Wymiana elementów stolarki otworowej to nieodzowna kwestia w zasadzie każdego procesu termomodernizacyjnego. Stare okna, nawet te sprzed kilkunastu lat, to olbrzymie mostki termiczne. Szacuje się, że tracimy przez nie nawet 30% generowanego w domu ciepła. Wydostaje się ono przez nieszczelności w samej konstrukcji okien – w profilach i w miejscu osadzenia szyby – nie napotyka też zbytniego oporu na pakietach szybowych, z których najprawdopodobniej już dawno ulotnił się gaz.

 

20180709KRISPOL2

 

Najwięcej strat notuje się w strefie wokółokiennej. Dawniej nie przywiązywano wagi do poprawnego szczelnego montażu, w najlepszym wypadku dbano o stabilność mocowania, a przestrzeń między ramą i murem co najwyżej wypełniano pianką poliuretanową, która po latach nie pełni już spodziewanej funkcji termoizolacyjnej.

 

 

Termomodernizacja domu – co dają nowe okna i drzwi?
Nowa stolarka otworowa nie pozwala na niekontrolowane wpuszczanie zimnych podmuchów do środka ani wywiewanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Poza tym, że okna wreszcie mogą być poprawnie, szczelnie zamontowane, mają kilkakrotnie niższy współczynnik przenikania ciepła – Uw najcieplejszych okien bywa nawet mniejsze niż 0,8 W/(m2.K).

 

To ogromna różnica w stosunku do starych okien, odczuwalna zarówno w codziennym komforcie mieszkańców, jak i w rachunkach za ogrzewanie. Skąd takie parametry? Profile okienne są ciepłe, szerokie i wyposażone w dodatkowe uszczelki, chroniące przed przewiewaniem. Nowoczesne dwukomorowe pakiety szybowe mają bardzo niską przewodność cieplną (na poziomie Ug = 0,5 W/(m2.K)), a do tego są głęboko i szczelnie osadzone w skrzydle. Znacznie trwalszy jest też gaz szlachetny wypełniający ich komory.

 

20180716KRISPOL


Poza bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, nowe pakiety szybowe mają korzystny współczynnik pozyskiwania energii słonecznej, która pozwala znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie w jesienne, a nawet zimowe dni (fot. KRISPOL)

 

 

Wymiana bramy garażowej – czy jest konieczna?
Garaż, dawniej traktowany po macoszemu, obecnie pełni w domu ważną funkcję użytkową. Korzystamy z niego nie tylko jako z miejsca postojowego, ale często również wyposażamy w półki do przechowywania sezonowego sprzętu sportowego czy ogrodowego albo przeznaczamy na warsztat. Podczas termomodernizacji budynku bardzo często łączymy go z domem wewnętrznymi drzwiami. Sam płaszcz bramy stanowi też mocno zaakcentowany element wyremontowanej elewacji.

 

20180709KRISPOL5


Dobra, ciepła, szczelna, bezpieczna i… ładna brama garażowa jest nieodzownym elementem termomodernizowanego budynku (fot. KRISPOL)

 

 

Na co zwrócić uwagę podczas prac?
Kluczową kwestią podczas termomodernizacji budynków mieszkalnych jest staranność ekipy wykonawczej. Zatrudniajmy wiarygodnych, najlepiej polecanych przez producentów wykonawców i nie bójmy się weryfikować ich kwalifikacji. Zadbajmy też o jakość produktów, wybierajmy stolarkę pochodzącą od sprawdzonego producenta, nie oszczędzajmy na materiałach uszczelniających. I upewnijmy się, że całość jest zamontowana poprawnie, czyli stabilnie i szczelnie.

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.