Czytaj także -

Aktualne wydanie

ss 2018 12 okladka

20181120-V3B-BANNER-160x600-PL-BUDMAEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

  

 lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

Mir stekla 2019 480x105 stat eng 

Sezon na … okna
Data dodania: 26.04.14

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca rozpoczyna się sezon nie tylko grillowy. 
To również czas wymiany i renowacji okien. Zarówno indywidualni użytkownicy, jak i zarządcy nieruchomości od lat stają przed tym samym dylematem: okna drewniane czy z PVC?

 

20140423Inoutic Eforte 


Oba rodzaje okien mają swoich zwolenników i przeciwników. Pytanie brzmi, czy przy obecnym rozwoju techniki ma to jeszcze – poza walorami estetycznymi – jakieś znaczenie? Czy to wyłącznie kwestia indywidualnych gustów, czy różnicy w walorach użytkowych?


- Ze względu na fizyko-chemiczne właściwości PVC, drewna i aluminium, z których powstaje większość konstrukcji okiennych, wybór któregokolwiek z tych materiałów może mieć znaczenie techniczne wyłącznie w przypadku wystąpienia określonych wymagań konstrukcyjnych w projekcie budowlanym albo szczególnych wymagań eksploatacyjnych użytkownika.


W pozostałych przypadkach w grę wchodzą wyłącznie indywidualne przekonania, gusty i emocje kupującego – ocenia Andrzej Błaszczyk z portalu oknotest.pl.


Drewno kontra PVC
Abstrahując od porównywalnych parametrów technicznych okien drewnianych i z PVC, warto przed podjęciem decyzji zapoznać się z cechami obu tych materiałów.


Na właściwości drewna – będącego materiałem naturalnym – wpływa wiele czynników. Mimo stosowania profili klejonych oraz selekcji surowca, nie mamy gwarancji pełnej powtarzalności parametrów takich jak wytrzymałość oraz podatność na zmiany temperatury i wilgotności. Generalnie drewno jest bardziej podatne na wpływ czynników atmosferycznych niż PVC, co powoduje, że łatwiej ulega wypaczeniom i deformacjom.


Wadą okien drewnianych jest też konieczność ich regularnej konserwacji. Co kilka lat trzeba oczyścić ramę ze starego lakieru i zaimpregnować ją na nowo. Źle zabezpieczone drewno wchłania wilgoć, co może prowadzić do zagrzybienia, wypaczenia lub nawet zniszczenia ramy.


Profile okien z PVC produkowane są ze składników, których jakość i właściwości można łatwo kontrolować. Jeśli nie popełniono błędów w procesie produkcji, wszystkie profile będą miały jednakowe cechy. Nie są podatne na odbarwienia i blaknięcie pod wpływem słońca, a warunki atmosferycznie nie powodują wypaczania się profili. Nie wymagają konserwacji – wystarczy je od czasu do czasu umyć. Problemem może być natomiast uszkodzenie okna – miejscowe uszkodzenie drewnianych okien można samodzielnie naprawić, w przypadku okien plastikowych jest to niemożliwe.

 

20140423Inoutic Elite - Low 11


Dla wielu użytkowników istotnym czynnikiem jest wygląd okna. Drewniane często stosuje się np. w starych kamienicach, gdzie konieczne jest dopasowanie wyglądu okien do całości budynku. Jednak producenci profili okiennych z PVC nie pozostają w tyle – proponują szerokie palety barw, pozwalające na dopasowanie stylu okna do architektury budynku.


- System kolorów Inoutic jest wynikiem starannych analiz i wielu lat doświadczeń. W palecie
40 oklein znalazły się faktury i kolory dające nieograniczone możliwości aranżacji, podzielone na kilka kategorii. By ułatwić naszym Klientom dobór koloru okna do charakteru budynku, stworzyliśmy interaktywne narzędzie Konfigurator kolorów. Wystarczy wczytać zdjęcie domu i wybrać typ okna, by zobaczyć je w nowej odsłonie kolorystycznej – mówi Agnieszka Chocaj z z Inoutic / Deceuninck.


Oprócz walorów użytkowych i indywidualnych preferencji, istotne znaczenie przy wyborze rodzaju okna ma jego cena. Z reguły standardowe okna plastikowe są o 10-15% tańsze od drewnianych – zależność ta dotyczy okien seryjnych, dostępnych w marketach i składach budowlanych. Natomiast okna „na zamówienie” kalkulowane są indywidualnie, więc najprostszym sposobem porównania cen jest zebranie ofert od kilku producentów.


W obu rodzajach okien możemy dowolnie wybierać kolory, kształty i wymiary. Każde z nich na życzenie klienta producent wyposaży w zabezpieczenia antywłamaniowe lub rolety.


Przed zakupem warto zwrócić uwagę na parametry techniczne – przede wszystkim na przenikalność cieplną i ochronę akustyczną – gdyż to one będą decydowały o komforcie użytkowania.


Producent ma znaczenie
Zdaniem ekspertów, przy obecnym poziomie techniki i jakości materiałów, właściwości użytkowe okien drewnianych i z PVC są bardzo podobne i w przeciętnych warunkach użytkowania można uznać je za równorzędne. Kwestią gustu pozostaje ocena, które z nich są bardziej eleganckie i które bardziej pasują do indywidualnej aranżacji wnętrza.


Obecnie produkowane okna – niezależnie od materiału, z którego wykonano profile – mogą być estetyczne, trwałe i wygodne w użytkowaniu. Dlatego niezmiernie ważny jest staranny wybór producenta okien, gdyż jedynie najwyższa jakość ich wykonania jest gwarantem zachowania właściwości użytkowych przez długie lata.

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik