Newsletter

Login FormAktualne wydanie

Okladka 01-2018

20180123-BANNER-160X600-V1-PL-FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

FF18 750x150px PL NEUGIERIG 

swiat szkla 750x100 2

 

 Swiat-Szkla 480x120 26163

 inoutic 480x120-s

ERD480x100-en 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Kleje UV - nowoczesna technologia produkcji mebli szklanych
Data dodania: 06.03.09

Technologia klejów UV zyskuje sobie coraz większą popularność wśród producentów stylowych mebli ze szkła. Z jednej strony powstają w ten sposób gotowe produkty, przyciągające wzrok elegancką, całkowicie przezroczystą konstrukcją, bez metalowych okuć i łączników, z drugiej zaś, klejami UV można bez trudu łączyć szkło z całą gamą różnych materiałów takich jak drewno, metal, marmur i granit - wyobraźnia projektanta nie napotka tu praktycznie żadnych granic.

  

 

 

W obecnej praktyce projektowania i budowy mebli dominują dwa warianty korzystania z klejów UV:

- Klejenie szkła ze szkłem. Ta technologia służy do produkcji mebli całkowicie szklanych, takich jak gablotki ekspozycyjne, stojaki do płyt CD itp. W takich konstrukcjach zazwyczaj stosuje się krystalicznie czyste kleje UV o niskiej lepkości (kleje cienkowarstwowe).

- Łączenie szkła z metalem. Ta technologia służy do przyklejania do szkła metalowych okuć i akcesoriów, takich jak nogi, zawiasy, podpórki półek, prowadnice szuflad itp. Do klejenia zazwyczaj używa się tu wysokowytrzymałych klejów UV o średniej lepkości.

 

Wprowadzenie technologii klejów UV wymaga tylko stosunkowo niewielkich inwestycji: oprócz odpowiedniej lampy UV potrzebnych jest jeszcze kilka narzędzi ustalających i montażowych, środki i akcesoria czyszczące, oraz, co oczywiste, właściwy klej UV. Na przykład w ofercie Bohle AG znajduje się pełny zestaw (nr art. BO 5500302), zawierający wszystkie niezbędne produkty.


Technologia klejów UV zyskuje sobie coraz większą popularność wśród producentów stylowych mebli ze szkła. Z jednej strony powstają w ten sposób gotowe produkty, przyciągające wzrok elegancką, całkowicie przezroczystą konstrukcją, bez metalowych okuć i łączników, z drugiej zaś, klejami UV można bez trudu łączyć szkło z całą gamą różnych materiałów takich jak drewno, metal, marmur i granit - wyobraźnia projektanta nie napotka tu praktycznie żadnych granic.

 

Technologia klejów UV jest łatwa do opanowania i prosta w użyciu. Dostawcy materiałów służących do klejenia szkła regularnie organizują w szkołach i na uczelniach technicznych seminaria poświecone technologii klejenia, przeznaczone dla branży szklarskiej. Bohle AG od wielu lat poświęca wielką uwagę technologii klejenia szkła, a w swej ofercie ma seminaria tego rodzaju skierowane zarówno dla nowicjuszy, jak i profesjonalistów.

 

Opisywane kleje UV mają wyjątkowo dużą wytrzymałość i mogą przenieść wysokie obciążenia. Spoina o optymalnych parametrach jest tak silna, że prędzej pęka tu szkło, niż warstwa kleju. Oczywiście przy założeniu, że połączenie zostało wykonane prawidłowo, z użyciem właściwych materiałów. Proces klejenia przy użyciu kleju UV można podzielić na sześć zasadniczych etapów:

 

1. Wybór materiałów - szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na jakość szlifowanych krawędzi szkła (szyby) i innych użytych materiałów, gdyż spoina jest tym silniejsza i może przenosić tym większe obciążenia, im bardziej współpłaszczyzno-we są łączone powierzchnie (fot.).

 

2. Przygotowanie i kontrola sklejanych powierzchni - muszą one być absolutnie czyste, wolne od tłuszczu i brudu; należy je obrabiać tylko w temperaturze pokojowej.

 

3. Ustawienie łączonych części -uchwyty montażowe zapobiegają drganiom, wstrząsom i ślizganiu się sklejanych elementów, co pozwala uzyskać spoinę o najwyższej możliwej jakości (fot.).

 

4. Wybór kleju - dobór odpowiedniego kleju zależy zarówno od materiałów, które mają być ze sobą połączone, jak i od przeznaczenia gotowego produktu oraz od warunków otoczenia, w jakich będzie się on znajdować.

 

5. Nałożenie kleju - zależy od konsystencji kleju i odbywa się albo przed, albo po złożeniu ze sobą sklejanych części (fot.).

 

6. Wiązanie (naświetlanie promieniami UV za pomocą odpowiedniej lampy) - ma na celu uzyskanie wolnej od naprężeń, związanej spoiny (fot.).

 

więcej informacji: www.bohle.de

 

więcej informacji: Świat Szkla 6/2005