Często używany jako tło dla wielkich hollywoodzkich hitów wieżowiec U.S. Bank Tower (dawniej Library Square, obecnie należący do Overseas Union Enterprise Ltd. (OUE)), ma dominującą pozycję w panoramie Los Angeles, będąc drugim najwyższym budynkiem w mieście. 

 

 

2018 01 16 1

Zjeżdżalnia okazała się niezmiernie popularna, z wieloma tysiącami odwiedzających gości, korzystających z wyjątkowego doświadczenia

 

 

Już teraz budynek ten jest ważnym punktem orientacyjnym, a jego popularność wzrosła w 2016 roku dzięki otwarciu platformy obserwacyjnej OUE Skyspace na 69. i 70. piętrze budynku. Oprócz oferowania imponujących widoków na miasto i okolice, odwiedzający mają możliwość zjeżdżania po szklanej zjeżdżalni między dwoma piętrami tarasu widokowego.

 

Zjeżdżalnia, która jest zamontowana na wysokości 1000 stóp (305 m) nad poziomem terenu, oferuje swoim „jeźdźcom” wyjątkowe spojrzenie na panoramę miasta Los Angeles – wykonana jest ze szkła laminowanego, które ma w składzie folię do laminowania SentryGlas® firmy Trosifol™, dzięki czemu szkło laminowane osiągnęło wyjątkową przezroczystość, wytrzymałość i trwałość.

 

 

U.S. Bank Tower
Właściciel budynku               Overseas Union Enterprise Ltd.
Architekt                             Gensler
Konsultant budowlany           M. Lustrvik Engineering
Montaż szklanej konstrukcji   Steel City
Dostawca systemów             Sentech
Dostawcy szkła                    Beijing North Glass, Sun Glass
Dostawca podpór                 Trussworks

 

Peter Johnston, wiceprezes ds. komunikacji w OUE USA tak mówi o nowej atrakcji:

 

– Kiedy zdecydowaliśmy się na szklany podest widokowy, wiedzieliśmy, że musimy wprowadzić dreszczyk emocji. Widzieliśmy już nachylone okna i szklane podesty w innych budynkach w USA, więc musieliśmy zrobić coś trochę innego. Nie chcieliśmy powielać innych atrakcji, a podczas spotkania ktoś zasugerował „zjazd w otchłań”.

 

Pomysł ten bardzo szybko zyskał dużą przychylność i decyzja została podjęta. Teraz oferujemy odwiedzającym całkowicie unikalne doświadczenie w LA, które okazało się niezwykle popularne, a wiele tysięcy osób zjechało w dół w pierwszym roku.

 

Gensler, biuro architektoniczne zajmujące się przebudową podestu obserwacyjnego umieszczonego na wieżowcu, zleciło firmie inżynierskiej M. Ludvik Engineering wykonanie oceny wykonalności zjeżdżalni, wykonanie jej projektu i jego realizację.

 

 

2018 01 16 2

 Dzięki wysokiej wytrzymałości folii SentryGlas, konstrukcje i łączniki podpierające są ograniczone do minimum, oferując praktycznie niezakłócony widok na panoramę Los Angeles

 

 

2018 01 17 1

Przeprowadzono ogromną liczbę testów, w tym obciążenie struktury ciężarem ponad 10 000 funtów w postaci worków z piaskiem

 

 

(...)

 

– Ze względu na położenie LA w strefie sejsmicznej, wierzchołek wieżowca może odchylać sią od pionu nawet o 20 stóp (6 m) podczas trzęsienia ziemi, więc szklana zjeżdżalnia musiała być zaprojektowana raczej jako ruchoma maszyna niż stała struktura, gdzie łączniki mocujące elementy szklane muszą być mocowane przegubowo aby niwelować bez uszkodzeń wszelkie ruchy budynku – wyjaśnia Michael Ludvik. I dodaje: – Konstrukcja szklana została zaprojektowana z dużym współczynnikiem bezpieczeństwa. Została przetestowana pod kątem współczynnika bezpieczeństwa na poziomie ośmiu, co jest równoważne z utrzymaniem ciężaru trzech dużych samochodów. Było to sprawdzane podczas badań i testów.

 

Szkło użyte w konstrukcji zjeżdżalni jest jej istotnym elementem funkcjonalnym i estetycznym. Zjeżdżalnia nie tylko powinna zapewnić odpowiednią wytrzymałość, ale także przejrzystość, dlatego podjęto decyzję zastosowania szkła laminowanego łączonego za pomocą folii jonoplastycznej SentryGlas® firmy Trosifol™, przede wszystkim ze względu na możliwości konstrukcyjne, które zapewniają sztywność w wysokich temperaturach i imponującą stabilność po pęknięciu – nawet jeśli jedna tafla szklana pęknie, to cała konstrukcja nadal będzie utrzymywała znaczne obciążenia.

 

– Atrakcyjność szklanej zjeżdżalni polega na tym, że zapewnia niezakłócony widok – wyjaśnia Michael Ludvik. – Dzięki zaprojektowaniu minimalnych wsporników i sposobowi, w jaki szyby są wytwarzane, mogą być one zamontowane z odkrytymi swobodnymi krawędziami – bez profili ochronnych, które zabezpieczałyby krawędzie szkła, ale jednocześnie zakłócały widoczność. W związku z tym, w połączeniu z przejrzystością SentryGlas®, ważna była też jej stabilność na krawędziach. Po prostu nie mogliśmy narazić się na pogorszenie estetyki zjeżdżalni po krótkim czasie (w wyniku ewentualnej delaminacji na krawędziach), co wymagałoby wyłączenia zjeżdżalni z eksploatacji i jej konserwacji, więc musieliśmy zastosować najlepszą folię laminującą jaka jest dostępna.

 

Szklane panele składają się z trzech tafli szkła o niskiej zawartości żelaza (całkowicie hartowanego lub chemicznie wzmocnionego), o gr. 10 mm, połączonych warstwami folii SentryGlas® o gr. 1,52 mm.

 

– Aby zminimalizować ilość połączeń zakłócających widoczność chcieliśmy użyć dużych elementów szklanych – wyjaśnia Michael Ludvik — ale musieliśmy polegać na usługach dwóch dostawców szkła ze względu na ich odpowiednie możliwości. Beijing North Glass zapewnilo możliwość dostarczenia ponadwymiarowych elementów szklanych i zdolność do obróbki cylindrycznie giętych szyb, ale nie zapewniało możliwości wzmocnienia chemicznego.

 

Łącznik na początku zjeżdżalni ma spiralną geometrię (jak skręcona wstążka). Ze względu na jego duże wymiary musieliśmy zwiększyć wytrzymałość szkła, ale nie można hartować elementów szklanych o nietypowych kształtach przy użyciu konwencjonalnej technologii czyli hartowania termicznego. Zwróciliśmy się więc do firmy Sun Glass w Wenecji, we Włoszech – specjalisty od wzmocnienia chemicznego.

 

Mocowania i łączniki są również bardzo wytrzymałe. Główne punkty kotwienia mogą wytrzymać 22 690 kg na każdy łącznik. Podparcia są przegubowe. Przeguby kulowy umożliwiają ich obrót w przypadku trzęsienia ziemi. Był to projekt całkowicie niestandardowy, ze wszystkimi elementami w pełni dostosowanymi do tego projektu.

 

– Z punktu widzenia projektowania było to duże wyzwanie – mówi Michael Ludvik – bo jednym z menedżerów klienta był wrotkarz i to był jego pomysł na stworzenie projektu, który ma zmaksymalizować wrażenie zjazdu „w powietrzu”. Stąd spiralny kształt i przezroczysta szklana konstrukcja. Od początkowych szkiców projektowych, przeszliśmy do projektowania struktury konstrukcji szklanej i podjęliśmy kompleksowe badania w zakresie analizy elementów skończonych.

 

Następnie wykonaliśmy serię testów rzeczywistych elementów, w których każde mocowanie i panel szklany połączone ze sobą były testowane... dziesiątki razy. Następnie przeprowadzono test ukończonej zjeżdżalni, która została wcześniej zmontowana w warsztacie przez firmę Steel City (firma szklarska) i Sentech (dostawca systemów). Po zmontowaniu w jedną całkowitą strukturę obciążono ją ciężarem ponad 10 000 funtów. (4,536 kg) przy użyciu worków z piaskiem, w celu przeprowadzenia dalszych badań wytrzymałości i sztywności całej szklanej zjeżdżalni.

 

– Po wykonaniu wszystkich przewidzianych testów – podsumowuje Michael Ludvik – zjeżdżalnia została przetransportowana ciężarówką w stanie złożonym do centrum LA, gdzie została przejęta przez specjalistyczny helikopter i dostarczona do miejsca montażu na wieżowcu na tarasie widokowym. Zainstalowano tam suwnicę o długości 6 m, aby wykonać ostateczny montaż i zamocować do podpór wspornikowych dostarczonych przez firmę Trussworks.

 

 

2018 01 17 2

Podniebna zjeżdżalnia na wys. 1000 stóp (305 m) nad ziemią wykorzystuje imponujące funkcjonalne i estetyczne możliwości folii SentryGlas® firmy Trosifol ™

 

 

„Wstrząsające zjazdy” i „oszklone atrakcje” na wysokości stają się coraz powszechniejsze na wieżowcach, na całym świecie jest realizowanych coraz więcej takich pomysłów. Ich techniczną wykonalność umożliwiają współczesne technologie folii laminujących szkło, w połączeniu z zaawansowanymi koncepcjami produkcji i montażu. Podniebna zjeżdżalnia to jeden z przykładów, gdy właściciel budynku chce przyciągnąć zwiedzających, którzy generują dodatkowy strumień przychodów.

 

To, co łączy takie pomysły, to zapotrzebowanie na materiały, które nie tylko oferują lepsze możliwości konstrukcyjne i wyższy poziom bezpieczeństwa, ale także maksymalną przejrzystość i odporność na ekstremalne warunki środowiskowe i geograficzne. Właśnie z tego powodu firma Trosifol™ cieszy się rosnącym zainteresowaniem projektantów i architektów w zakresie technologii folii do laminowania szkła. W szczególności folie SentryGlas® i Trosifol® Extra Stiff wielokrotnie wykazywały swoje możliwości w szeregu tych wysokościowych zastosowań.

 

 

 

www.trosifol.com

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 01/2018

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.