Aktualne wydanie

2019 02 ss okladka

edgetech 20190225-V1B-BANNER-160x600-PL-Mir-SteklaEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1

 

banner konferencja 04 2019  

  

 lisec SS FastLAne

 

 Mir stekla 2019 480x105 stat eng 

 

 gpd2019 banner

 

Uczniowie Mechanika odkrywają moc wody
Data dodania: 15.03.12

Grupa JetSystem w Elblągu jest partnerem technologicznym w projekcie edukacyjnym dla uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych. Projekt, którego organizatorem jest Urząd Miejski w Elblągu, dotyczy technologii cięcia strumieniem wodnym. Przez najbliższe cztery miesiące 22 uczniów „Mechanika” pozna historię cięcia wodą, zasady funkcjonowania waterjetów oraz obsługę oprogramowania sterującego tymi maszynami.

 

Technologia cięcia wodą jest obecnie jedną z najnowszych, najbardziej uniwersalnych i najszybciej rozwijających się technik obrabiania różnych materiałów – od stali, po kamień, szkło, tworzywa sztuczne czy drewno. To powoduje, że również w Polsce pojawia się zapotrzebowanie na dobrze przygotowanych specjalistów, znających tą dziedzinę technologii.

 

 

 

Image

fot. MAXIEM 

 

Dlatego z inicjatywy Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Grupy JetSystem 22 uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych poznaje wszystkie tajniki dotyczące funkcjonowania maszyn do cięcia wodą – popularnych waterjetów. Wsparcie technologiczne zapewnia elbląska Grupa JetSystem, która współpracuje z amerykańską korporacją OMAX – światowym liderem w dziedzinie technologii cięcia wodą. Można więc stwierdzić, że uczniowie z Elbląga uczą się od najlepszych. Wykłady i warsztaty szkoleniowe odbywają się w biurowcu Elbląskiego Parku Technologicznego.

 

Image

fot. MAXIEM 

 

Podczas pierwszych zajęć młodzież poznała historię budowy waterjetów oraz technologii cięcia wodą. Po wykładzie uczniowie w sali pokazowej Grupy JetSystem z bliska zobaczyli maszynę do cięcia strugą wody.


- Misją Grupy JetSystem jest szeroko pojęta edukacja na temat technologii cięcia strumieniem wodnym. Ten projekt ma na celu podniesienie świadomości uczniów szkół technicznych na temat technologii cięcia wodą. Tym samym z taką wiedzą uczniowie lepiej odnajdą się na przyszłych kierunkach studiów, a następnie na coraz bardziej wymagającym i specjalistycznym rynku pracy – mówi Remigiusz Filipiak, wiceprezes zarządu Grupy JetSystem w Elblągu.

 

Image

fot. MAXIEM 

 

Oprócz demonstracji funkcjonowania urządzeń do cięcia wodą, będą też prowadzone wykłady teoretyczne. Wykłady prowadzą specjaliści Grupy JetSystem. Młodzież i nauczyciele będą również wyposażeni w specjalne materiały informacyjne. Udział w Projekcie Edukacyjnym zakończy się wystawieniem specjalnych certyfikatów dla uczniów biorących udział w tym przedsięwzięciu.

Organizatorzy przewidują również w trakcie szkolenia dwa konkursy dla uczniów z atrakcyjnymi nagrodami. Konkursy będą dotyczyły projektowania i wykonania maszynami do cięcia wodą gadżetów dla Urzędu Miejskiego w Elblągu oraz Grupy JetSystem.

 

Image

 

fot. MAXIEM 

 

O Grupie JetSystem:

 

Grupa JetSystem

Grupa JetSystem z Elbląga to firma działająca w oparciu o polski kapitał na terenie naszego kraju oraz Litwy, Łotwy, Estonii i Rosji. Grupa świadczy w tych krajach kompleksowe, zintegrowane usługi w sektorze technologii hydrostrumieniowych.

 

Jako lider i ekspert w zakresie sprzedaży oraz serwisu maszyn do cięcia wodą, Grupa JetSystem współpracuje z najlepszymi na świecie markami OMAX i MAXIEM, należącymi do amerykańskiego koncernu OMAX Corp. – światowego lidera w dziedzinie tej technologii.

 

Grupa jest również aktywna w obszarze innowacji technologicznych związanych z cięciem strumieniem wodnym. Polscy inżynierowie pracujący w firmie opracowali nowatorski system odprowadzania zużytego ścierniwa z maszyny do cięcia wodą. Zakupem licencji na produkcję tej technologii są zainteresowani zagraniczni partnerzy Grupy.

