Czytaj także -

Aktualne wydanie

Okladka SS-05-2018

20180123-BANNER-160X600-V3-PL FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

RODO baner1

 aby móc przekazywać Ci informacje o nowych wyrobach, technologiach i wydarzeniach

 

 

z branży szklarskiej, okiennej i fasadowej

 

 

zgodnie z nowymi przepisami o ochronie danych osobowych RODO - WIĘCEJ INFORMACJI

 

 

25575923 

 

480x100px RFT18 engl

 

abs banner 480x120 English

 

Szkoła zrównoważonego budowania
Data dodania: 17.02.15

 

Projekt „Studenckie mieszkania w Heidelbergu” pokazuje, w jaki sposób dzięki innowacyjnym technologiom można połączyć efektywność energetyczną z nowoczesną formą architektoniczną. Kluczową rolę w projekcie odegrały certyfikowane przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt okna Schüco Alu Inside ze zintegrowanym mechanizmem wentylacji.

 

20150209schuco akademik heidelberg 1 schueco m

 

Nowy akademik w Heidelbergu, Fot. Schüco


Organizacja Studentwerk Heidelberg ogłosiła przetarg na projekt i realizację akademika, który będzie zajmował jak najmniejszą powierzchnię, a zarazem pozwalał na stworzenie komfortowych mieszkań dla jak największej ilości studentów.

 

Konkurentów wyprzedziła firma LiWooD AG, proponując innowacyjną modułową technologię budowlaną, która umożliwia błyskawiczny montaż elementów już na placu budowy, niezależnie od warunków pogodowych.

 

 

20150209schuco akademik heidelberg 2 schueco m

Trzy budynki, w których mieszka 265 osób, zbudowano w zaledwie 5 miesięcy, Fot. Schüco

 

Dzięki jej wykorzystaniu od montażu podłogi aż do momentu wprowadzenia się mieszkańców do wszystkich trzech budynków kompleksu minęło zaledwie pięć miesięcy. Kombinacja wysoko izolowanej powłoki budynku i odnawialnych źródeł energii sprawiła, że koszty ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej są ograniczone praktycznie do zera. Roczne zapotrzebowaniem na energię pierwotną obiektu wynosi zaledwie 20,9 kW/m2/rok.


Nowoczesna przestrzeń mieszkalna
Studencki kompleks akademików składa się z trzech pięciopiętrowych budynków. Projektant podzielił przestrzeń mieszkalną na atrakcyjne apartamenty, w których może mieszkać od 1 do 3 osób. W sumie cały kompleks zamieszkuje 265 studentów.

 

Oprócz tego w budynku znajduje się 12 pomieszczeń socjalnych i przeznaczonych na naukę. Dzięki przemyślanemu zorientowaniu budynków względem stron świata, mieszkania są wypełnione optymalną dawką światła dziennego. Na uwagę zasługuje również ciekawa idea kolorystyczna, która ma łączyć budynki w całość estetyczną, a jednocześnie nadawać im indywidualną tożsamość.

 

Elewacje są utrzymane w różnych odcieniach szarości, jednak każdy z trzech budynków zdobi indywidualny motyw kolorystyczny w jednej z podstawowych barw: żółtej, czerwonej i niebieskiej. To od nich poszczególne budynki otrzymały swoje nazwy: żółty, niebieski i czerwony. Szara tonacja na zewnątrz znalazła swoje odzwierciedlenie również w wewnętrznych korytarzach wyłożonych płytami z cementu włóknistego. Stopniowane tonacje szarości sprawiają, że wąskie korytarze dają złudzenie głębi.


Innowacyjne technologie energooszczędne
Akademik w Heidelbergu w pełni wpisuje się w założenia zrównoważonego budownictwa. Decydujący wpływ na ograniczenie zapotrzebowania kompleksu na energię miało zastosowanie energooszczędnych okien Schüco Alu Inside.

 

Pasywne parametry cieplne uzyskano dzięki innowacyjnej konstrukcji profilu z PVC-U bez standardowego wzmocnienia stalowego. System ten pozwala na efektywne wytwarzanie okien z super ciepłych profili wyprodukowanych w opatentowanej technologii łączenia PVC z aluminium.

 

20150209schuco alu inside okno pasywne m

Przekrój przez certyfikowane okno pasywne Schüco Alu Inside, Fot. Schüco

 

Dzięki istotnemu obniżeniu ciężaru profilu przy zachowaniu dobrej statyki konstrukcji system ten można stosować do produkcji okien i drzwi dla budownictwa pasywnego i niskoenergetycznego, w których stosuje się ciężkie pakiety trójszybowe.

 

Połączenie potrójnej szyby o współczynniku Ug=0,5 W/m2K z siedmiokomorowym profilem ramy o współczynniku przenikania ciepła Uf=0,74 W/m2K pozwoliło na zapewnienie doskonałej izolacyjności cieplnej okien.

 

Dodatkowe zalety stolarki zastosowanej w kompleksie akademickim w Heidelbergu to podwyższona izolacyjność akustyczna i ochrona antywłamaniowa. Optymalny mikroklimat w pomieszczeniach zapewnia zintegrowany system nawiewników, które samoczynnie regulują wymianę powietrza w zależności od jego naporu.

 

Dzięki mechanizmowi ograniczającemu przepływ wentylacja odbywa się w subtelny sposób. Oprócz termoizolowanej powłoki budynku zastosowano pompy ciepła powietrze-woda oraz bardzo wydajną instalację fotowoltaiczną, której uzysk słoneczny odpowiada całkowitemu rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną obiektu.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:
www.schueco.pl

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik