FF18 750x150px PL NEUGIERIG

 

 budma750x200

  swiat szkla 750x100 2

 

lisec SS FastLAne

 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Nowa fasada fotowoltaiczna Heliatek na centrum badawczym ENGIE
Data dodania: 09.11.17

Folie fotowoltaiczne produkowane przez niemiecką firmę Heliatek zostały zainstalowane w budynku ENGIE Laborelec w Linkebeek w Belgii. Folie organiczne HeliaFilm® zostały włączone do fasad i okien i umożliwią testowanie nowych systemów technologii solarnych. 

 

 

2017 10 25 1

Fasada solarna z HeliaFilm® w firmie ENGIE Laborelec, Linkebeek, Belgia

 

 

Sektor energetyczny jest w fazie szybkiej transformacji, co oznacza, że w przyszłości energia nie będzie już wytwarzana i konsumowana w taki sposób, jak jest dzisiaj. W tym kontekście w 2016 roku Grupa ENGIE nabyła 6,6% udziałów firmy Heliatek, jednego ze światowych liderów w produkcji organicznych folii fotowoltaicznych (OPV).

 

Obie firmy zdecydowały się na modernizację fasady centrum badawczego Grupy ENGIE Laborelec w Linkebeek, a ten nowy projekt obejmuje instalację elementów z folią HeliaFilms®.

 

Heliatek opracował szklane elementy fasadowe wraz z partnerami: AGC i SVK. Celem tego projektu jest zbadanie, w jaki sposób energia słoneczna może być zamieniana na elektryczną na elementach umieszczonych na elewacji budynku. Instalacja pozwoli również na integrację tej technologii w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych.

 

Folie fotowoltaiczne firmy Heliatek zostały zainstalowane w dwóch miejscach: bezpośrednio na elementach elewacyjnych, wykonanych z włókna szklanego przez firmę SVK, zamontowanych na południowej stronie budynku ENGIE Laborelec oraz zintegrowane z oknami ze szkłem AGC przy wejściu do budynku.

 

Przykładowo, instalacja ta pokazuje, jak wytwarzanie energii elektrycznej można połączyć z poprawą estetyki i wyglądu istniejących fasad. Elementy z folią HeliaFilms® na fasadzie i oknach mają łączną powierzchnię ok. 50 m2, a szacunkowe roczne generowanie energii, wynoszące ok. 2300 kWh, są równoważne ilości energii elektrycznej wykorzystywanej przez małe gospodarstwa domowe.

 

Nowe projekty wynikające ze współpracy ENGIE i Heliatek są w fazie planowania. Po ukończeniu projektu ENGIE Laborelec obie firmy planują zainstalować elementy z folią HeliaFilms® na budynkach ENGIE Fabricom w Antwerpii, do października 2017 r.

 

 

2017 10 25 2

 

 

2017 10 25 3

 

 

2017 10 25 4

 

 

Prezes firmy Heliatek, Thibaud Le Séguillon, powiedział: Ukończenie elewacji ukazuje łatwość, z jaką HeliaFilm® można zainstalować jako element do modernizacji istniejących fasad. Misją Heliatek jest umożliwienie naszym klientom generowania zdecentralizowanej energii przy użyciu naszych folii HeliaFilms®, a jednocześnie zachęcanie ich do wykorzystanie nowych technologii w istniejących infrastrukturach, takich jak użytkowane już budynki.

 

Philippe Buxant, z Działu Badań i Technologii ENGIE, dodał: ENGIE pragnie być liderem w transformacji produkcji energii w Europie. Jesteśmy przekonani, że energia słoneczna odegra istotną rolę. W firmie Heliatek znaleźliśmy partnera, który może zaoferować interesujące i innowacyjne rozwiązania solarne, przynoszące korzyści naszym klientom.

 

Chcemy zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na budynki z zerową emisją CO2 i najniższymi rachunkami za energię. Koszt tych nowych folii fotowoltaicznych spada i uważamy, że mogą być opłacalne bez dodatkowych dotacji.

 

 

 

Kathleen Walter
Heliatek

 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2017