Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 12 okladka

       Świat Szkła 12/2019

 

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20190820-BANNIERE-HALIO-750x100-1D-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

 

budma 2020 - 480x120

 

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

* Funkcjonalna i czytelna architektura - Ośrodek sportowy Solpark w Kleszczowie
Data dodania: 18.03.12

W Kleszczowie, niewielkiej gminie w województwie łódzkim, funkcjonuje najnowocześniejszy w Polsce kompleks edukacyjno-sportowy Solpark. Rozległy obiekt o powierzchni ponad 24 000 m2 składa się z części dydaktycznej (gimnazjum i liceum), sportowej i kulturalnej. Wszystko zamknięte w jednym budynku, który dzięki zastosowanym licznym przeszkleniom wewnętrznym, oferuje użytkownikom doskonałą organizację przestrzeni oraz łatwą dostępność do poszczególnych części obiektu.

 

fot. PILKINGTON

 

Autorem projektu tej kompleksowej inwestycji jest Włodzimierz Nowakowski przy współpracy autorskiej Izabeli Krzanowskiej z Biura Architektonicznego NOW z Łodzi – wybranego w ramach ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Urząd Gminy Kleszczów pod patronatem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jednym z głównych założeń architektonicznych było stworzenie nowoczesnego i atrakcyjnego miejsca do nauki i spędzania wolnego czasu.

 

Projektantom zależało na tym, aby wnętrza były ciekawe i inspirujące. Stąd szczególna dbałość o kontakt z otoczeniem poprzez liczne przeszklenia. Głównym założeniem, branym pod uwagę w rozmieszczeniu złożonego i różnorodnego programu funkcjonalnego, była łatwa i wygodna dostępność do obiektów kubaturowych i otwartych przestrzeni. Użyte szkło, z różnym przeznaczeniem, w wyjątkowo dużej ilości, odgrywa tu kapitalną rolę.

 

fot. PILKINGTON

 

Dzięki przeszkleniom, każda z funkcji kompleksu została wyraźnie wyodrębniona i podkreślona. W przeszkleniach wewnętrznych ścianek działowych wykorzystano szkło Pilkington Optifloat™ Clear T z sitodrukiem. Jest to bezbarwne hartowane szkło float, które dzięki bardzo wysokiej jakości procesu hartowania jest praktycznie pozbawione zniekształceń optycznych.

Charakteryzuje się trzy-, czterokrotnie większą wytrzymałością niż zwykłe szkło o tej samej grubości. Skorzystano z bezszprosowego systemu szklenia na pełną wysokość 3 m z mocowaniem góra-dół. Boki poszczególnych paneli szklanych instalowane są na styk.

 

Z tego powodu bardzo ważna była jakość krawędzi szyb, brak pofalowań, ich idealne dopasowanie, jak również odpowiednia wytrzymałość mechaniczna, którą zapewnił proces hartowania oraz grubość szkła wynosząca 12 mm. Na szybach, na wysokości 1,5 metra naniesiono metodą sitodruku 10-centymetrowy pas drobnych jasnych kropek, uzupełnionych następnie nazwami pomieszczeń w postaci naklejonego wydruku z „mrożonych” liter. Takie rozwiązanie spełnia podwójną rolę. Chroni użytkowników przed przypadkowym „wejściem” w przezroczystą, prawie niewidoczną przegrodę, a jednocześnie zapewnia oczekiwane i założone projektem przenikanie się przestrzeni.

 

fot. PILKINGTON

 

Zastosowanie w ściankach działowych bezbarwnego szkła umożliwiło projektantom podzielenie dużej przestrzeni obiektu bez ograniczania jej wielkości. Ze względu na wysoką przepuszczalność światła charakteryzującą ten rodzaj szkła, szklane ścianki nie dominują nad przestrzenią. W celu uzyskania maksymalnej transparentności przegród, w ściankach działowych zamontowano jedynie na dwóch zawiasach punktowych szklane drzwi, wykonane z tego samego rodzaju szkła co ścianki. Dzięki temu udało się zachować jednolitą powierzchnię szkła, nadając całości przezroczysty i subtelny charakter. Ścianki działowe wykonywała firma R&M Alufasady.

 

Nowoczesne rozwiązania techniczne i wzornicze, a także wykorzystanie najlepszych materiałów szklanych, pozwoliły nadać całości efekt niebanalnej, odpornej na mody i upływ czasu architektury, bezpiecznej dla jej użytkowników Geometria przestrzeni zamkniętych i ich wielkość czytelnie eksponują poszczególne funkcje, a wraz z przestrzeniami otwartymi tworzą jedną wspólną całość architektoniczną. Dowolne możliwości konfiguracyjne łączenia wewnętrznych powierzchni rekreacyjnych z zewnętrznymi placami i dziedzińcami pozwalają na uzyskanie większych okazjonalnych przestrzeni dla organizowania wystaw i spotkań.

 

fot. PILKINGTON

 

Dziś Solpark jest miejscem, w którym czas spędzają nie tylko uczniowie gimnazjum i liceum, ale także mieszkańcy województwa łódzkiego i okolic. Dzięki przemyślanej architekturze zróżnicowany program funkcjonalny tworzy spójną całość, spełniając odmienne wymagania niezbędne do nauki, uprawiania sportu, korzystania z rozrywki, spożywania posiłków i odpoczynku, zarówno podczas jednodniowego, jak i dłuższego pobytu.

 

fot. PILKINGTON

 

Na podstawie materiałów
Pilkington Polska

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 2/2012

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik