Newsletter

Login FormCzytaj także -

Aktualne wydanie

Okladka 01-2018

20180123-BANNER-160X600-V1-PL-FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

FF18 750x150px PL NEUGIERIG

 

   swiat szkla 750x100 2

 

lisec SS FastLAne

  

ERD480x100-en 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Mercor SA - podpisał umowę sprzedaży części biznesu Grupie ASSA ABLOY
Data dodania: 22.12.13

20131199mercorMERCOR SA FINALIZUJE TRANSAKCJĘ SPRZEDAŻY DZIAŁALNOŚCI W ZAKRESIE ODDZIELEŃ PRZECIWPOŻAROWYCH GRUPIE ASSA ABLOY


Mercor SA, wiodąca spółka z Grupy Mercor, która jest jednym z liderów europejskiego rynku w branży systemów biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych, sfinalizowała transakcję sprzedaży działalności w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych podmiotom z Grupy ASSA ABLOY, światowemu liderowi na rynku zabezpieczeń drzwiowych, podpisując 16 grudnia br. umowy przyrzeczone.


W ramach transakcji Grupa Mercor sprzedała następujące aktywa należące do Mercor HD spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna: Pion Oddzieleń Przeciwpożarowych Mercor SA (razem z wybranymi aktywami BEM) i spółka Hasil a.s. (działająca w Czechach i na Słowacji, poprzez spółkę zależną Hasil s.r.o.). Wraz z podpisaniem umów przyrzeczonych został zawarty aneks do umowy, na mocy którego zdecydowano o rezygnacji ze sprzedaży udziałów w Mercor Ukraina (55% posiadanych przez Mercor udziałów tej spółki).


Łączna cena sprzedaży wyniosła 221 mln zł i została poddana korekcie, zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie przedwstępnej z dnia 6 września 2013 roku. Korekta dotyczyła przede wszystkim wartości kapitału pracującego w przedmiocie transakcji w kwocie około 15,5 mln zł, która pod postacią nadwyżki należności handlowych nad zobowiązaniami pozostała w bilansie Mercor SA. Korekta dotyczyła również długu netto obniżającego wartość przedsiębiorstwa (w kwocie około 3 mln zł). Dodatkowo, korekta w kwocie 3 mln zł wynikała z rezygnacji ze zbycia 55% udziałów w Mercor Ukraina. Ostateczna cena po korektach wyniosła 199,5 mln zł.


Środki pozyskane w wyniku transakcji sprzedaży Mercor SA zamierza przeznaczyć na spłatę istotnej części zadłużenia bankowego (ok. 60 mln zł) oraz na wdrożenie programu inwestycyjnego dla pozostałych pionów produktowych, którymi są: systemy oddymiania i odprowadzania ciepła, systemy wentylacji pożarowej i zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji budowlanych. Intencją Zarządu jest także, by istotna część środków (co najmniej 50%) została przeznaczona na wypłatę dywidendy lub skup akcji Spółki.


Mercor SA w transakcji doradzali: Clifford Chance, Espirito Santo Investment Bank oraz KPMG Tax.
Grupa ASSA ABLOY jest światowym liderem na rynku systemów zabezpieczeń drzwiowych, Istnieje od 1994 roku, zatrudnia 43,000 pracowników i jest obecna w 70 krajach świata. ASSA ABLOY notowana jest na giełdzie NASDAQ OMX Stockholm, w segmencie Large Cap. Przychody Grupy w 2012 roku sięgnęły 47 mld SEK. W sierpniu 2013 roku ASSA ABLOY znalazła się na 78. miejscu w rankingu najbardziej innowacyjnych firm na świecie, przygotowanym przez Forbes.


Bardzo się cieszymy z finalizacji transakcji oraz faktu, że tak renomowany inwestor, jak ASSA ABLOY, docenił to, co osiągnęliśmy w zakresie oddzieleń przeciwpożarowych i chce włączyć do swojej oferty oraz dalej rozwijać pod marką ”mercor doors” nasze produkty z zakresu oddzieleń przeciwpożarowych – powiedział Krzysztof Krempeć, Prezes Zarządu Mercor SA 

 

Przed nami nowe wyzwania i nowe perspektywy. Zdobyte dzięki transakcji środki przeznaczymy na spłatę zadłużenia, inwestycje i wypłatę środków dla naszych akcjonariuszy, którym w ten sposób podziękujemy za wiarę w potencjał spółki. Nadal będziemy obecni na wszystkich rynkach geograficznych, na których dotychczas prowadziliśmy działalność. Chcemy umacniać naszą pozycję rynkową w ramach kontynuowanej działalności w segmentach oddymiania, wentylacji i zabezpieczeń ogniochronnych konstrukcji. Na rynkach czeskim, słowackim i ukraińskim utworzyliśmy już nowe spółki.

 

W tych krajach już od kilku lat oferujemy systemy oddymiania grawitacyjnego, teraz chcemy zdecydowanie rozszerzać zakres działania o pozostałe grupy produktowe. O strategii kontynuowanej działalności Grupy Mercor i opracowywanych rozwiązaniach produktowych będziemy informować rynek już na początku 2014 roku – dodał Krzysztof Krempeć, Prezes Zarządu Mercor SA.

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik