Bez wątpienia oszczędność energii, wymuszona z jednej strony troską o ekologię, a z drugiej rosnącymi cenami paliw, jest jednym z najważniejszych kierunków dzisiejszego budownictwa. O ile w domach nowo budowanych, dzięki dostępności coraz lepszych rozwiązań materiałowych i instalacyjnych, dość łatwo jest osiągnąć satysfakcjonujący standard energetyczny – o tyle w istniejących budynkach mamy z tym często problem. Z pomocą przychodzi kompleksowa termomodernizacja budynku.

 20180709KRISPOL

 

Jaki jest optymalny zakres termomodernizacji budynków mieszkalnych?
Aby mówić o realnych oszczędnościach na ogrzewaniu i o poprawie komfortu mieszkańców, nie można ograniczyć się do jednostkowych poprawek, jak docieplenie balkonu czy uszczelnienie okien. Termomodernizacja to złożony proces, obejmujący wiele czynników budowlanych i uwzględniający wzajemne ich powiązania – uszczelnienie ościeży może spowodować kłopoty z wentylacją, a wymieniony kocioł nie dogrzeje budynku, jeśli nie docieplimy ścian i dachu. Całość powinna być starannie przemyślana i zaprojektowana. Duże znaczenie dla zakresu prac ma oczywiście stan budynku i budżet, jaki planujemy przeznaczyć na remont. W jednych domach wystarczy wymiana okien, inne będą wymagały gruntownego remontu.

 

 

20180709KRISPOL6
Fot. Rolety są czynnikiem wspomagającym minimalizowanie strat energii, a przy tym dodatkowo chronią przed włamaniem (fot. KRISPOL)

 

 

 

Które kwestie są kluczowe dla uzyskania jak najlepszego efektu końcowego?
Przede wszystkim należy wymienić okna i drzwi. To przez nie ucieka z domu najwięcej cennej energii, co spowodowane jest z jednej strony nieszczelną konstrukcją, a z drugiej nieprawidłowym montażem. Nowa stolarka praktycznie od razu poprawia odczuwalny komfort cieplny.

 

Z pewnością nie unikniemy docieplenia dachu i ścian – dodatkową korzyścią tego zabiegu jest nowy wygląd budynku. W domu sprzed kilkudziesięciu lat na pewno powinniśmy rozważyć wymianę albo choćby przeróbkę instalacji. Stare piece i kotły o niskiej sprawności to szkodliwi dla środowiska pożeracze energii. Warto też zadbać o docieplenie fundamentów lub ścian piwnic, często spotykanych w starszych domach. Ich odkopanie pozwoli przy okazji sprawdzić stan izolacji przeciwwilgociowej.

 

 

20180709KRISPOL5

Fot. Dobrze jest zdecydować się na okna, drzwi, bramę i rolety od jednego producenta, najlepiej razem z autoryzowaną ekipą montażową (fot. KRISPOL)

 

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – czy warto montować rolety?
Na pewno warto to rozważyć. Rolety są ważnym czynnikiem poprawiającym efektywność energetyczną. Stanowią dodatkową ochronę przed stratami ciepła, bo zasunięte na noc tworzą w ościeżu bufor termiczny. Ich pancerz przydaje się również w upalne dni, przyjemnie zacieniając wnętrze i nie dopuszczając do jego przegrzewania. Termomodernizacja domu to dobra okazja do zamontowania rolet, zwłaszcza podtynkowych. Można wtedy całkowicie lub przynajmniej częściowo ukryć rolokasety w grubości dokładanego ocieplenia.

20180709KRISPOL3

 

20180709KRISPOL4

 

 

Jaka powinna być kolejność prac przy termomodernizacji budynku?
Najlepiej zacząć od instalacji i ewentualnych prac remontowo-budowlanych związanych z konstrukcją budynku. W drugim etapie należy zamontować okna, drzwi i bramę garażową. Aby trwale uchronić ościeża przed powstaniem nieszczelności, należy zastosować specjalne taśmy rozprężne albo trójwarstwowy system montażu, czyli pianka poliuretanowa jako izolacja termiczna oraz osłona z taśmy paroprzepuszczalnej na zewnątrz i paroszczelnej od środka.

 

Dopiero po osadzeniu i uszczelnieniu elementów stolarki możemy przystąpić do ocieplania i wykończenia elewacji – inaczej nie zdołamy prawidłowo wykończyć ościeży, gdzie termoizolacja powinna częściowo zachodzić na ramy, osłaniając ich styki z murem (lub ściśle dolegać do ram w przypadku ciepłego montażu w warstwie termoizolacji). Nad oknami musimy pamiętać o zostawieniu miejsca na rolokasety, a same rolety osadzamy na końcu.

 

20180709KRISPOL2

 

20180709KRISPOL1

 

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.