 

Waterjety

Waterjety to urządzenia do cięcia strumieniem wodnym z obróbką ścierniwem – garnetem. Każda maszyna korporacji OMAX posiada stół X-Y z technologią napędu trakcyjnego Intelli-TRAX oraz zmotoryzowaną oś Z. Wysokociśnieniowa pompa z najnowszej generacji pomp korbowodowych jest najlepszym tego typu rozwiązaniem w pracy waterjetów. Urządzenie stworzone przez inżynierów korporacji OMAXswoimi walorami użytkowymi przewyższa pompy innych producentów. Ponadto pompy korbowodowe zapewniają stabilność pracy waterjeta, co jest istotne przy cięciu kruchych materiałów, takich jak kamień czy szkło.

 

OMAX

Amerykańska korporacja OMAX została założona w roku 1993 w celu skomercjalizowania nowej technologii sterowania ruchowego, która jest szczególnie przydatna w obróbce strumieniem z materiałem ściernym. Założyciele OMAX, dr John Olsen i dr John Cheung, są wiodącymi ekspertami w dziedzinie strumieni wodnych. Dr Olsen już w latach 70. opatentował wiele rozwiązań stosowanych w tej technologii.

 

Korporacja OMAX niedawno ponownie dokonała światowego przełomu technologicznego, wprowadzając na rynek korbowodową pompę ENDURO MAX, pozwalającą waterjetowi na pracę przez 1000 godzin bez konieczności przeglądu serwisowego. To absolutny rekord pracy wśród tego typu urządzeń.

 

Maszyny są wyposażone w oprogramowanie Intelli-MAX. Korporacja OMAX była pierwszym producentem waterjetów na świecie, który wprowadził sterownik oparty na komputerze osobistym, i nadal jest jedyną korporacją, która posiada patent na tę metodologię sterowania. Niezawodne oprogramowanie CAD/CAM i system sterowania sprawiają, że centra obróbcze OMAX są zarówno łatwe w obsłudze, jak i precyzyjne. Dla urządzeń do cięcia wodą nie ma rzeczy niemożliwych. Można zaprojektować dowolny kształt, a waterjet wytnie go z niespotykaną precyzją. Praktycznie z każdego materiału – stali, aluminium, metalu, kamienia, szkła, drewna, gumy czy wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych.

 

Ciekawostką jest fakt, że z urządzeń OMAX korzysta armia Stanów Zjednoczonych. Dla US Army korporacja stworzyła specjalną, przenośną maszynę – Military OMAX. Waterjety OMAX wykorzystują również zespoły wyścigowe amerykańskiej serii NASCAR. W tych dwóch dziedzinach wymagana jest niezwykła, wręcz idealna precyzja i amerykańska korporacja taką precyzję zapewnia.

 

patrz też:


STAL-MET – waterjet kluczem do rozwoju firmy , Świat Szkła - portal

Wydajniej, szybciej i taniej , Świat Szkła 2/2013 

Akademia innowacji w Elblągu , Świat Szkła 1/2013 

Wwiercanie pulsacyjne to innowacja AWJ , Świat Szkła - portal

Olbrzymi waterjet już w Polsce , Świat Szkła - portal

MEGAJET tnie 30 cm stali , Świat Szkła 9/2012 

Cięcie wodą szkła , Świat Szkła 4/2012 

Kruche piękno i delikatna moc , Świat Szkła 3/2012 

Technologia cięcia wodą w architekturze i designie , Świat Szkła 3/2012 

Szkolenia WATERJET , Świat Szkła - portal

Dotacje na maszyny waterjet , Świat Szkła - portal

Nowa koncepcja stołu roboczego w cięciu szkła strumieniem wody , Świat Szkła 3/2011 

Enduro MAX - technologiczny przełom OMAX , Świat Szkła - portal

Pokaz maszyn waterjet do cięcia szkła , Świat Szkła - portal

Siła natury w służbie technologii , Świat Szkła 3/2010

MAXIEM - Cięcie wodą dla każdego , Świat Szkła - portal,

Podejmij wyzwanie OMAX i wygraj laptopa z oryginalnym oprogramowaniem  , Świat Szkła - portal,

Pompa do urządzenia waterjet , Świat Szkła - portal,

Waterjet - urządzenie do cięcia kamienia i szkła , Świat Szkła - portal,

Finezja w obróbce szkła, Dagmara Wynarska, Świat Szkła 12/2008

Coraz tańsza technologia, Marcin Cegielski, Świat Szkła 12/2008

Wycinarki wodne w branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2007

WATERJET w SZKŁO SERVICE , Maciej Sztandar, Świat Szkła 12/2007

IDRO – centrum obróbcze w technologii waterjet , Świat Szkła 6/2007

Technologia i urządzenia WATERJET dla branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2006 Świat Szkła 

Cięcie szkła strumieniem wody pod bardzo wysokim ciśnieniem , Andrzej Stryjecki,  Świat Szkła 1/2006,

Innowacyjna technologia cięcia szkła strumieniem wody , Świat Szkła 1/2006