Czytaj także -

Aktualne wydanie

SS-10-2018 okladka

20180813-BANNER-160X600-V1-PL-GLASSTECEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

konferencja 2018 banner

  

glass2018 480x120  

 lisec SS FastLAne

 

20180817doe12 baner-480-100

 

 

 

Unikalne szkło LM Dry
Data dodania: 18.01.15

GUARDIAN wprowadził do swojej oferty innowacyjne szkło antykondensacyjne LM Dry, które swoją premierę miało podczas niedawnych targów Glasstec. Nowatorska powłoka pozwala skutecznie zredukować zjawisko kondensacji pary wodnej na zewnętrznej szybie okna, a przy tym zapewnia nieskazitelną przejrzystość i niezwykłą łatwość utrzymania w czystości.

 

Kondensacja – widoczny problem okien energooszczędnych

 

Zjawisko kondensacji pary wodnej, popularnie zwane efektem „zaparowanych okien”, zachodzi w sytuacji, gdy ciepłe, wilgotne powietrze na zewnątrz budynku ma kontakt z chłodniejszą szybą okienną. Inaczej mówiąc: kiedy temperatura szkła jest niższa niż temperatura otoczenia, osadza się na nim para wodna tworząc nieestetyczne zacieki. Te drobne kropelki to zmora szyb głównie w rejonach o dużej wilgotności powietrza, mają z nimi jednak też do czynienia właściciele większości nowych lub zmodernizowanych budynków. Dlaczego? Otóż współczesne projekty architektoniczne wymagają stosowania energooszczędnych rozwiązań, dlatego też wykorzystuje się w nich szyby zespolone o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Takie szkło skutecznie zatrzymuje ciepłe powietrze wewnątrz domu, przez co zewnętrzna szyba pozostaje chłodna i narażona jest na zjawisko kondensacji, zwłaszcza w przypadku podwójnych lub potrójnych przeszkleń. Mamy tu zatem do czynienia ze swego rodzaju paradoksem: nowo- czesne szkło stanowi doskonałą barierę termoizolacyjną, jednak w dużym stopniu traci przez to swoją pierwotną funkcję, czyli doskonałą przejrzystość. 

 

GUARDIAN, jeden z czołowych producentów szkła architektonicznego, postanowił rzucić wyzwanie zjawisku kondensacji i stworzył LM Dry – unikalną powłokę, która sprawia, że szkło wyróżnia się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi nie tracąc doskonałej widoczności. W oknach, w których zastosowano szyby LM Dry, zjawisko kondensacji nie tylko wyraźnie się zmniejszyło, ale w wielu przypadkach zostało całkowicie wyeliminowane (w przypadku podwójnego szklenia).

 

 

2015 01 56 1

 

 

Czyste, jasne i inteligentne

 

 

Najważniejszą zaletą szkła z powłoką LM Dry są bez wątpienia jego właściwości antykondensacyjne, nie są to jednak jego jedyne atuty. Szkło to jest niezwykle łatwe w utrzymaniu – powłoka zapobiega nadmiernemu osadzaniu się brudu. Szyba nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych i utrzymuje czystość przez dłuższy czas. Dzięki temu szyby z powłoką LM Dry można stosować zarówno w domach mieszkalnych, jak i biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej. Szkło to sprawdzi się też w przypadku okien dachowych, świetlików, ogrodów zimowych oraz wszędzie tam, gdzie zastosować trzeba zespolenie potrójne. Właśnie tak montowane przeszklenia są szczególnie narażone na zjawisko kondensacji pary wodnej oraz gromadzenie się brudu i różnego rodzaju zanieczyszczeń. 

 

 

2015 01 56 2

Od lewej: przeszklenie z powłoką antykondensacyjną oraz przeszklenie tradycyjne (fot. GUARDIAN Częstochowa)

 

 

Co więcej, powłokę LM Dry można nanosić zarówno na szkło SunGuard (szkło ochrony słonecznej o bardzo szerokim zakresie kolorów i poziomie selektywności), jak i ClimaGuard (niskoemisyjne szkło pozwalające zmniejszyć straty energii nawet o 50% w porównaniu z tradycyjnym szkłem). Szkło z powłoką LM Dry, zgodnie z popularyzującym je hasłem „Clean – Clear – Clever” jest przejrzyste i łatwe w utrzymaniu w czystości. 

 

Szkło LM Dry to nowość w ofercie firmy GUARDIAN. Zaprezentowane zostało podczas ostatnich targów Glasstec w niemieckim Düsseldorfie. 

 

 

www.sunguardglass.pl
www.guardian-czestochowa.com 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 1/2015 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik