Smog to problem, który powraca co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego. Jego obecność oraz szkodliwe działanie możemy zauważyć i odczuć nie tylko na zewnątrz.

 

Zanieczyszczenia przenikają także do domu. Niewidzialne dla oka związki docierają do środka przez okna lub drzwi, a także wtedy, gdy wietrzymy pomieszczenia. Są jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym możemy chronić się przed tym zagrożeniem.

 

20190101fakro Fotolia smog


W Polsce zimą trudno o czyste powietrze. Smog jest problemem nie tylko dużych miast – borykają się z nim także mieszkańcy mniejszych miejscowości oraz wsi. Źródło zanieczyszczeń stanowi sektor komunalny, m.in. przemysł, transport, energetyka i rolnictwo, a przede wszystkim, tzw. niska emisja pochodząca z gospodarstw domowych, w których do ogrzewania wykorzystywane są słabej jakości paliwa, odpady i śmieci.

 

20190101fakro infografika


Smog zagraża naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Najbardziej niebezpieczne dla człowieka są zawieszone w powietrzu pyły, których średnica nie przekracza 2,5 μm.

 

Przenikają one swobodnie do płuc i krwiobiegu, dlatego są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych oraz ludzi cierpiących na choroby układu oddechowego i krwionośnego.

 

20190101fakro Markiza filtrujaca VMZ INNOVIEW cleanAir


Zielone sposoby na zanieczyszczenia
Jakość powietrza możemy regularnie sprawdzać na specjalnych stronach internetowych oraz poprzez aplikacje informujące o obecności szkodliwych pyłów. Gdy zanieczyszczenie osiąga wysoki poziom, najlepiej unikać aktywności na zewnątrz i pozostać w domu. Trzeba jednak pamiętać, że również powietrze wewnętrzne nie jest pozbawione szkodliwych substancji. Nawet jeśli mamy szczelne okna i drzwi, to i tak smog może przedostać się do środka.

 

20190101fakro Ramka antysmogowa cleanAir


W walce o czyste powietrze, warto wykorzystać rośliny, które filtrują powietrze i poprawiają jego jakość. Potrafią one wychwytywać niebezpieczne związki i rozkładać je na drodze metabolicznej. Co najmniej pięć roślin w pomieszczeniu zagwarantuje efektywne wyeliminowanie toksyn. Jakie gatunki roślin sprawdzają się najlepiej? Specjaliści polecają przede wszystkim bluszcz, skrzydłokwiat i paprotkę. Jeśli mamy dostateczną ilość miejsca, możemy udekorować wnętrze zielistką oraz palmą bambusową. Im więcej kwiatów, tym skuteczniejsze będzie oczyszczanie.

 

20190101fakro Ramka antysmogowa cleanAir zima


Zdrowe wietrzenie
Przebywanie w regularnie wietrzonych pomieszczeniach poprawia nasze samopoczucie oraz zwiększa koncentrację. Zapobiega również rozwojowi wilgoci, pleśni i grzybów we wnętrzach. W okresie zimowym często zapominamy jednak o tej czynności, uważając, że zbytnio wyziębimy pomieszczenia, a do środka dostanie się smog. Prawidłowe wietrzenie domu lub mieszkania zimą powinno być krótkie i intensywne – trwać do 10 minut, co sprawi, że powietrze zostanie szybko wymienione. Jeżeli grzejniki wyposażone są w zawory termostatyczne, przed otwarciem okna należy je zakręcić.


Co jednak z zanieczyszczeniami, które w trakcie wietrzenia, wraz z życiodajnym tlenem dopływają do pomieszczeń? Aby się przed nimi uchronić, w oknach można wykorzystać specjalne markizy i ramki antysmogowe. – Przeznaczona do samodzielnego montażu ramka zbudowana jest z profili aluminiowych, w których szczelnie zamontowana została membrana z nanowłókien. Skutecznie zatrzymuje ona cząsteczki szkodliwych substancji zawartych w smogu i spalinach, a także powodujące alergie pyłki roślin, kurz i owady – mówi Wojciech Chronowski, ekspert marki FAKRO, która ma w swojej ofercie produkty antysmogowe cleanAir. Obok ramki, można także skorzystać z markizy filtrującej o takim samym działaniu.

 

20190101fakro Fotolia smog


- Dzięki produktom cleanAir, możemy bez obawy otworzyć okno i zapewnić napływ przefiltrowanego powietrza do wnętrza. Szczególnie ważne jest to teraz – zimą, gdy sezon grzewczy znacząco wpływa na zanieczyszczenie powietrza – wówczas smog jest największy, a stężenie szkodliwych substancji często przekracza dopuszczalne normy – dodaje ekspert.


Około 90 procent czasu spędzamy w budynkach, dlatego też jakość powietrza wewnętrznego ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Aby poprawić jego stan, należy pamiętać o zastosowaniu „zielonych filtrów” w postaci roślin doniczkowych oraz regularnym wietrzeniu. Przynosi ono wiele korzyści, pod warunkiem, że zadbamy o to, by wraz z tlenem do wnętrza nie dostawały się szkodliwe substancje.

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.