Aktualne wydanie

SS-10-2018 okladka

20180813-BANNER-160X600-V1-PL-GLASSTECEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

konferencja 2018 banner

  

glass2018 480x120  

 lisec SS FastLAne

 

20180817doe12 baner-480-100

 

 

 

Okna – inwestycja na lata
Data dodania: 20.04.18

Kupując okna i drzwi, pomyślmy o nich jako długoterminowej inwestycji, która powinna być tak trwała, jak dom. Wybierając stolarkę, należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na parametry użytkowe, które mają istotny wpływ na komfort mieszkania, poczucie bezpieczeństwa i koszty eksploatacji budynku.


Oblicza się, że stolarka otworowa to zaledwie 5 do 10 % kosztów budowy całego domu. Pomimo tak niewielkiego udziału w skali całej inwestycji stanowi poważny wydatek, dlatego podstawowym kryterium jej wyboru powinna być trwałość właściwości użytkowych.

 

 20190409 schueco living okiennice

Bezpieczne okna i drzwi wejściowe w systemie Schüco LivIng z PVC-U Fot. Schüco

 

Współczesne technologie okienne z PVC-U oferują znacznie więcej niż tylko dobrą estetykę, doświetlenie pomieszczeń czy szeroki widok na otoczenie. Najlepiej, jeśli przez cały okres użytkowania przynoszą zwrot w postaci oszczędności energii, komfortu i poczucia całkowitego bezpieczeństwa. Jak zatem wybrać okno, aby zyskać wartość dodaną nie na kilka, lecz wiele kolejnych lat.

 


Element, który kształtuje klimat pomieszczeń
Aby zrozumieć, na czym polega rola okien w nowoczesnym budownictwie, trzeba spojrzeć na nie z szerszej perspektywy. Pierwotnie okno miało dostarczać tylko światła do wnętrz, później zapewniać ochronę przed niepogodą i intruzami, a teraz również efektywnie zapobiegać ucieczce ciepła z budynku. Doświetlenie pomieszczeń ma obecnie większe znaczenie niż kiedykolwiek, szczególnie w polskich warunkach klimatycznych, gdzie liczba dni słonecznych jest ograniczona. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się duże okna i drzwi przesuwne, które pozwalają na maksymalizację powierzchni przeszkleń.

 

Ten warunek można zrealizować jednak tylko przy zastosowaniu systemu zapewniającego optymalną ochronę cieplną. Warto bowiem pamiętać, że nawet przez nową, ale nieszczelną i niedostatecznie ciepłą stolarkę może uciekać od 15 do aż 35% energii cieplnej. Dlatego bardzo ważnym kryterium wyboru okna jest jego parametr termoizolacyjności, oznaczany współczynnikiem przenikania ciepła Uw. Obecnie wymaganym przez przepisy budowlane minimum są okna o współczynniku Uw≤1,1 W/m2K, jednak już od 2021 roku ten wymóg zostanie zaostrzony do 0,9 W/m2K.

 

Dlatego należy już teraz inwestować w okna, które jeszcze przez długi czas będą zapewniać lepszą termoizolacyjność, tym bardziej, że koszty ogrzewania będą w przyszłości rosnąć, wraz z cenami tradycyjnych nośników energii. Duże znaczenie dla trwałości energooszczędnych okien sam system uszczelnień. Oblicza się, że w większości okien uszczelnienia tracą po 7 latach aż 50% swoich właściwości, jednak są już rozwiązania, które pozwalają na przedłużenie żywotności stolarki.

 

 

 20190409 schueco living okna drzwi

Okna i drzwi wejściowe w systemie Schüco LivIng z PVC-U Fot. Schüco

 

W innowacyjnych oknach w systemie Schüco LivIng zastosowano specjalne termozgrzewalne uszczelki z EPDM, które zachowują swoją elastyczność przez cały okres użytkowania. W połączeniu z siedmiokomorowym profilem i odpowiednio dobraną szybą tworzą okna spełniające z nawiązką obowiązujące wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej, a nawet odpowiadające standardom budownictwa pasywnego.

 


Nie zapominaj o bezpieczeństwie
W domu chcemy przede wszystkim czuć się bezpiecznie, a jest to możliwe tylko do takiego stopnia, w jakim chroni nas najsłabszy element w strukturze budynku. Statystyki pokazują, że do ponad 80% włamań dochodzi przez przegrody przeszklone, które stanowią najłatwiejszy do sforsowania element. Jednak to nie szyba jest częścią okna, przy której najczęściej manipulują włamywacze.

 

Zazwyczaj do włamania dochodzi przez wyważenie skrzydła, dlatego bardzo duże znaczenie ma tu rodzaj zastosowanych okuć i profili okiennych wraz z systemowymi wzmocnieniami. O tym, jakie właściwości antywłamaniowe ma okno, informuje klasa „RC”. Certyfikowane Okna z PVC-U w optymalnej dla budownictwa mieszkaniowego klasie antywłamaniowej RC2 opierają się próbie włamania co najmniej przez 3 minuty. To wystarczająca ilość czasu, w którym próby dokonania przestępstwa mogą zauważyć sąsiedzi.

 

W obszarach zamieszkałych włamywacz, któremu nie udaje się przedostać do wnętrza domu w ciągu 60 sekund, najczęściej rezygnuje z dalszych działań. Okno może także samo zaalarmować o próbie włamania i odstraszyć intruza, np. dzięki systemowi dźwiękowego powiadamiania Schüco SoundGuard o natężeniu 100 dB. Urządzenie montowane tuż pod klamką wytwarza alarm dźwiękowy w momencie, gdy czujnik wykryje próby manipulacji.

 

 

 20190409 schueco soundguard okno

Okienny system alarmowy Schüco SoundGuard Fot. Schüco

 

Alternatywnie można zastosować dźwiękowy czujnik zbicia szyby oraz czujniki kontaktronowe sygnalizujące próby otwarcia okna, które współpracują z zewnętrznymi systemami alarmowymi. Poczucie bezpieczeństwa to w dużej mierze także pewność, że nic nam nie grozi w domu, dlatego warto zaopatrzyć okna w dodatkowe zabezpieczenia chroniące np. dzieci przed wypadnięciem, w postaci balustrady czy mocowanego w klamce zamka na klucz, który uniemożliwia odryglowanie okna od wewnątrz.


Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl