Image

fot. Pilkington 

Drugi etap inwestycji, nazywanej także Millennium Park, składa się z trzech budynków (B, C i D) o całkowitej powierzchni 35 860 m2. Obiekt położony jest nieopodal centrum stolicy, u zbiegu ulic Żaryna i Biały Kamień, w bliskim sąsiedztwie jednego z piękniejszych parków Warszawy – Pól Mokotowskich.

Jego charakterystyczną cechą jest kamienno-szklana elewacja w odcieniach czerni i zieleni. Uzyskany efekt podkreśla biznesowy charakter obiektu, jednocześnie wyróżniając go spośród otaczających budynków mieszkalnych osiedla Eko-Park.

„Budynek biurowy musi być przede wszystkim efektywną i przyjazną dla użytkowników maszyną do pracy” – mówi Marek Kuryłowicz z pracowni Kuryłowicz & Associates. „Forma architektoniczna, dobór materiałów i rytmika elewacji z jednej strony nawiązywała do pierwszego etapu, a z drugiej była naszą odpowiedzią na zadanie inwestora, który szukał eleganckich i ponadczasowych rozwiązań.

Stonowana kolorystyka i rytmiczne podziały elewacji połączone we współczesny sposób miały budować prestiż głównego najemcy budynku – banku Millennium”.

Image

fot. Pilkington 

Aby uzyskać zamierzony efekt zdecydowano, że dominującymi materiałami elewacji będą kamień i szkło. Zastosowane przeszklenia pozwalają wpuścić do budynków biurowych maksymalną ilość światła. Oprócz tego przyczyniają się do energooszczędności kompleksu biurowego. W fasadach i oknach budynków wykorzystano szyby zespolone Pilkington Insulight™ Sun wykonane z wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego o właściwościach niskoemisyjnych, jakim jest Pilkington Suncool™ 50/25.

Użycie tego szkła zapewnia wysoką przepuszczalność światła, niską przepuszczalność energii słonecznej (niski współczynnik g) oraz niski współczynnik przenikania ciepła Ug = 1,0 W/m2K. To energooszczędne rozwiązanie pozwala latem chronić pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem się od słońca (zmniejsza zapotrzebowanie na chłodzenie), a zimą – przed utratą ciepła do otoczenia.

Ze względu na wielkość szyb i związane z tym wymagania statyczne, w przeszkleniach zewnętrznych wykorzystano szkło o grubości 8 mm. Duża wysokość przeszkleń okiennych w fasadach biurowca, od podłogi do sufitu, sprawiła, że ze względów bezpieczeństwa konieczne było użycie szkła laminowanego. Jest ono odporne na uderzenie a w przypadku stłuczenia pozwala zredukować ryzyko zranienia.

Image

fot. Pilkington 

W obiekcie zastosowano szkło laminowane Pilkington Optilam™ Clear o grubości 8,8 mm – w szybach węższych oraz szkło laminowane Pilkington Optilam™ Clear o grubości 10,8 mm – w szybach szerszych. To rozwiązanie pozwoliło uniknąć dodatkowych zabezpieczeń w postaci barierek, pozwalając uzyskać wyjątkowy efekt architektoniczny.

Szczególne normy bezpieczeństwa musiały spełniać także przeszklenia na poziomie parterów i w pawilonach usługowych. Tam projekt wymagał zastosowania szkła antywłamaniowego spełniającego wymagania klasy P4A. Dlatego, w zależności od wielkości przeszklenia, wykorzystano szkło laminowane Pilkington Optilam™ Clear 9,5 lub 11,5.

Część przeszkleń obiektu została wykonana w technologii szklenia strukturalnego. Przeszklenia strukturalne wykorzystano m.in. w oknach wychylnych, a także w części parterów. Na szczególną uwagę zasługują szklane narożniki, w których wykorzystano strukturalne szyby zespolone ze stopniowanym brzegiem.

Image

fot. Pilkington 

Jednym z kluczowych założeń twórców projektu, nawiązującym także do pierwszego etapu inwestycji, było wkomponowanie w zabudowę terenów zielonych. Pomiędzy budynkami biurowymi powstał ogólnodostępny pokryty trawą i ozdobnymi roślinami plac. Natychmiast stał się on miejscem spotkań zarówno pracowników biurowych jak i mieszkańców osiedla, którzy przesiadują w zlokalizowanych na parterze obiektu restauracjach i kawiarniach.

„Na dużej części placu wije się zygzakiem wyłożona drewnem, podświetlona od dołu ścieżka, będąca źródłem rozrywki dla biegających wokół dzieci” – dodaje Marek Kuryłowicz. „Cieszy nas bardzo to, że ten centralny placyk stał się czymś więcej, niż tylko pustą przestrzenią oddzielającą poszczególne gmachy biurowe”.

Całość zastosowanych w kompleksie rozwiązań czyni obiekt eleganckim i bezpiecznym dla pracowników, pozwalając jednocześnie zachować równowagę z otoczeniem. Harmony Office Center II zapewnia pracownikom wyjątkowy komfort kontaktu z zielenią, praktycznie niespotykany już w centrum miasta.

Image

fot. Pilkington 

 

Zastosowane produkty
Pilkington Insulight™ Sun
Pilkington Suncool™ 50/25
Pilkington Optilam™

Adres
Warszawa, ul. Stefana Żaryna/Biały Kamień
 
Powierzchnia przeszkleń
5 200 m²
 
Typy budynków
Biurowiec
 
Architekt
Kuryłowicz & Associates: prof. Stefan Kuryłowicz, arch. Jacek Syropolski,
arch. Zofia Mamińska, arch. Bartłomiej Sabela, arch. Magdalena Rostowska,
arch. Piotr Wilbik.
 
Wykonawca
Aluprojekt
 
Data realizacji projektu
2010

 

Więcej informacji o obiekcie znajduje się na stronie:
http://www.pilkington.com/projectreferences/singlecasestudy.aspx?language=Polska&country=Polska&ref=PL0105

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.