Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 05 okladka

 5/2019

wydanie dwujezyczne (pol-ang)

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1

 

swiatszkla 750x240 1  

  

 LiSEC SS Konfig 480x120 

 

 gpd2019 480x100

 

 

Systemy przesuwne dopasowane do wnętrza
Data dodania: 23.04.18

Systemami przesuwnymi z powodzeniem zastąpimy tradycyjne drzwi lub oddzielimy od siebie poszczególne pokoje. Wbrew pozorom, mogą się one świetnie sprawdzić również w niewielkich pomieszczeniach.

 


Choć systemy przesuwne wykonywane są przeważnie z drewna lub drewnianej sklejki, nie jest to jedyna możliwość - alternatywnym rozwiązaniem będzie zastosowanie w roli paneli ozdobnych lub przezroczystych tafli szklanych. Pod względem sposobu użytkowania nie różnią się one jednak od tych drewnianych – szyba porusza się po specjalnej prowadnicy, którą można zamocować do sufitu lub ściany nad otworem drzwiowym.

 

20180409 CDA System przesuwny Terno Micro 80

 System przesuwny Terno Micro 80 – fot. CDA Polska

 


Na to, jaki rodzaj systemu należy wybrać wpływają ilość miejsca, którym dysponujemy na przesunięcie skrzydła, szerokość przejścia jakie ma on zamknąć oraz to, czy ruchoma tafla przesuwna ma pozostać na widoku, czy też będzie chować się we wnęce w ścianie. Jeżeli mamy taką możliwość, jeszcze na etapie projektu warto zastanowić się, czy przesuwny panel ma być schowany, czy też pozostanie na widoku, ponieważ wpływa to na budowę murowanych ścian pomiędzy pomieszczeniami.


Na coraz większą popularność systemów przesuwnych bez wątpienia wpływ ma również szeroki wachlarz możliwości dekorowania szkła. Nie musi być ono przezierne - zamiast tego zastosować można tafle piaskowane lub takie, na których wykonano ozdobny nadruk. Interesującą propozycją będzie także szkło barwione w masie lub tzw. lodowe.

 

 

20180409 CDA  System przesuwny Terno Multi

System przesuwny Terno Multi – fot. CDA Polska

 


Pojedyncze drzwi przesuwne
System przesuwny najczęściej zastępuje standardowe drzwi prowadzące do wybranych pomieszczeń. Jednak w porównaniu do zwykłych drzwi rozwieranych, panel w nim zamocowany może być zdecydowanie szerszy, gdyż osuwa się wzdłuż prowadnicy, po ścianie. Dzięki temu możemy go wykorzystać zarówno w niewielkich pokojach, w których otwarcie standardowych drzwi
o szerokości 100 cm sprawiłoby kłopot, jak i w przestronnych wnętrzach. Warto jednak pamiętać, że na ścianie, po której porusza się ruchome skrzydło, nie powinny znajdować się meble, z którymi mógłby on kolidować.


O wyborze konkretnego systemu, jak i rodzaju szklanego wypełnienia, decyduje również estetyka samego wnętrza, do której powinna być dopasowana jego budowa. Jeżeli zależy nam na tym, aby nie ingerował on w aranżację, lecz subtelnie się w nią wkomponował, najlepszym rozwiązaniem będzie model, którego prowadnica oraz wózki są niskie, jak np. Terno Micro 80 od CDA Polska. Co istotne, jego montaż jest prosty i można go w łatwy sposób schować we wnęce w ścianie.

 

- Alternatywną propozycją będzie system Terno Diva, w którym wózki jezdne nie są schowane za maskownicą, jak ma to miejsce zazwyczaj, ale za dwoma niewielkimi klamrami – podpowiada Joanna Kamuda, dyrektor marketingu i PR w CDA Polska. – Właśnie z uwagi na sposób zakrycia wózków jezdnych będzie on stanowił interesujący element aranżacji – komentuje ekspertka.


Jeżeli jednak preferujemy rozwiązania o bardziej charakterystycznej budowie, doskonałą propozycją będzie system rurowy, w którym wózki jezdne pełnią jednocześnie funkcję dźwigarów. – Rozwiązania takie jak system przesuwny Ragusa z pionowymi dźwigarami stosowane są przede wszystkim w industrialnych wnętrzach, jednak doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w innych stylach, stanowiąc ciekawy element ich aranżacji – dodaje Kamuda.

 

20180409 CDA Kabina prysznicowa wykonana z pomoca systemu przesuwnego Trieste SF40

Kabina prysznicowa wykonana z pomocą systemu przesuwnego np. Trieste SF40  fot. CDA Polska

 


Gdy przejście jest szerokie
Systemy przesuwne mogą pełnić funkcję nie tylko drzwi, ale też mobilnych ścianek działowych. W ten sposób wydzielimy części użytkowe w mieszkaniu, np. miejsce pracy lub garderobę, albo oddzielimy od siebie dwa osobne pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zachowamy modułowość przestrzeni, gdyż w razie potrzeby panele w systemie mogą zostać zsunięte, a przejście ponownie otwarte.


W zależności od wielkości otworu drzwiowego, który chcemy zamknąć, możemy zdecydować się na system, który będzie zsuwał się do jednego boku lub taki, którego panele rozkładają się na dwie strony. – Rozwiązania takie jak system Terno Multi pozwalają na zamocowanie kilku ruchomych tafli szklanych – podpowiada Joanna Kamuda z CDA Polska. – Możliwe jest także połączenie ze sobą dwóch prowadnic, dzięki czemu zamkniemy światło przejścia mierzące nawet 8 m szerokości – dodaje.

 


System przesuwny w łazience
Ciekawym rozwiązaniem w aranżacji łazienki może być wykorzystanie systemu przesuwnego do budowy kabiny prysznicowej czy parawanu na wannie, która będzie dzięki temu pełnić jednocześnie funkcję prysznica - Do montażu takiej konstrukcji warto zastosować niewysoki system, jak na przykład Trieste SF40, w którym szkło przymocowane jest do niewielkich, bardzo subtelnych wózków schowanych za maskownicą mierzącą około 5 cm wysokości – komentuje ekspertka z CDA Polska.

 

Alternatywnym rozwiązaniem będzie elegancki system rurowy np. Verona, wykonany z wysokiej jakości stali w połyskującym wykończeniu. Może on zostać użyty zarówno do stworzenia kabiny narożnej, jak i wnękowej, szczególnie jeśli metraż łazienki jest niewielki.


Choć nie jest to konieczne ani nie wymagają tego przepisy budowlane, warto w systemach przesuwnych wykorzystać szkło hartowane. Ten rodzaj tafli jest bardziej odporny nie tylko na zmiany temperatury, ale również uderzenia czy inne uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu jego codzienne użytkowanie będzie bezpieczniejsze.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik