Zima to czas, gdy temperatury spadają poniżej zera, a co za tym idzie zaczynamy coraz mocniej ogrzewać nasze domy.

 

Niestety nie wpływa to korzystnie na jakość powietrza, a w konsekwencji również na nasze zdrowie.

 

Najwięcej zanieczyszczeń w atmosferze występuje na obszarach dużych miast i terenów stricte przemysłowych. O czym mowa? O smogu, który w Polsce z roku na rok jest coraz większy.

 

20190102smog shutterstock 1011681910

 

Czym jest?
To efekt działań człowieka. Przypomina mgłę, jednak nie ma z nią nic wspólnego. Jest chmurą zawierającą wiele szkodliwych substancji (m.in. tych wydobywających się z pieców), pyły i gazy z ośrodków przemysłowych czy spaliny samochodowe. W połączeniu z bezwietrzną pogodą i dużą wilgotnością powietrza kumuluje się nad miastami.

 

O jego niebezpieczeństwie mówi się ostatnio dużo, a Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Polsce wprowadził nawet normy dla pyłów na trzech poziomach:

- poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy). Informuje nas o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wpływa znacząco na pogorszenie stanu naszego zdrowia,
- poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy). Oznajmia, że jakość powietrza jest bardzo zła i należy ograniczyć aktywność na powietrzu,
- poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy). Norma przekroczona sześciokrotnie oznacza bezwzględny zakaz przebywania na powietrzu.

 

20190102smog shutterstock 598684769

 

Polska na tle Europy
Zarówno w poprzednich latach, jak i obecnie, Polska nie ma się czym chwalić. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w rankingu poziomu zanieczyszczeń, na tle całej Europy zajmujemy drugie miejsce zaraz za Bułgarią. Aż 36 polskich miast ma przekroczone normy! Poziom nieczystości w powietrzu systematycznie wzrasta, zamiast się zmniejszać, a najwięcej zanieczyszczeń pochodzi głównie z gospodarstw domowych.

 

Katowice, stolica polskiego zagłębia węglowego, to jedno z miast z najgorszym powietrzem. Życie tutaj jest równoznaczne z wypalaniem rocznie 1711 papierosów – pisze autor reportażu z Górnego Śląska w szwedzkim dzienniku "Dagens Nyheter".

 

Jak możemy wpłynąć na zmniejszenie smogu?
Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na działania, które podejmujemy na co dzień. O tej porze roku każdy pali w piecu. Skontroluj jego stan. Stary sprzęt stwarza zagrożenie i emituje do atmosfery dużo więcej zanieczyszczeń, niż nam się wydaje.

 

Wymiana na nowy, zgodny z narzuconymi standardami, na pewno znacząco wpłynie na poprawę jakości powietrza i nasze bezpieczeństwo.

 

Mniej wymagającym działaniem, ale równie skutecznym, jest regularne czyszczenie pieca i komina z sadzy.

 

Zmniejsza to znacznie przedostawanie się szkodliwych pyłów do atmosfery. Zwróć uwagę także na to, czym ogrzewasz mieszkanie. Wiele osób pali śmieci, które nie powinny być utylizowane w ten sposób.

 

Węgiel także nie jest dobrym materiałem do palenia w piecach, stąd wspomniana wcześniej opcja wymiany.

 

Piece gazowe lub pompy ciepła są lepszym rozwiązaniem. Zrezygnuj z auta, skorzystaj z komunikacji miejskiej. Im mniej pojazdów na drodze, tym mniej spalin w atmosferze.

 

Ciepłe sztuczki

Termomodernizacja mieszkania to kolejny sposób na zwalczanie smogu. Są na to łatwe sposoby, niewymagające dużego nakładu finansowego – można na przykład wykorzystać maty do grzejników, które izolują i odbijają ciepło grzejnika do wnętrza pomieszczenia.

 

Dzięki temu nasz grzejnik nie ogrzewa ściany zewnętrznej, a my oszczędzamy energię. Istnieją także specjalne tynki i maty ocieplające ściany.

 

Warto także zwrócić uwagę na farby, które mają termoizolacyjną funkcję. Zatrzymują ciepło w pomieszczeniach zimą, przez co możemy trochę przykręcić grzejniki – Farba Termointeligentna CIQ to produkt o przedłużonej trwałości, wykonany w wysokiej jakości technologii.

 

Oprócz właściwości termoizolacyjnych są odporne na grzyby i pleśń. – mówi Waldemar Sas, Brand Manager Farby Termointeligentnej CIQ.

 

Gdyby każdy zastosował chociaż jedną z wymienionych tutaj wskazówek, przyczyniłby się w minimalnym stopniu do poprawienia jakości powietrza, którym oddychamy.


Więcej: www.termointeligentna.pl
www.osiedle-rozalin.pl

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.