Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 09 okladka

 

       9/2019

 

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

VITRUM Swiat Szkla Web

 

ift 480x105px RFT19 engl 

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

 

Innowacyjne technologie produkcji szyb zespolonych wkrótce w Polsce
Data dodania: 12.12.08
     Tegoroczne Międzynarodowe Targi Technologii Szkła Glasstec 2008, jak zresztą zakładano przed ich rozpoczęciem, stały się miejscem prezentacji przede wszystkim energooszczędnych produktów ze szkła i ich zastosowania, najnowszych technologii obróbki i produkcji szyb zespolonych, jak również innowacji w dziedzinie szkieł technicznych. Nie sposób opisać tu wszystkich wystawianych nowości, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na miłą niespodziankę, jaka zastała nas w Düsseldorfie.

    Jeden z największych producentów automatycznych linii do produkcji szyb zespolonych, firma FOR.EL. S.p.A z Włoch, zaprezentowała na swoim stoisku, najnowocześniejszą, w pełni automatyczną linię, z niestosowanymi do chwili obecnej w Polsce rozwiązaniami technologicznymi, z użyciem ramki dystansowej Super Spacer. Prezentowana linia została wykonana na zamówienie dla krajowego producenta szyb zespolonych, firmy GLASS PRODUKT Sp. z o.o. z Gliwic, która już na dniach rozpoczyna produkcję w pełni innowacyjnych zespoleń, będących podstawą do produkcji najnowocześniejszej stolarki otworowej. Nim jednak na stałe zagoszczą w naszych domach szyby zespolone z ramką Super Spacer, zobaczmy, czym charakteryzują się te nowoczesne wkłady szybowe.

     Wystawiana linia produkcyjna różni się nieco od znanych nam do tej pory maszyn do produkcji szyb zespolonych. Produkcja zaczyna się od procesu mycia szkła wodą o określonych parametrach, których utrzymanie gwarantują najnowsze systemy osmotyczne. Pierwszy robiący wrażenie element, to system laserowej kontroli jakości optycznej szkła wyjeżdżającego z myjki. Jest to zminimalizowana wersja znanego do tej pory tylko z najnowocześniejszych hut szkła urządzenia, wychwytującego wtrącenia, zarysowania i zanieczyszczenia na szkle. Takie rozwiązanie w pełni wyklucza użycie do procesu zespalania formatki posiadającej jakiekolwiek defekty. Co więcej, formatki przed zespoleniem rozładowywane są elektrostatycznie, co uniemożliwia im przyciąganie kurzu i drobnych pyłów. Gotowe szkło trafia na stację nakładania ramki Nowa ramka Super Spacer, nawinięta niekonwencjonalnie na bęben przypominający wielką szpulę, elastycznie rozwija się i nakłada perfekcyjnie wokół krawędzi szkła o najróżnorodniejszych, skomplikowanych kształtach.

W cyklu produkcyjnym nie widać też sita molekularnego i tradycyjnego butylu. Okazuje się, że osuszacz przestrzeni międzyszybowej znajduje się w strukturze pianki, z której wykonana jest ramka, zaś samoprzylepna warstwa kleju, zapewniająca sklejenie i uszczelnienie styku ramki ze szkłem, nałożona jest fabrycznie podczas produkcji Super Spacer. Formatki szkła opatrzone nowoczesną ramką trafiają do prasy, gdzie nastąpi ich zespolenie i napełnienie gazem szlachetnym. Stamtąd szkło w postaci jedno-, bądź dwukomorowych zespoleń, osiągających niebagatelne wymiary do 2500x5000 mm, trafia na automat do uszczelnień wtórnych. Tutaj znowu zaskoczenie, bo zamiast znanego wszystkim z produkcji szyb zespolonych poliuretanu bądź polisulfidu, trafiamy na nowoczesny hotmelt, który już kilkanaście minut po nałożeniu pozwala na wykorzystanie szyby zespolonej w dalszej produkcji stolarki okiennej.

     Co różni szybę zespoloną wykonaną w takiej technologii, od znanych nam nie od dzisiaj tradycyjnych wkładów szybowych? Otóż, najnowsze zespolenia wykonane w oparciu o ramkę Super Spacer, posiadają najlepszą termoizolację pozwalającą polepszyć termoizolację okna o 0,2 uw. Dzięki nowej technologii produkcji szyb następuje podwyższenie dźwiękochłonności o 2 dB, eliminacja kondensacji pary wodnej o +5-8oC na krawędzi, eliminacja ucieczki gazu przez otwarte narożniki i redukcja napięć na spoinach krawędzi szyb, co uniemożliwia ich rozszczelnienie w niektórych warunkach. Ponadto nowa ramka posiada estetyczny wygląd i trwałe kolory oraz długotrwałą wytrzymałość i szczelność połączenia. Szyby zespolone w tej technologii jako jedyne z niewielu posiadają tzw. hurrican test, który pozwala na ich stosowanie na wysokich kondygnacjach, bez obawy o ich zniszczenie bądź rozszczelnienie.

     Jak więc widać lista zalet innowacyjnych szyb zespolonych jest niemała. Warto także dodać, że wprowadzenie najnowszej technologii produkcji szyb zespolonych, przyczyni się do obniżenia kosztów produkcji, wzrostu wydajności, ale co najważniejsze, wprowadzenia produktu odpowiadającemu najnowszym wytycznym konferencji w kioto, czyli redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jesteśmy przekonani, że wprowadzenie tej technologii na rynek polski, przyczyni się nie tylko do poprawy jakości produkowanych szyb zespolonych, ale w konsekwencji do zdecydowanej poprawy jakości okien oraz do ochrony naszego środowiska.
Mariusz Kempka
GLASS PRODUKT
 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik