Aktualne wydanie

2019 09 okladka

 

       9/2019

 

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

 ift 480x105px RFT19 engl 

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

 

Jak kupować nowoczesne okna?
Data dodania: 25.05.11
Najnowocześniejsze okna są bardzo zaawansowaną konstrukcją technologiczną, będącą efektem prac zespołów doświadczonych inżynierów. Obecnie wybór modeli jest na tyle szeroki, że warto dopasować okna do konkretnych nieruchomości i wymagań poszczególnych projektów. W tym celu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pozwolą oknom połączyć funkcjonalność z designem.

Image 

W którym miejscu domu
Na to, gdzie okna będą się znajdować w nieruchomości, nie zawsze mamy wpływ, ale czasem nawet zakupiony gotowy projekt można modyfikować. Pamiętajmy zatem, że większość okien powinna znajdować się od strony południowej oraz wschodniej i zachodniej.

-Duża powierzchnia okien od strony południowej w wyraźny sposób przekłada się na lepszy bilans energetyczny budynku oraz, co niemniej ważne, większy komfort korzystania z nieruchomości ze względu na lepsze naświetlenie – mówi Dariusz Olszewski, specjalista z IFTM Internorm - Większe nasłonecznienie, które sprawdza się w chłodniejsze dni, może być problematyczne w gorącym, słonecznym okresie. Nie należy się tego obawiać.

Image

-Przed nadmiernym upałem ochroną są specjalne ochrony przeciwsłoneczne w postaci zewnętrznej żaluzji, modelu Raff-S w wersji pod tynk. Odcina ona nadmiar słońca i dodatkowo chroni naszą prywatność. Okna są też przystosowane do montażu systemu ochrony przed owadami – dodaje specjalista IFTM Internorm.

Warto przy tym zaznaczyć, że w celu osiągnięcia najlepszych właściwości okien i minimalizacji mostków cieplnych, okna montowane są w warstwie ocieplenia. Trzeba mieć to na uwadze planując budowę zarówno w zakresie harmonogramu prac, jak i ściśle technicznych aspektów, ponieważ decydując się na dodatkowy montaż żaluzji lub rolet, należy zapewnić odpowiednią grubość ocieplenia.

Image

Okna ciepłe i ciche
Kiedy wiemy już, gdzie okna będą się znajdować należy dobrać ich parametry do wymagań nieruchomości. Tak aby optymalnie zadbać o bilans energetyczny budynku i komfort mieszkańców.

W dzisiejszych czasach kluczowym parametrem okiennym jest izolacyjność cieplna okien, ponieważ aż 25% strat energii w budynku związane jest z oknami.

-Izolacyjność termiczna okien wiąże się ze współczynnikiem przenikalności cieplnej okna  i zależy od materiałów i technologii, z których wykonano okno. Określa się ją współczynnikiem Uw,, który mówi ile ciepła ucieka z budynku przez okno. Im jest on niższy tym okno jest bardziej energooszczędne – tłumaczy Dariusz Olszewski

Image

Ważne aby sprawdzić parametr Uw dla całego okna (litera „w” pochodzi od angielskiego słowa window, czyli okno) , ponieważ zdarza się, że niektórzy producenci podają jedynie Ug („g” od ang. glass) , czyli parametr przenikalności cieplnej samej szyby. Zestawy szybowe wyróżniają się niższą przenikalnością cieplną niż całe okno, a to może wprowadzić potencjalnego nabywcę w błąd.

Kiedy parametr Uw jest niski (poniżej 1 W/m2K) mówimy o oknach energooszczędnych. Ich najbardziej zaawansowaną formą, znajdująca zastosowanie w opracowanym w Niemczech standardzie budownictwa pasywnego są okna pasywne.

Image

-Aby okno można było nazwać pasywnym, jego Uw musi być niższe niż 0,8 W/m2K, co potwierdza stosowny certyfikat Instytutu Domu Pasywnego w Darmstadt. Decydując się na budowę domu pasywnego, zyskujemy olbrzymie oszczędności w zużyciu energii ¬– mówi specjalista IFTM Internorm

Drugim szczególnie ważnym dla komfortu użytkowania budynku parametrem jest izolacyjność akustyczna. Wyraża się go w decybelach – im wyższa ich wartość, tym mniej hałasu dotrze do wnętrza budynku.
-Izolacyjność akustyczna zależy bezpośrednio od zastosowanych materiałów do konstrukcji okna, szczelności ramy i oszklenia. Dobrze izolujące akustycznie okno jest ważnym orężem w walce z wszechobecnym hałasem – mówi Dariusz Olszewski

Modne okna
Nie tylko parametry użytkowe okien maja znaczenie. Dla wielu z nas równie istotny jest wygląd okna, szczególnie, że w nowoczesnej architekturze stolarka otworowa jest mocno akcentowana.
-Nasze okna dają olbrzymie możliwości, ponieważ są dostępne w siedmiu różnych wzorach stylistycznych, co pozwala na dobranie designu okna do stylu budynku. Może być nowoczesne w stylu dla nowych budynków, lub bardziej klasyczne np. do restaurowanej kamienicy – dodaje przedstawiciel Internorm

Zaawansowana konstrukcja
Gdy już wiemy, czego możemy oczekiwać od okien, czas sprawdzić jakie mamy możliwości. Do najnowocześniejszych i zaawansowanych technologicznie okien należą okna PVC pokryte aluminiową nakładką oraz okna drewniano-aluminiowe. Dzięki zastosowaniu aluminium są wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne.

-W naszych oknach drewno lub PVC i aluminium uzupełniane są specjalną pianką termoizolacyjną, która gwarantuje doskonałe parametry izolacyjne ¬– dodaje Dariusz Olszewski

Prawidłowy montaż i gwarancja
Funkcjonalność i trwałość okien zależą w dużym stopniu od zastosowanego montażu. W przypadku okien energooszczędnych i pasywnych należy stosować tzw. warstwowy montaż ciepły. Zakup energooszczędnych lub pasywnych okien ma sens, wtedy, gdy zapewnimy im właśnie taki montaż. Równie ważna jest kwestia gwarancji. Producent udzielający wieloletniej gwarancji poświadcza jakość swoich produktów.

-Nasze okna są skomplikowanymi konstrukcjami, ale bynajmniej nie przekłada się to na ich zawodność. Wszystkie okna i drzwi obejmujemy 10 letnią gwarancją, która w połączeniu z właściwym montażem, przekłada się na wieloletnie i bezproblemowe użytkowanie okien ¬– mówi specjalista Internorm

Jak zatem widać przy zakupie okien należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, tak aby móc w pełni korzystać z ich funkcjonalności przez lata. Warto zatem przeanalizować poszczególne parametry i wybrać te okna, które najlepiej będą spełniać nasze oczekiwania.

Image

więcej informacji: www.internorm.pl i www.okna-pasywne.pl