może mieć dowolną barwę oraz rozmiar i przedstawiać dowolny wzór. - Ten rodzaj zdobienia jest niezwykle uniwersalny i chętnie wykorzystywany podczas projektowania wnętrz. Bardzo często spotyka się go w kuchni,


w postaci paneli zabezpieczających ścianę przy kuchennych blatach – podpowiada Joanna Kamuda. – Do ściany można go przytwierdzić z pomocą specjalnego kleju lub dzięki niewielkim okuciom punktowym jak np. rotule Piemonte albo subtelnym profilom montażowym jak te z serii Lazio od CDA Polska – podpowiada ekspertka.


Szkło z nadrukiem to także świetne rozwiązanie do łazienek, w których wykorzystać możemy je jako ściany kabiny prysznicowej. - Coraz częściej spotykane są kabiny bezbrodzikowe, oddzielone z pomocą pojedynczej, szklanej ściany wykonanej ze szkła z nadrukiem nawiązującym do stylu aranżacji – komentuje Joanna Kamuda z CDA Polska.


– Szczególną popularnością cieszą się wzory kwiatowe lub proste, geometryczne formy. Mocuje się je wtedy do ściany z pomocą subtelnego łącznika, jak z kolekcji Aosta, dzięki czemu ozdobny nadruk jest w pełni widoczny – dodaje.


Fusingowe dekoracje
Szczególnym rodzajem szkła dekoracyjnego są tafle fusingowe, które powstają poprzez stopienie ze sobą jego fragmentów o różnej grubości, fakturze oraz rozmiarze. Powstałe
w ten sposób tafle bardziej przypominają obrazy niż standardowe panele szklane. Nie uznaje się ich jednak za bezpieczne, dlatego nie można ich wykorzystać w większości standardowych konstrukcji.

 

Z tego powodu najczęściej stosuje się je jako ozdobę wnętrza, przymocowaną do ściany z pomocą okuć punktowych. Taką instalację można wykonać zarówno w sypialni, jak i salonie, w którym będzie stanowiła interesujący element aranżacji.

-------------------

CDA Polska to dostawca i producent okuć do szkła hartowanego oraz produktów i rozwiązań systemowych dla szkła w budownictwie. Produkty oferowane przez CDA Polska znajdują swoje zastosowanie zarówno w obiektach użyteczności publicznej: biurach, galeriach handlowych, hotelach, restauracjach, jak i w domach prywatnych. CDA Polska posiada Certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji wydany przez Instytut Techniki Budowlanej, dzięki czemu produkty oferowane przez firmę oznaczone są, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, znakiem budowlanym CE lub znakiem budowlanym B oraz posiadają krajową deklarację zgodności produktów.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik