Aktualne wydanie

2019 02 ss okladka

20181120-V1B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1

 

banner konferencja 04 2019  

  

 lisec SS FastLAne

 

 Mir stekla 2019 480x105 stat eng 

 

baner euroasia pancere550x120

 

 

Sposoby na naturalne światło w domu
Data dodania: 30.05.18

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego latem masz więcej energii i optymizmu, podczas gdy zimą jesteś częściej zmęczony i apatyczny? Twoje samopoczucie w dużym stopniu warunkuje długość dnia i ilość światła słonecznego, które – jak potwierdzają naukowcy – ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Tym samym warto szukać go nie tylko na zewnątrz, ale też w przemyślany sposób wypełnić nim swój dom. Jak to zrobić? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

 

20180522 Urzedowski 1

 


Okno ma znaczenie
W fazie projektowania domu warto zadbać o to, żeby okno znalazło się w każdym z pomieszczeń. Zapewnimy sobie nie tylko właściwe doświetlenie, ale również przełoży się to na oszczędności wynikające z mniejszego zużycia energii elektrycznej. Słońce najmocniej i najdłużej operuje od strony południowej. Tam najlepiej ulokować pokoje dzienne, w których spędzamy najwięcej czasu, takie jak np. salon lub jadalnia.

 

W przypadku okien znaczenie ma również rozmiar. - Przy dobrych parametrach technicznych nie musimy obawiać się, że duże przeszklenia wychłodzą pomieszczenie. Zapewnią natomiast stały i optymalny dopływ światła naturalnego, a przy okazji nadadzą wnętrzom nowoczesny charakter. Przeszklenia zbudowane są zwykle z dwóch lub trzech szyb, a przestrzenie między nimi wypełnia się gazem szlachetnym takim jak argon czy ksenon.

 

20180522 Urzedowski 2

 

Taki zestaw szybowy widocznie podnosi izolacyjność cieplną stolarki – radzi Jarosław Issel, Prezes Zarządu BMK Europe S.A, w którego skład wchodzi marka Urzędowski. Komfort rozmieszczenia okien według indywidualnych potrzeb i upodobań mamy tylko w przypadku, kiedy decydujemy się na budowę domu. W innych sytuacjach, gdy remont nie wchodzi w grę, problem niedostatku światła trzeba rozwiązać na inne sposoby.

 


Drzwi z szybą
Jednym z rozwiązań, sprzyjających wnikaniu światła naturalnego do wnętrza może okazać się wymiana drzwi wewnętrznych z pełnych, na te z szybą. Przeszklone drzwi sprawią, że nasze wnętrza będę wydawały się większe i bardziej przestrzenne. Nie musimy obawiać się przy tej okazji, że ucierpi nasza intymność. Rynek oferuje wiele rozwiązań z szybami mlecznymi, barwionymi lub strukturalnymi, które skutecznie chronią prywatność.

 

Ciemny przedpokój można wyposażyć również w przeszklone drzwi wejściowe. Wiele osób rezygnuje z ich montażu w obawie przed włamaniem, tymczasem stanowią one takie samo zabezpieczenie naszej nieruchomości, co drzwi pełne. – W drzwiach wejściowych stosujemy w standardzie szyby klejone, wzmocnione folią PVB. Jest to pakiet szybowy antywłamaniowy klasy P4. Oznacza to, że są one odporne na rozbicie, a w przypadku spękania szkła, jego elementy pozostają na miejscu. – mówi Jarosław Issel – Szyby o tych samych właściwościach można zastosować również w oknach, dodatkowo podnosząc bezpieczeństwo domu. – dodaje.

 

20180522 Urzedowski 3

 


Lustra
Prostym i szybkim zabiegiem na doświetlenie pomieszczeń jest zastosowanie techniki odbicia. W tym celu można wykorzystać lustrzane elementy wystroju i dekoracji. Pomogą one w rozproszeniu światła i optycznie powiększą pomieszczenie. Jeśli połączymy tę technikę z jasnym kolorem ścian i mebli, efekt będzie bardziej imponujący.

 


Świetliki
Nie zawsze istnieje możliwość zastosowania w pomieszczeniu okien stanowiących źródło naturalnego światła. Jeśli mamy natomiast dostęp do dachu – jest dla nas ratunek. Świetlik to konstrukcja stosowana w dachach skośnych, która łączy specjalnym przewodem otwór w dachu z otworem w suficie. Rura ma właściwości światłonośne i nawet przy wielokrotnym jej wygięciu doświetli ciemne miejsce w domu. Świetlik można traktować jako element wspomagający lub niezależne źródło światła. W drugim z przypadków to rozwiązanie sprawdzi się w małych wnętrzach, typu łazienka, toaleta lub garderoba.

 

www.urzedowski.pl